سیستم کاربردی برای ماهیگیری در مرداب انزلی

سیستم کاربردی برای ماهیگیری در مرداب انزلی

GBB15014

مرداب انزلی در گذشته  با برخورداری از تنوع زیستی گیاهی و جانوری بی نظیر یکی از بهترین و مهمترین اکوسیستمهای کشورمون به شمار میرفت ولی متاسفانه با تردد کشتی ها و ناوگان های حمل کالا و عدم مهار فاضلابهای منتهی به تالاب و صید بیرویه  ،امروز شاهد مرگ تدریجی این تالاب با اهمیت هستیم هزارررررررررررررررررررررررررر افسوس  و وای بر ما که جوابی برای نسل های آینده نداریم!!! متاسفانه رسوبات و لجن سیاه بستر مرداب فعالیت و تولید مثل ماهی ها رو تحت الشعاع قرار داده و باعث کاهش چشمگیر جمعیت ماهیهای بومی و مهاجر تالاب شده به خصوص جمعیت اردک ماهی و کپور خود مرداب انزلی بشدت کاهش پیدا کرده و در عوض تعداد ماهی اسبله به علت سازگاری با این شرایط سخت داره روز به روز بیشتر میشه!!!حدود 21 گونه ماهی در مرداب انزلی ثبت شده که بعضی گونه ها بصورت فصلی  و جهت تخمر ریزی به تالاب مهاجرت میکنن و بعضی گونه ها بصورت ثابت ساکن هستن که متاسفانه گونه های ثابت آسیب بیشتری دیدن!به هر حال از ماست که بر ماست!!!

اما برسیم به موضوع ماهیگیری در مرداب انزلی که دوستان زیادی از عدم موفقیت صید در این تالاب گلایه میکنن! بنابراین لازم دونستن تجربه خودم رو در این پست انعکاس بدم!
اولین کار انتخاب محل مناسب واسه صیده که دوستان باید محلی رو برای ماهیگیری انتخاب کنن که دور از هیاهو و آلودگی صوتی و مسیر قایقهای سواری باشه!محل مورد نظر تون باید دارای بافت گیاهی مطلوب باشه! یعنی هرچه تنوع گیاهی بیشتر باشه حشرات و لاروهای بیشتری رو در خودشون سکنا میده و در نتیجه ماهی های بیشتری در این مکانها جمع میشن!

مرحله بعدی انتخاب ماهی مورد صید و سیستم صیده که صید رایج در تالاب اردک ماهی و کپوره، من سیستم صید اردک ماهی رو در پستهای مربوطه مفصلا” توضیح دادم و توی آرشیو هست ولی واسه سیستم صید کپور دو روش کلیدی رو ترسیم کردم(سیستم کف خواب و سیستم ریسه شناور یا رو آبی) که با توجه به لجن بستر تالابه!توجه داشته باشین که وزنه ی شما پس از پرتاب نسبت به مکانهای مختلف در تالاب حدود نیم و گاها” تا یک متر درون لجن فرو میره و اگه فاصله ریسه تا وزنه انتهایی نخ لیدرتون رو تنظیم نکنین طعمه همراه قلابتون درون لجن مدفون شده و عملا” صید ماهی غیر ممکن میشه! من در تصاویر زیر سعی کردم این موضوع رو  بهتون نشون بدم ! فقط به فاصله ها در تصاویر دقت کنین!در مورد انتخاب طعمه در مرداب انزلی باید بگم کرم خاکی و میگو بهتر از سایر طعمه هاست ولی میتونین از جوشانده های اسانس دار و ذرت تخمیر شده هم استفاده کنین! دوستان توجه داشته باشین که طعمه پاشی در مرداب انزلی به خاطر بستر لجنی بی فایده ست! شما میتونین از طعمه پاش فنری روی نخ لیدرتون برای جذب ماهی ها بهره ببرین و سعی کنین قلابتون رو نزدیک نیزار،بوته های آبی و کنده درختان غرق در آب قرار بدین .در آخر اگه سوالی باقی موند در قسمت نظرات مطرح کنین.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *