سیستوسکوپی

سیستوسکوپی فرآیندی است که از آن برای مشاهده درون مثانه و پیشابراه – مجرایی که ادرار را از مثانه به خارج از بدن هدایت میکند- استفاده می شود. طی سیستوسکوپی، پزشک تان از یک لوله تو خالی (سیستوسکوپ) مجهز به لنز برای بررسی دقیق پوشش مثانه و پیشابراه تان، استفاده می نماید. سیستوسکوپ وارد پیشابراه تان می شود و به آرامی در مثانه تان پیشروی می کند.

ممکن است پزشک، سیستوسکوپی را در اتاق معاینه انجام دهد، و از ژل بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پیشابراه استفاده کند. یا احتمال دارد آن را به عنوان عمل سرپایی در نظر بگیرد و فقط از آرام بخش استفاده کند. یک انتخاب دیگر این است که سیستوسکوپی دربیمارستان و تحت بیهوشی عمومی اجرا شود. نوع سیستوسکوپی که خواهید داشت، به دلیل مراجعه تان بستگی دارد.

 

سیستوسکوپی به معنی آندوسکوپی داخل مثانه می باشد.در این روش با عبور یک دوربین باریک به نام سیستوسکوپ به داخل مجرای ادرار و مثانه پزشگ شما دقیقا مجرای ادرار و مثانه شما را از نظر بیماریهای احتمالی از قبیل علل خونریزی وتنگی مجرا، بزرگی پروستات، تومور مثانه و…….بررسی می کند با وصل دوربین به مانیتور همزمان مشکل موجود به بیمار نشان داده میشود.

سیتوسکوپی

 

شما با با پوشیدن لباس مخصوص و به صورت طاق باز روی تخت قرار می گیرید. بدون نیاز به بیهوشی عمومی و با بیحسی موضعی این کار انجام میشود و بعد از پایان سیستوسکوپی که اصولا ۲-۳ دقیقه طول می کشد شما از تخت بلند شده و لباس معمولی خود را میپوشید .امروزه شایعترین علت سرطان مثانه کشیدن سیگار است و باید از ان اجتناب نمائید.

 

در چه مواردی باید سیستوسکوپی انجام شود؟

 

۱-هدف از سیستوسکوپی در مرحله اولی تشخیص و سپس درمان می باشد. به عنوان مثال قطعی ترین روش تشخیص تومور مثانه، تنگی پیشابراه، بزرگی پروستات و سنگ داخل مجرا یا مثانه، انجام سیستوسکوپی است.

 

۲-امروزه با شعار عملهای بزرگ از شکاف کوچک و پیشرفت در تکنیک های آندوسکوپی دومین جایگا ه برجسته سیستوسکوپی نقش درمانی آن است.به عنوان مثال نمونه برداری از ضایعات مشکوکو تراش تومور مثانه و تشخیص و شکستن سنگهای مثانه و تشخیص بزرگی پروستات وتراش بزرگی پروستات از طریق مجرا و بدون شکاف جراحیو در نهایت گذاشتن سوند حالب جهت جلوگیری از خفه شدن کلیه به علت انسدادو عکس برداری از کلیه از موارد دیگر جایگه درمانی تشخیصی سیستوسکوپی می باشند.

 

امروزه شایعترین علت تنگی مجرای ادراری اسیب هنگام سوند زدن ویا تصادفات میباشد یکی از علل تنگی مجرا سوزاک والتهاب مجرا به علت عفونتهای منتقل شده از طریق امیزش جنسی کنترل نشده میباشد.

 

توصیه های بعد از سیستوسکوپی:

 

بعد از سیستوسکوپی، سوزش ادرار، خون در ادرار و درد خفیف طبیعی است و با مصرف مایعات از بین خواهد رفت.تو صیه می شود یک نفر همراه داشته باشید.بعد از سیستوسکوپی موقتا ممکن است تخلیه ادرار مشکل و با سوزش همراه باشد و لذا توصیه مشود بعد از تخلیه مثانه محل را ترک کنید.

 

موارد کاربرد سبستوسکوپی:

 

۱-تشخیص مشکلات و بیماریهای مثانهمانند:

 

تومورها، سنگ، دیورتیکول، التهاب (بخصوص در تشخیص سیستیت بینابینی) خونریزی های مثانه، پارگی، فیستول (راه یافتن مثانه به بافتهای اطراف مثل روده، رحم و…)

 

۲-تشخیص مشکلات مجرا یا پیشابراه مانند:

 

تنگی مجرا، دیورتیکول مجرا، در تشخیص بی اختیاری ادرار، تومور، سنگ

 

۳-تشخیص بیماریهای پروستات، بزرگی پروستاتو فشار آن بر مجرا و انسداد مجرا

 

۴-درمان بیماریهایی چون، تنگی مجرا، خارج کردن سنگ های کوچک مثانه مجرا، تزریق دارو در مثانه عصبی و سیستیت بینابینی

 

۵-بررسی سلامت مثانه در زمان جراحی های لگنی مانند جراحی های رحم،درمان بی اختیاری ادراری، روده ای

 

۶-نمونه برداری از مثانه و مجرا

 

۷-خارج کردن لوله دابل جی یا لوله های حالب بعد از انجام عمل جراحی قبلی.

طریقه انجام سیستوسکوپی

 

بعد از تشخیص پزشک ارولوژی مبنی بر انجام سیستوسکوپی این عمل می تواند بصورت عمل سرپایی در مطب یا اتاق عمل انجام گیرد. که در غالب موارد بصورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می پذیرد.

 

-بیمار پس از مراجعه، لباس خود را تعویض و لباس اتاق عمل می پوشد و سپس روی تخت مخصوص دراز می کشد به طوریکه پاهای بیمار در محل خاصی به حالت باز قرار می گیرد تا معاینه به راحتی انجام گیرد. در این مرحله با استفاده از بتادین یا سایر محلول های ضدعفونی کننده، آلت تناسلی جهت انجام سیستوسکوپی ضدعفونی می گردد و پوشاندن پاها با پارچه های مخصوص استریل انجام می شود

 

-نوع بی حسی: معمولاً موضعی و با استفاده از ژل لیدوکایین می باشد که ازطریق مجرا وباسرنگ بدون سوزن انجام میشود ولی گاهاً از بی حسی عمومی و یا بی حسی از طریق نخاع ( spinal Anesthesia) هم قابل انجام است.

 

نکته: در زمان انجام سیستوسکوپی علیرغم انجام بی حسی موضعی، مختصر درد وجود دارد ولی این درد قابل تحمل می باشد و در صورت شل بودن بیمار، این درد به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

 

سیستوسکوپ وسیله ای است فلزی، قطر چند میلیمتر که حاوی لنز با بزرگنمایی چندین برابر، منبع نور سرد و محل ورود و خروج مایع استریل جهت دید بهتر در زمان انجام سیستوسکوپی. سیستوسکوپ میتواند ریجید(غیرقابل انعطاف) یا منعطف باشد

 

بعد از وارد شدن آهسته دستگاه سیستوسکوپی به مجرا، عمل سیستوسکوپی شامل بررسی نقطه به نقطه مجرای ادراری، پروستات در آقایان، مثانه در تمامی سطوح و زوایا، آغاز می شود. این یافته ها را می توان توسط تکنولوژی انتقال تصاویر، مشاهده همزمان بیمار فراهم نمود.

 

نکته: سوزش ادرارو احساس پری مثانه و مختصر خونریزی در زمان انجام سیستوسکوپی طبیعی است و مشکل خاصی ایجاد نمی نماید.

 

بعد از بررسی کامل مثانه و مجرا و در صورت لزوم انجام نمونه بردای از مثانه و یا باز کردن تنگی های مجرا، دستگاه سیستوسکوپ از مجرا خارج می شود و عمل به پایان رسیده و بعد از مدتی استراحت بیمار در تخت، بیمار قابل ترخیص می باشد.

 

نکته: در صورت استفاده از بیهوشی عمومی یا نخاعی بیمار ابتدا به بخش منتقل شده و در صورت طبیعی بودن علائم حیاتی بعد از چند ساعت ترخیص می شود.

عوارض بعد از عمل سیستوسکوپی

 

-خونریزی: معمولاً گذرا و خفیف بوده و با مصرف زیاد مایعاتو استراحت رفع می گردد.

 

-سوزش ادرار:معمولاً گذرا بوده و با مصرف زیاد مایعات رفع می گردد.

 

-عفونت ادرار:معمولاً خفیف و بیشتر عفونت مثانه می باشد. که با مصرف آنتی بیوتیک رفع می گردد.

 

توصیه های بعد از عمل سیستوسکوپی

 

الف- مصرف زیاد مایعات

 

ب-استراحت

 

ج-مصرف دارویی تجویز شده توسط پزشک اورولوژی

 

د-مراجعه در صورت بورز علائم زیر:

 

خونریزی شدید و مداوم بعد از گذشت چند روز، تب و لرز، علائم ادراری مانند: سوزش ادرار، تکرار ادرارو بوی بد ادرار، عدم توانایی در ادرار کردن (احتباس ادرار و…)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *