سوالات و جوابهای بارداری

بارداری در هرسن و سالی
آیا من برای داشتن بچه خیلی جوان/ پیر/ نابالغ/ بدون پول و برنامه ریزی/ پرمشغله/ هستم؟
آیا بهترین سن برای بارداری را می توان مشخص کرد؟ در یک کلمه می توان گفت: خیر. خواه شما 21، 34 یا 45 سال داشته باشید، عواملی مانند: سلامتی وبسیاری فاکتورهای دیگر دخیل می باشند.خبر خوب برای شما این است که بسیاری از این موارد قابل کنترل می باشند (بغیر از تعداد شمع های روی کیک تولد شما!). با مطالعه مطالب زیر اعتماد به نفس شما در دوران بارداری در سنین مختلف افزایش می یابد.
مادرانی که در حدود 20سالگی باردار می شوند از نظر سطح انرژی و حالت ارتجاعی بدن در سطح بهتری قرار دارند و از نیروی جوانی سود می برند وحدود 30 سالگی مادران از توانایی بیشتری برای برنامه ریزی در امور مختلف پیش از بارداری بهره مند هستند و آندسته از مادرانی که حدود40 سالگی باردار می شوند، با شناخت بیشتری در مورد زایمان و انجام وظایف مادری این دوران را پشت سر می گذارند.

آیا تزریق بوتاکس در دوران بارداری بی خطر است؟
پاسخ دکتر آرین: بوتاکس از يک نوع ميکروب سمي به نام بوتوليسم گرفته مي شود اين ماده در حالت عادي با مسموميت غذايي باعث مرگ بيمار مي شود چوب سيستم عصبي را فلج مي کند اما بوتاکس فرم تغيير يافته است که خطر مرگ و مير براي مادر و جنين ندارد فقط در محلي که تزريق مي شود عصب آن منطقه فلج شده و حالت چروک بر اثر شل شدن عضلات از بين مي رود بنابراين در حاملگي تاثير سويي گزارش نشده است ولي همان طور که بارها گفته شد چه اصراري است که حتما در حاملگي بوتاکس تزريق کنيد چون خيلي از عوارض داروها و درمان هايي که امروزه انجام مي شود هنوز مشخص نيست بنابراين در جريان حاملگي از انجام هر نوع عمل تفنني و غيرضروري اجتناب کنيد.

در مورد مایع آمنیوتیک چه می دانید؟
جنین در طول نه ماه بارداری در محیط محافظ مایع آمنیوتیک رشد می کند. برای اینکه معلومات خود را در مورد این “ضربه گیر رحمی” بسنجید به سوالات زیر پاسخ دادیم.
مایع آمنیوتیک حکم یک سد محافظ را برای جنین دارد.
مايع آمنيوتيک جزء مايعات استريل بدن است. اين مايع داخل رحمي جنين را در مقابل ابتلا به عفونت ها حفظ کرده و همانند يک بالشتک در برابر سروصدا و صدمات خارجي از او محافظت مي کند. مايع امنيوتيک درجه حرارت بسيار مطلوب و يکنواختي را براي جنين تامين مي کند درست مانند بهشتي که در محيط آب براي جنين بنا شده است!

تغذیه در دوران بارداری
با پاسخ به سوالات زیر معلومات خود را در رابطه با تغذیه مناسب دوران بارداری بسنجید!

 با توجه به اینکه اشتهای خانم های باردار در این دوران افزایش می یابد؛ تغذیه صحیح یک خانم باردار چگونه باید باشد؟
 کالری مورد نیاز یک خانم باردار فقط کمی بیش از مواقع عادی است. در واقع کیفیت غذا در این دوران بسیار مهم تر از مقدار آن است.
دو برابر کردن کيفيت غذا بهتر از دو برابر کردن حجم آن است! نياز هاي کالري يک خانم باردار فقط از ماه چهارم بارداري و آن هم معادل 250 تا 300 کالري در روز افزايش مي يابد. اين ميزان کالري کم و بيش برابر با مصرف يک تارت پنير است. در واقع آنچه بيش از همه مهم است دقت بر کيفيت مواد غذايي و برخورداري از يک تغذيه متعادل و غني از مواد معدني و ويتامين هاست!

مهارت هایی برای بازی با نوزاد
مرحله ی نوزادی برای اغلب والدین ترسناک است. اطلاعات فراوانی دربارهی بازی با نوزادان و تحریک کردن اولیه او وجود دارد و و والدین به سادگی درباره ی، نوع بازی مناسب این دوران خاص سرگردان می شوند.
يادتان باشد که براي اولين شش هفتهي زندگي فرزندتان بايد فواصل کوتاهي بين بيداريهايش داشته باشد و در اکثر مواقع يا بايد بخوابد يا تغذيه شود. البته بازي به بخشي طبيعي از تعامل ميان شما و فرزندتان تبديل و به سادگي قسمتي از برنامهي روزانهي خانواده ميشود. نوزادان معمولاً علاقه اي به اسباببازيهاي مختلف ندارد و بيشتر شيفتگي او نسبت به شما و ديگر افراد خانه است و اين موضوع، زمان بازي شما و فرزندتان را ممکن و پايدار مي سازد.

نشانه ها و درمان آبله مرغان

اگر کوچولویتان دچار لکههای سرخ ملتهبی شد، چه باید کرد؟
آبله مرغان عارضهای عفونی است که توسط ویروس “واریسلا زوستر” که از خانواده هرپس ویروس است، ایجاد میشود. ویروس آبله مرغان از طریق هوا، سرفه، عطسه یا لمس کردن گسترش مییابد. در واقع ممکن است کودک در معرض مایع از تاولهای شخصی مبتلا قرار گیرد و مبتلا گردد.

چرا بعضی از بچه ها بیشتر شبیه پدرشان هستند؟
 هیچ دلیل ژنتیکی برای این سوال وجود ندارد. اما اینکه چرا بچه بدون مو یا با چین و چروک های فراوان بدنیا می آید، احتمالا به مسائل ژنتیکی مربوط می شود.

نوزاد شما نشانه های زیستی بر روی بعضی از ژن ها می گذارد، که نمایانگر دستوالعمل های ژنتیک مورد استفاده است، که نام آنها Epigenetic tags است، اما حدس بزنید چه اتفاقی می افتد؟ عملکرد شما در زمان بارداری از طریق تغذیه و رفتار می تواند بر این روند اثرگذار باشد و نشان دهد که نشانه ها به کجا می روند و کدامین ژن ها نمایانگر دستوالعمل های ژنتیک می باشند و بر سلامت فرزند شما تاثیر می گذارند.
در هر زمان فقط 4 درصد از ژن های شما در این مراحل قابل دسترسی می باشند، در حالیکه بقیه آنان نمی توانند بطور فعال مورد استفاده قرار گیرند. با در نظر گرفتن اینکه کدامیک از ژن ها فعال نبوده و کدامیک آنان فعال می باشند، این تغییر و تحول ژن ها چیزی است، که هر فردی را بی همتا می سازد.
محیط اطراف شما در زمان بارداری می تواند در نمایش مسیر ژنی تغییر و تحول ایجاد کند. این بدین معناست که مواد شیمیایی که جنین در رحم مادر از طریق غذا در معرض آن قرار می گیرد و همچنین بوی رنگی که ممکن است مادر استشمام کند و دود سیگاری که در معرض آن هستید، می تواند بعنوان کلید چراغ زیستی عمل کند. روشن، خاموش، روشن، خاموش. پس شما حتی هنگام لقاح تخمک و شروع رشد جنین، برای نمایانگر شدن ژن های فرزندتان تصمیم می گیرید. گرچه هنوز نمی دانیم که چگونه می توانید رنگ چشم کودکتان را تغییر دهید و یا اینکه آیا او در سن 35 سالگی موی خود را از دست خواهد داد! اما می دانیم چگونه بعضی از مواد بر موارد مهمی مثل وزن و هوش فرزند شما اثر گذار خواهند بود.

اکسی توسین / هورمون عشق
اکسیتوسین یا هورمون عشق به شیوههای متفاوت به شما کمک میکند تا مادر فوقالعادهای باشید. بهتر است بدانید که چگونه کار میکند بدنتان ترتیب باقی کار را میدهد!
1 ذخیرهی انرژی به وجود میآورد
2 مهربانی را وسعت میدهد
3 بیشتر احتیاط میکنید
4 انقباضها را القا میکند
5 تنش را کاهش میدهد
6 پیوند را مستحکم میسازد
7 فرزندتان را آرام میکند
8 به فراموشی شما کمک میکند
9 شیر را جاری میسازد
10 روابط را بهبود میبخشد

آیا نوزاد قادر به درک آنچه می بیند هست؟
در واقع این سوال همچنان مطرح است که یک نوزاد دو یا سه روزه تا چه حد قـادر به تشـخیص و شنـاسـایی حالات مختـلف چهره است و آیا این حالات مختلف عاطفی برای او دربردارنده مفهومی نیز هستند یا خـیر. ولی بـه طور مسـلم می دانیـم که نوزاد به تدریـج و با گذشت زمان بهتــر می تواند عـواطف را از حالات مختــلف چهره شناسـایی و آنها را درک کند. در حقیـقت تـوانایی نـوزاد در پاســخگویی به لبـخند مادر بهترین دلیـل برای اثبات این ادعاست.

من مبتلا به آسم هستم. آیا در بارداری می توانم از اسپری استفاده کنم؟
در آسم از اسپري کورتون و سالبوتامول بيشتر استفاده مي شود که اسپري کورتون دار معمولا مجاز نيست ولي سالبوتامول به هر مقدار مي تواند مورد استفاده قرار گيرد. مهمتر از اين ها بايد سعي کنيد از عواملي که باعث حمله آسم مي شود دوري و پرهیز نماييد تا حملات آسمي کمتري به سراغ شما بيايد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *