سوء هاضمه

سوء هاضمه و راه درمان آن

گوارش و سیستم گوارشی :

همانطور که میدانید دستگاه گوارش از لوله گوارش و اعضاي مرتبط با آن تشكيل مي شود. لوله گوارش يك لوله پيچ خورده به طول حدود ۷ ‌متر است كه غذا در حين هضم شدن از آن عبور مي كند. اين لوله شامل دهان، حلق، مري، معده، روده هاي كوچك و بزرگ، راست روده و مقعد است.

 . اعضا گوارشی مرتبط عبارتند از 3 جفت غده بزاقی ،کبد ،لوزالمعده و کیسه صفرا

دستگاه گوارش غذا را به قطعات کوچکتر تبدیل میکند تا به وسیله سلول های بدن قابل استفاده شوند و مواد باقی مانده را به شکل مدفوع دفع میکند .                                                                                         سوء هاضمه

مراحل گوارش غذا :

مراحل هضم غذا از دهان شروع می شود ، از غدد بزاقی دهان ، بزاق ترشح می شود که در هنگام جویدن غذا ، با آن ترکیب می

شود تا بلع غذا را آسانتر نماید.

وقتی که غذا بلعیده می شود ، از طریق مری پایین آمده و به سمت معده می رود.در محل ورود و خروج معده ، عضلات حلقوی وجود دارند که به آن ها اصطلاحا اسفنگتر گفته می شود وبه  عنوان دریچه عمل میکندو قتی غذا به معده می رسد ، دریچه یا اسفنکتر بالایی معده باز شده و اجازه می دهد که غذا وارد معده شود، سپس این دریچه بسته می شود تا غذا و شیره گوارشی در معده نگهداری شوند . غذاها در معده با مقداری زیادی از ترشحات معده مخلوط شده وکاملاً رقیق می‌گردد.

رشته های عصب واگ درتحریک ترشح اسید معده و آنزیم های گوارشی که از معده و روده آزاد می شوند نقش داشته و موجب

می شود معده با حركات موجی‌شكل خاص خود باعث مخلوط شدن غذا با اسید و آنزیم‌های گوارشی گردد و به خرد كردن و آسیاب كردن ذرات غذایی كمك نماید.

اگر عملکرد اسفنکتر با اختلال روبرو شود ، شیره گوارشی که حاوی اسید معده نیز می باشد ، به سمت بالا رفته و وارد مری می گرد در این حالت شما احساس سوزش سر معده( ترش کردن ) خواهید کرد.

هنگامی که مشتقات غذا به طور مناسب هضم شدند به مخاط روده کوچک برای عمل جذب عرضه می گردند و باقیمانده آن ها به داخل روده بزرگ حرکت داده شده و از بدن به خارج  دفع می گردند.

 

 

 

هضم :

وقتی‌که غذا وارد دهان گردید و به کمک دندان‌ها نرم شد تحت اثر شیره‌های گوارشی غدد موجود در دهان، معده و روده‌ها به اجزاء کوچک قابل جذب تقسیم می‌شود. این عمل را هضم گویند.

سوء هاضمه :

عدم هضم غذا یک بیماری نیست اما باعث ناراحتی هایی در فرد میشود که با نشانه هایی از قبیل :  سیری زود رس هنگام غذا

خوردن  ، سنگینی سر دل ، نفخ ، اروغ زدن ، تهوع ،اسهال یا یبوست ودر مواردی درد وسوزش سر دل  در ناحیه بالای ناف و

وسط شکم  ( ناحیه اپی  گاستریک ) همراه است که این اختلال گوارشی بدن زخم را سوء هاضمه گویند ( توجه شود که درد

شکمی در  سوءهاضمه خفیف تا متوسط است. )

سوء هاضمه  بسیار شایع است و هر کسی در طول زندگی خود بالاخره دوره ای از علائم سو ءهاضمه را تجربه خواهد کرد.

علل اصلی ایجاد کننده سوء هاضمه :

  • استرس ، اظطراب و نگرانی
  • عادات نادرست تغذیه ای مانند : پرخوری و یا تند خوردن غذا، مصرف غذاهای چرب، روغنی و پر ادویه، مصرف ونو شیدن زیاد قهوه ، چای و نوشابه های گازدار و نوشیدنی کاکائویی، نوشیدن الکل، کشیدن سیگار
  • مصرف برخی از انتی بیوتیک ها و داروهای مسکن
  • گاهی اوقات سوء هاضمه در اثر یک بیماری گوارشی بروز می کند، مانند:

گاستریت یا التهاب معده : استریت یا ورم معده به حالتی گفته می‌شود که در آن معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی می‌شود و معمولا به دو حالت، ورم معده حاد و مزمن بروز می‌کند. گاهی اوقات ممکن است ورم معده در صورت طولانی شدن، منجر به زخم معده شود.

زخم پپتیک ( زخم معده و دوازده دهه ) ،  بیماری سلیاک ، سنگ کیسه صفرا، انسداد روده  ای ، سرطان روده، سرطان معده  التهاب لوزالمعده (پانکراتیت ).

سوء هاضمه عملکردی :

در سو ء هاضمه ای که  علت زمینه ای و پاتولوژیک ( زخم ، سرطان ، …) مطرح نباشد و، سوئ هاضمه ناشی از اختلال عملکرد می باشد که به ان سو، هاضمه عملکردی   یا Functionl  Dyspepsia      گویند .

پس می توان گفت که در کل ، علت سو ء هاضمه سبک نادرست زندگی است و برای درمان باید اقدام به اصلاح سبک زندگی شود

در کنار اصلاح سبک زندگی استفاده از افشره گیاهی پرگاس(تقویت کننده ی سیستم گوارش و هضم کننده غذا ) می تواند مسمر ثمر باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *