سگ ها ( نژاد ویپت )

نژاد ویپت

ویپِت شبیه به یک گِری هوند کوچک است . این نژاد جثه ای خوش اندام ، باوقار و باریک دارد . دارای پوشش کوتاه و چرمی مانند است که به رنگهای متنوعی اعم از سیاه ، قرمز ، قهوه ای ، سفید و چند رنگ یافت می شود . دارای ماهیچه های بلند و باریک می باشد . این گِری هوند کوچک گوشهایی به شکل گل رُز و سینه ای فراخ دارد . ستون فقراتش بلند و صاف است .

خلق وخو

ویپِت نژادی باهوش ، سرزنده ، با محبت ، شیرین و مطیع است . در داخل خانه آرام می باشد . نباید تحت آموزشهای خیلی سخت و خشن قرار گیرد ، چراکه این نژاد چه از لحاظ روانی و چه از لحاظ فیزیکی بسیار حساس است . بهترین راه آموزش ، آموزش همرا با بازی و دویدن می باشد . رابطه خوبی با کودکان دارد اصولاً سگ تمیزی است و نگهداری از آن آسان می باشد . همچنین سگ مناسبی برای اشخاصی است که زیاد سفر می کنند . شخصیت شیرین آن او را به یک دوست و همراه خوب تبدیل کرده است .

وزن و ارتفاع

وزن در نرها :
8-12 کیلوگرم

وزن در ماده ها :
5-9 کیلوگرم

ارتفاع در نرها :
47 سانتیمتر

ارتفاع در ماده ها :
44 سانتیمتر

مشکلات سلامتی

بیماریهای پوستی و مشکلات معده از جمبه بیماری های قابل ذکر این نژاد می باشند .


شرایط نگهداری

نسبت به سرما حساسیت دارد و پیشنهاد می شود که در فصل زمستان لباس گرمی برایش تهیه کنید . برای زندگی در آپارتمان مناسب می باشد به شرطی که در طول روز به او اجازه فعالیت بدنی کافی داده شود . اصولاً در داخل خانه آرام است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برایش فراهم می کند .

فعالیت بدنی

اگر ویپِت را بعنوان سگ خود انتخاب کرده اید باید بدانید که این نژاد همانقدر که به دویدن در فضای باز نیاز دارد ، به پیاده روی های روزانه نیز علاقه می ورزد . سعی نکنید که او را از قلاده اش رها سازید چراکه حس شکاری او باعث می شود که حیوانات کوچک را تعقیب و اقدام به کشتن آنها نماید .

طول عمر
حدود 12-15 سال .


آراستن

پوشش کوتاه و صاف ویپِت برای آراستن آسان می باشد . برس زدن منظم و همچنین تمیز کردن سطح پوست با یک حوله نمدار پیشنهاد می شود . اصولاً سگ تمیزی است و کمتر به حشرات موذی مانند کنه ها گرفتار می شود . ریزش مو در این نژاد متوسط می باشد .


تاریخچه

این نژاد در قرن 19 میلادی به وجود آمد . اجداد او را نژادهای Grey Hound ، Italian Grey Hound و سگهای تیپ تریر تشکیل می دهند . معنی Whipped  حرکت سریع می باشد . ویپِت می تواند با سرعت 60 کیلومتر در ساعت بدود . در زمانهای قدیم در انگلستان از این نژاد برای مسابقه استفاده می شد . ویپِت همچنین سگ شکاری و دیدبان خوبی می باشد .

گروه
سگهای تازی

منبع:دامپزشکان برتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *