سوالاتی درباره hiv

۱۰ پرسش اساسی راجع به آزمایش های اچ ای وی

آیا به این موضوع فکر میکنید که آزمایش اچ ای وی بدهید؟ در این فکرید که چند نوع آزمایش وجود دارد، آیا این آزمایش ها مجانی هستند، و یا آیا باید اسم واقعی خود را بگویید؟ و یا اینکه نتیجه آزمایش را گرفتید و میخواهید مطمئن شوید که جوابش درست میباشد؟ به برنامه “۱۰ پرسش اساسی راجع به آزمایش های ایدز” خوش آمدید. اسم من (نام گوینده) است. در این ویدئو، ما راجع به انواع آزمایش های اچ ای وی که بطور معمول امروزه استفاده میشوند، راجع به اینکه چقدر احتمال دارد که نتیجه درست و واقعی را نشان بدهند، و اینکه چقدر به سرعت میتوانید این آزمایش را انجام بدهید، صحبت میکنیم.

۱آزمایش های اچ ای وی چگونه عمل میکنند؟
آزمایش های اچ ای وی هدفشان این است که تشخیص بدهند آیا شما به اچ ای وی، عامل ایدز، مبتلا میباشد یا خیر. در آزمایش هایی که بیشتر از بقیه استفاده میشوند، بدن شما مورد بررسی قرار میگیرد تا ببینند چیزی به نام “پادتن” که کارش مقابله با اچ ای وی است، در بدن شما به وجود آماده است که با عفونت اچ ای وی مقابله کند یا خیر. پادتن ها مانند توپ های بسیار کوچکی هستند که در بدن با عفونت ها مبارزه میکنند. در کشورهای پیشرفته، برای اینکه احتمال نادرست بودن نتیجه آزمایش پایین بیاید، معمولا ۲ بار مورد آزمایش قرار میگیرید. در ابتدا، یک آزمایش اولیه اچ ای وی به نام ELISA انجام میشود. اگر جواب این آزمایش اچ ای وی مثبت باشد، آزمایش دومی انجام میشود به نام ” western blot “. اگر نتیجه هر دو آزمایش اچ ای وی مثبت باشد، به شما گفته میشود که اچ ای وی مثبت میباشید. در کشورهای در حال توسعه، ممکن است انجام آزمایش دوم امکان پذیر نباشد، و پزشک شما همان نتیجه آزمایش اول را فقط استفاده کند.

برای اینکه مطمئن شوید که اچ ای وی منفی میباشید، باید حداقل شش ماه پس از آخرین باری که در معرض اچ ای وی قرار گرفته اید، مثلا آخرین باری که تماس جنسی داشتید و یا از سوزن مشترک استفاده کرده اید، نتیجه اچ ای وی منفی از آمایش خود بگیرید.

۲- منظور از دوره نهانی و نتیجه کاذب اچ ای وی منفی چیست؟

دو آزمایش که راجع به آنها صحبت شد، تنها در حالتی نتیجه اچ ای وی مثبت را نشان میدهند که بدن شروع به مقابله با عفونت اچ ای وی کرده باشد. شروع به مقابله با اچ ای وی ممکن است تا شش ماه پس از در معرض اچ ای وی قرار گرفتن آغاز شود. این مدت، به نام  دوره نهانی معروف است که در طول آن ممکن است نتیجه یکی از دو آزمایش و یا هر دو بطور کاذب اچ ای وی منفی باشد، در حالتی که شخص واقعا مبتلا به اچ ای وی میباشد. بنابرین حتی اگر شما نتیجه اچ ای وی منفی هم از آزمایش خود بگیرید، پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که پس از چند هفته و یا چند ماه برای انجام دوباره آزمایش مراجعه کنید.

آزمایش اندازه گیری میزان ویروس: برای تشخیص عفونت اچ ای وی در طول دوره نهانی

آزمایش دیگری وجود دارد که میتوان در طول دوره نهانی از آن استفاده کرد. این آزمایش، اندازه گیری میزان ویروس نام دارد. آزمایش بسیار دقیق میباشد که مقدار اچ ای وی در خون را شمارش میکند. آزمایش اندازه گیری میزان ویروس، معمولا زمانی استفاده میشود که شخص میداند که اچ ای وی مثبت است، و برای افرادی که ممکن است تازه به این عفونت مبتلا شده باشند، استفاده نمیشود.

با این وجود، اگر آزمایش اندازه گیری میزان ویروس در جایی که شما زندگی میکنید، در دسترس است، میتواند برای تشخیص زود هنگام اینکه آیا اچ ای وی مثبت میباشید، مفید باشد. زمانی که فرد مبتلا به اچ ای وی میشود، میزان اچ ای وی در بدن به سرعت زیاد میشود چون بدن هنوز فرصت نیافته که یک سیستم دفاعی قوی بسازد تا با عفونت مقابله کند. طی این مدت، میزان اچ ای وی در خون شخص بسیار بالاست و بیشترین احتمال انتقال بیماری در همین دوره است. در حقیقت، بسیاری از موارد انتقال اچ ای وی در همین دوره ابتدایی عفونت ممکن است اتفاق بیفتد. در این دوره، بعضی از افراد مبتلا، نشانه های اولیه عفونت اچ ای وی را مانند تب، گلوی متورم، خستگی، حساسیت پوستی، و درد بدنی از خود نشان میدهند. ویدئوی “آیا من ایدز گرفته ام؟ نشانه های اولیه عفونت اچ ای وی” را ببینید تا بتوانید ابتلا به عفونت اچ ای وی را در مراحل اولیه سریع تشخیص بدهید.

اگر فکر میکنید که ممکن است در معرض ابتلا به اچ ای وی قرار گرفته باشید، مورد آزمایش قرار گرفتن بسیار اهمیت دارد. اگر فکر میکنید نشانه های اولیه اچ ای وی را دارید، بسیار مهم است که بلافاصله آزمایش اچ ای وی بدهید. آزمایش اندازه گیری میزان  ویروس، اگر در دسترس باشد، میتواند حتی قبل از اینکه بدن شما به مقابله با عفونت بپردازد، به شما بگوید که آیا اچ ای وی مثبت هستید یا خیر. به پزشک مراجعه کنید. بپرسید که آیا آزمایش اندازه گیری میزان ویروس برای شما لازم یا مناسب هست یا خیر. شما میتوانید در خواست کنید که یک پزشک اچ ای وی که اطلاعات لازم را راجع به این آزمایش دارد، شما را معاینه کند.

۳ – از زمانی که در معرض اچ ای وی قرار بگیرید تا موقعی که آزمایش شما را اچ ای وی مثبت نشان بدهد، چقدر طول میکشد؟

افراد، واکنش های متفاوتی به عفونت نشان میدهند و از زمانی که به اچ ای وی مبتلا شوند تا بدن آنها واکنش نشان دهد و آزمایش آنها را اچ ای وی مثبت نشان دهد، مدت زمان های متفاوت ممکن است طول بکشد. با توجه به مراکز پیشگیری و درمان بیماریها در آمریکا:

  • بطور متوسط، ۲۵ روز طول میکشد تا بدن پس از وارد شدن عفونت واکنش نشان دهد تا آزمایش شخص را اچ ای وی مثبت نشان دهد.
  • برای بیشتر افراد، اولین آزمایش اچ ای وی بین دو تا هشت هفته پس از ابتلا، آنها را اچ ای وی مثبت نشان خواهد داد
  • از هر ۱۰۰ نفر که مبتلا به اچ ای وی میشوند، ۹۷ نفر در سه ماه اول مبتلا شدن، نتیجه اچ ای وی مثبت را برای اولین آزمایش خود خواهند گرفت.
  • در موارد خیلی نادر، ممکن است شش ماه وقت پس از ابتلا لازم باشد تا آزمایش اول فرد را اچ ای وی مثبت نشان دهد.

    با استفاده از آزمایش اندازه گیری میزان ویروس، ابتلا به اچ ای وی بین نه تا یازده روز پس از ابتلا، قابل تشخیص است.

    ۴– چقدر احتمال پاسخ اچ ای وی منفی کاذب برای آزمایش اول وجود دارد؟

آزمایش اول سریع، ارزان و نسبتا دقیق میباشد. یک تحقیق علمی که جزو مراجع استفاده شده در تهیه این ویدئو آمده است، نشان میدهد که نتیجه اچ ای وی مثبت کاذب بسیار به ندرت به دست می آید. از هر ۱۰۰۰ نفری که نتیجه اچ ای وی مثبت را دریافت میکنند، ۹۸۵ مورد آنها صحیح میباشد که جواب آزمایش دوم هم اچ ای وی مثبت بودن آنها را تایید خواهد کرد.

پس به سر ۱۵ مورد دیگر از این ۱۰۰۰ نفر چه می آید؟ اگر شخصی نتیجه آزمایش اول را اچ ای وی مثبت بگیرد ولی آزمایش دوم نشان دهد که در حقیقت آلوده به عفونت اچ ای وی نیست، میگوییم که نتیجه آزمایش اول، اچ ای وی مثبت اشتباه بوده است که به نتیجه مثبت کاذب هم معروف است. نتیجه های اچ ای وی مثبت اشتباه در آزمایش اول اتفاق می افتند. حاملگی، واکسن آنفولانزا که به تازگی زده باشید و بیماری هایی مانند لوپوس دلایلی هستند که ممکن است منجر به نتیجه اشتباه اچ ای وی مثبت در آزمایش اول شوند.
۵ احتمال تشخیص اشتباه اچ ای وی مثبت پس از انجام آزمایش دوم چقدر میباشد؟

اگر کسی جواب اچ ای وی مثبت در آزمایش اول بگیرد، پزشک آزمایش دیگری به نام “Western  Blot ” انجام میدهد تا مطمئن شود که نتیجه آزمایش اول درست بوده است. اگر نتیجه آزمایش دوم هم اچ ای وی مثبت باشد، به شخص گفته میشود که اچ ای وی مثبت است.

با این وجود این امکان هنوز وجود دارد که نتیجه اچ ای وی مثبت در آزمایش دوم هم اشتباه باشد. ولی این احتمال بسیار پایین است. همان تحقیق علمی که در نکته قبل به آن اشاره شد نشان میدهد که اگر فرد در هر دو آزمایش نتیجه اچ ای وی مثبت بگیرد، احتمال یک در ۲۵۰۰۰۰ وجود دارد که این نتیجه اشتباه باشد. این بدین معناست که از هر ۲۵۰۰۰۰ نفری که نتیجه اچ ای وی مثبت در هر دو آزمایش میگیرند، فقط یک مورد ممکن است اشتباه باشد.

منکران اچ ای وی کسانی هستند که ادعا میکنند که اچ ای وی عامل ایدز نمیباشد. ویدئو ها و صفحه های وب موجود در اینترنت متعلق به منکران ایدز معمولا راجع به این موضوع صحبت میکنند که چقدر نتیجه آزمایش های اچ ای وی اشتباه میباشد و در مورد امکان این اشتباه غلو میکنند. این منکران، معمولا اشاره به نتایج اشتباه آزمایش اول دارند، که ممکن است ۱۵ مورد از هر ۱۰۰۰ آزمایش با نتیجه اچ ای وی مثبت باشد. ولی در کشورهای پیشرفته، به شخص گفته نمیشود که اچ ای وی مثبت است مگر اینکه آزمایش دوم هم نتیجه اش اچ ای وی مثبت باشد.اگر شما هم آزمایش اول و هم آزمایش دوم را انجام داده اید و پزشک به شما میگوید اچ ای وی مثبت میباشید، حرف او را قبول کنید. احتمال ابتلای شما به اچ ای وی در این مرحله تقریبا بدون شک است.اگر کوچک ترین شکی راجع به نتایج آزمایش های خود دارید، با دکتر خود صحبت کنید.

hiv

۶ آیا من میتوانم مجانی مورد آزمایش قرار بگیرم؟

بله. تقریبا در همه جای دنیا، اگر به یک مرکز درمانی دولتی و یا مرکز آزمایش های بیماری های جنسی مراجعه کنید، میتوانید مجانی مورد آزمایش قرار بگیرید. اجازه ندهید که نداشتن بیمه سلامتی و یا نداشتن پول کافی، شما را از انجام این آزمایش منصرف کند.

۷ آیا من میتوانم بدون اینکه نام خود را بگویم مورد آزمایش قرار بگیرم؟

بله. اگر میخواهید آزمایش اچ ای وی را انجام دهید ولی اسم خود را نگویید، راه هایی برای این کار وجود دارند، راجع به هر کدام جداگانه صحبت میکنیم.

آزمایش بطور ناشناس

در بعضی مراکز، میتوانید به یک کلینیک سلامتی عمومی مراجعه کرده و بخواهید که بطور ناشناس مورد آزمایش قرار بگیرید. این بدین معناست که آنها آزمایش را انجام میدهند بدون اینکه نام شما را یادداشت کنند.

آزمایش محرمانه بر اساس نام افراد

همه جا شاید نتوانند شما را بطور ناشناس مورد آزمایش قرار دهند. در بعضی مراکز، باید نام خود را هنگام آزمایش بگویید. این مراکز نام شما را به صورت محرمانه نگاه میدارند و آن را در معرض عموم نمیگذارند. این روش به آزمایش محرمانه بر اساس نام افراد معروف است. اگر نمیخواهید نام واقعی خود را بگویید، اجباری ندارید. اجازه ندهید تعلل شما در دادن اسم، مانع انجام آزمایش اچ ای وی شود.

آزمایش قابل انجام در خانه برای اچ ای وی ۱

دو نوع اصلی اچ ای وی وجود دارند: اچ ای وی ۱ و اچ ای وی ۲. اچ ای وی ۱ آن نوعی است که عموما خارج از آفریقا یافت میشود. راه دیگری برای انجام آزمایش اچ ای وی ۱، استفاده از یک پاکت آزمایش اچ ای وی ۱ قابل انجام در خانه میباشد که میتوانید آن را از داروخانه تهیه کنید. به نسخه برای گرفتن این پاکت احتیاج ندارید. کافی است که به داروخانه رفته، آن را خریداری کنید و به خانه بیاورید. در خانه، از روی دستور العمل موجود در پاکت، نمونه ای از مایع روی لثه خود برمیدارید. این نمونه را به آدرسی که در پاکت موجود است پست میکنید و سپس بعد از مدتی با یک شماره تلفن تماس گرفته تا از نتیجه آزمایش خود باخبر شوید. کسی اسم شما را نخواهد فهمید چون با استفاده از شماره مخصوصی که در پاکت آزمایش وجود داشته است، نتیجه خود را میگیرید.

این روش مجانی نمیباشد؛ باید پول پاکت آزمایش را پرداخت کنید. ولی لازم نیست اسم خود را بگویید و میتوانید این کار را در خانه خود انجام دهید.

۸ آیا مجبورم آزمایش را با سوزن انجام دهم؟

در خیلی از مراکز امروزی، لازم نیست که برای آزمایش اول از سوزن استفاده شود. میتوان یا نمونه کوچکی از مایع درون دهان شما برداشت یا اینکه سوزن بسیار کوچکی در یک انگشت شما فرو رود. اگر نتیجه اچ ای وی مثبت را در آزمایش اول بگیرید، برای آزمایش دوم لازم است که خون بدهید. مقدار این خون کم است.

۹ اگر نتیجه اچ ای وی مثبت باشد، آیا بدین معناست که من ایدز میگیرم و خواهم مرد؟

نه لزوما. افرادی که اچ ای وی مثبت هستند، میتوانند طرز زندگی سالمی را انتخاب کنند که احتمال یک زندگی طولانی و سالم را برایشان زیاد کند. اگر کسی آزمایش اچ ای وی را انجام دهد، بفهمد که اچ ای وی مثبت است و سپس به دستور العمل دکتر که شامل استفاده از داروهای ایدز میباشد عمل کند، ممکن است که تا سالها، ده ها سال و یا حتی تا آخر عمر ایدز نگیرد.

۱۰ برای چه باید مورد آزمایش قرار گیرم؟

این آزمایش سریع، مجانی و آسان میباشد و به حریم خصوصی شما دخالت نمیشود. اگر شما اچ ای وی منفی باشید، از نگران شدن بیمورد شما جلوگیری میکند. اگر اچ ای وی مثبت باشید، دانستن آن میتواند جان شما، شریک های جنسی شما، و بچه ای را که متولد نشده است، نجات دهد. افراد خبره در امور سلامتی توصیه میکنند که آزمایش را انجام دهید. بنابرین، صبر نکنید. به وظیفه خود در قبال مبارزه با ایدز عمل کنید. مورد آزمایش قرار بگیرید. من (نام گوینده) میباشم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *