سوالات علمی

  • گیاهان مقاوم به سرما چگونه عمل می کنند؟

با شروع فصل سرما و کوتاه شدن روزها در پاییز، بتدریج تغییراتی در گیاهان که مقاوم به سرما هستند انجام می گیرد که مهمترین آنها تغییر در مقدار آب سلولها و وضعیت آب است. طی این جریان، سلولهای قسمت اعظم آب خود را از دست می دهد و غلظت مواد قندی سلولهای اضافه می گرد. تا پتانسیل اسمزی کاهش یافته و نقطه انجماد آن پایین رود.تغییراتی نیز در فرم ساختمان ثالثه مولکولهای بزرگ ایجاد گشته و رابطه این مولکولها با آب اطراف و درونی آنها تغییر پیدا می کند. همچنین مولکولها ی بزرگ توسط بعضی ترکیبات از نوع کربوهیدراتها  و یا پروتئینهای  پوشیده می شوند. مجموعه  این تغییرات از یخ زدن سلولها  و خسارت  ناشی از تشکیل کریستالهای یخ جلوگیری  می نماید.

  • آیا مهره دارانی با خون بیرنگ وجود دارد؟

بله. خون ماهیان مانند بقیه مهره داران دارای گلبول قرمز می باشد که وظیفه آن انتقال اکسیژن است. اما برخی از ماهیان قطبی (قطب جنوب) که به آنها یخ ماهی گفته می شود و  از خانواده  چانکتیده هستند و همچنین سوسمار ماهیان سفید دارای خون بیرنگ که فاقد گلبول قرمز می باشند.

  • چه گیاهانی باعث دفع حشرات می شوند؟

بسیاری از گیاهان  پر برگ معطر مثل کاسنی، نعناع  و پونه خاصیت دفع کنندگی حشرات  را دارند. همیشه گفته می شود که ریحان حشرات را دفع می کند. به طوری که زمانی در مدیترانه رسم بوده که  ظرفهای  پر از ریحان را در اطراف قهوه خانه ها قرار می دادند. گفته می شود که پونه، مورچه ها را نیز مثل حشرات را فراری می دهد. ترکیب میخک نیز سالهاست که برای دفع بید به کار می رود.

  • آیا ماهیانی وجود دارند که در زیر آب خفه شوند؟

همه می دانند که ماهی در آب زنده می ماند و در هوا می میرد ولی همیشه این طور نیست، چرا که ماهیانی وجود دارند که اگر به زور در آب نگه داریم خفه میشوند.بله واقعاً چنین ماهیانی وجود دارند ماهیان ریه دار استرالیایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی  از این گروهند.

  • چرا عده ای را پشه می گزد و عده ای را نه؟

این مسأله به این دلیل است که پشه به گاز آمونیاک و محیط قلیایی راغب بوده، از محیط اسیدی فرار می کند. کسانی که پوست بدنشان قلیایی است و عرق بدنشان کمی بوی آمونیاک می دهد، بیش تر مورد هجوم این حشرات قرار می گیرند وبر عکس ، کسانی که پوست بدنشان اسیدی تیدی بیش تری دارد پشه ها کمتر به سراغشان می آید و چنانچه دسته اول کمی ماده ترش مثل آب لیمو به بدن خود بمالند مصونیت زیادتری پیدا خواهند کرد.

  • زرده تخم مرغ چرا زرد رنگ است؟

زرده تخم مرغ، ماده بسیار خوشرنگ و خوشمزه ای است که بسیار اوقات زینت بخش سفره ماست، آیا تا به حال به این فکر افتاده اید چرا زرده تخم مرغ زرد رنگ است؟ رنگ زرد تخم مرغ، حاصل موادی به نام گزانتوفیل است که از غذایی که مرغ می خورد تأمین می شود. رنگ زرد هم با توجه به رنگدانه  موجود در غذا، از زرد کم رنگ تا  نارنجی متغییر است این مواد پس از جذب دستگاه گوارش وارد جریان خون پرنده می شود و به همان شکل در  زرده ذخیره می شود. بافت چربی در بدن مرغ یکی از محلهای اصلی ذخیره رنگدانه است با توجه به این که مرغ در روز بیش از شب غذا می خورد، در روز رنگدانه بیشتری به تخمدان انتقال می یابد و این موضوع باعث می شود زرده به صورت خطوط تیره و روشن باشد.

  • آیا گروه خونی قابل تبدیل به هم هستند؟

دانشمندان  می گویند، موفق به کشف راه ساده ای  برای تبدیل گروه خونی شده اند، این کشف می تواند به رفع مشکل عرضه خون در سراسر جهان کمک کند. به گزارش بی بی سی، دانشمندان آنزیمی را کشف کرده اند که می تواند خون از گروه O تولید کنند. این گروه خون را می توان به کسانی که دارای گروه خونی دیگر هستند انتقال داد. تا کنون مشکل این بوده است که این گروه خون، همیشه برای استفاده کسانی که به آن نیاز مبرم دارند فراهم نبوده است. اکنون یک تیم بین المللی از دانشمندان می گویند راه تبدیل گروهای خونی A,B  و نیز AB  به گروه O را پیدا کر ده اند.

پروفسورمارتین اولسون از بیمارستان دانشگاهی لاند، در سوئد که بر روی این پروژه کار می کند می گوید هزینه تکنیک تبدیل گروه خون، چندان زیاد نیست و این پروژه در درجه  حرارت  اطاق، حدود یک ساعت طول می کشد. با اجرای این پروژه هم میزان خون موجود برای انتقال افزایش می یابد و هم از  انتقال گروه خونی اشتباهی به بیمارستان که ممکن است آنان را به خطر اندازد، جلوگیری می شود، البته دانشمندان خاطر نشان می سازند که قبل از اینکه این تکنیک در بیمارستانها استفاده شود باید آزمایشات بالینی بر روی آن صورت گیرد. استفاده از آنزیمها برای تبدیل گروه خونی از مدتها پیش در نظر بوده است ولی به علت ناکافی و ناسازگاری آنزیم  های در دسترس، تکنیک مورد بحث علمی به نظر نمی رسد، اما اکنون دانشمندان می گویند آنزیمهایی که اخیراً  کشف شده اند  نهایتاً باعث رفع این مشکل شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *