20 کاری که کودکان را در تعطیلات شادتر می‌کند

بیشتر والدین یا بزرگ‌ترها گمان می‌کنند همه کودکان شدیدا عاشق تعطیلات هستند و از هر نوع تعطیلاتی؛ چه 2روزه و چه 20‌روزه، استقبال می‌کنند. این درحالی است که تعطیلات به‌خصوص تعطیلات طولانی، بیشتر به برنامه‌ریزی ما بزرگ‌ترها می‌گذرد و شاید کودکان سهم چندانی در برنامه‌ریزی‌های ما برای گذراندن این ایام نداشته باشند. به همین دلیل هم برخلاف باوری که درباره شاد بودن کودکان در تعطیلات داریم، تقریبا بیشتر بچه‌ها تعطیلات طولانی‌مدت را دوست ندارند و گاهی آن را خسته‌کننده می‌دانند.

1. تمام تعطیلاتی که به‌دلیل ورود به سال جدید در تقویم رسمی کشورها وجود دارند، همراه با رسوم خاص ملی هستند، مثلا برخی درخت کریسمس تزیین می‌کنند و بعضی‌ دیگر مانند ما ایرانی‌ها سفره هفت‌سین می‌چینند. یکی از بخش‌های هیجان‌انگیز تعطیلات سال جدید برای تمام کودکان، مشارکت در رسم چیدن سفره هفت‌سین است.

حتما از فرزندان خود برای خریدن لوازم مخصوص سفره هفت‌سین یا چیدمان این سفره کمک بگیرید و به نظر آ‌نها در انتخاب رنگ یا مکان چیدن سفره هفت‌سین توجه کنید. شاید سلیقه شما هماهنگی چندانی با سلیقه فرزندتان نداشته باشد اما اطمینان کردن به بچه‌ها در کارهای کوچکی مانند انتخاب و چیدمان سفره هفت‌سین باعث شادی بسیار فراوان آنها می‌شود. همین کمک‌های کوچک می‌توانند علاوه بر افزایش اعتمادبه‌نفس کودکان، حس مفید بودن در خانواده را به آنها القا کنند.

برعکس اگر شما برای چنین کارهایی مدام کودکتان را سرزنش کنید که زیر دست‌وپا نباشد یا به وسایل هفت‌سین دست نزند، به‌طور حتم خاطره ناخوشایندی در روزهای پایانی هر سال در ذهن او شکل خواهد گرفت. شما می‌توانید برای جذاب‌تر کردن این کار برای فرزندان خود، حتی از آنها بخواهید تعدادی کاردستی هم در سفره یا میز پذیرایی نوروز بگذارند. این کاردستی‌ها می‌توانند شامل رنگ کردن تخم‌مرغ یا تزیین ظروف هفت‌سین باشند.

2. تعطیلات سال جدید همیشه با دیدوبازدیدهای مختلفی همراه است و حتما هر خانواده‌ای سعی می‌کند مقداری خوراکی برای پذیرایی از مهمان‌ها در نظر بگیرد. سعی کنید برای خرید خوراکی‌هایی غیر از میوه، حتما کودکان را مشارکت بدهید. کمک گرفتن از بچه‌ها برای خرید انواع شیرینی‌ها، شکلات‌ها یا تنقلات، حس فوق‌العاده رضایت‌بخشی به آنها می‌دهد. البته قبل از این کار باید درباره بودجه خرید و نوع خوراکی‌هایی که قرار است بخرید، با فرزندتان صحبت کنید تا در فروشگاه به مشکل برنخورید، مثلا به او بگویید قرار است برای پذیرایی عید، شیرینی‌های ریز یا شکلات‌های مغزدار انتخاب کنید تا او بتواند از میان گزینه‌های موجود، بهترین‌شان را با کمک شما خریداری کند.

3. برخلاف باور بسیاری از والدین که گمان می‌کنند کودکان در مهمانی زیر دست‌وپا هستند و روند پذیرایی را مختل می‌کنند، بچه‌ها می‌توانند کمک بزرگی برای پذیرایی نوروزی باشند. شما می‌توانید کارهای کم‌خطر و سبکی مانند پخش کردن پیش‌دستی‌های پذیرایی، تعارف کردن شکلات یا چیدن تنقلات جلوی مهمان‌ها را برعهده کودکانتان بگذارید و مطمئن باشید آنها به قدری تمایل به پذیرایی کردن دارند که قطعا به‌خوبی از پس این کار برمی‌آیند. ضمن اینکه سپردن چنین مسوولیت‌هایی به بچه‌ها باعث می‌شود آنها احساس کنند در خانواده اثرگذار و مفید هستند.

4. اگر مهمانان شما کودکی دارند، حتما برنامه‌هایی برای سرگرمی کودکانشان آماده کنید. این برنامه‌ها می‌توانند شامل یک بازی دورهمی کودکانه، بازی فکری یا تماشای کارتون جذاب کنار همدیگر باشد. سعی کنید مسوولیت سرگرم کردن فرزند مهمان‌ها را برعهده فرزند خودتان بگذارید و از او بخواهید چند طرح و برنامه در این زمینه بچیند تا بتوانید در مورد آنها تصمیم‌گیری کنید.

5. اگر قرار است به سفر بروید، با کودکان خود درباره برنامه سفر مشورت کنید. سعی کنید حتما نظر بچه‌ها را درباره مسافرت بپرسید تا آنها احساس اجبار برای سفر نداشته باشند. بهترین کار در این مورد، این است که همگی کنار هم بنشینید و با بچه‌ها درباره بودجه‌ای که می‌توانید برای سفر در نظر بگیرید، صحبت کنید. سپس به آنها بگویید با این بودجه می‌توانید چه انتخاب‌هایی داشته باشید. به این ترتیب، بچه‌ها می‌توانند از میان گزینه‌های مورد نظر شما یک گزینه را انتخاب کنند و با احساس اینکه نظر آنها در انتخاب مکان مسافرت موثر بوده، با خوشحالی شما را برای سفر همراهی کنند.

6. بعد از اینکه مکان سفر را انتخاب کردید، حتما درباره مکان‌های دیدنی، تفریحی یا طبیعی مقصد مورد نظرتان تحقیق کنید و در مورد آنها اطلاعات محدودی به کودکان بدهید. در این صورت، آنها در طول سفر و برای تکمیل اطلاعات جالبی که شما به آنها داده‌اید، علاقه‌مند به بازدید از این مکان‌ها می‌شوند.

7. معمولا کودکان در طول روز بیشتر از ما بزرگ‌ترها خسته می‌شوند بنابراین سفر خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که حتما زمان مناسب برای خواب و خوراک منظم کودکان در آن در نظر گرفته شده باشد. اگر فکر می‌کنید قرار است در شهر مقصد به مکان‌هایی بروید که پیاده‌روی بیش از اندازه دارد، حتما بین راه استراحت کوتاهی همراه با خوردن خوراکی مورد علاقه بچه‌ها مانند بستنی یا آبمیوه داشته باشید.

8. اگر قرار است در شهر مقصد به خرید و پاساژگردی بروید، باید بدانید بچه‌ها علاقه‌ای به این کار ندارند بنابراین بهتر است یکی از والدین یا بزرگ‌ترها همراه با بچه‌ها در محل اسکان بماند و سرگرمی‌های گروهی مانند ورزش گروهی، بازی گروهی یا بازی فکری برای بچه‌ها ترتیب بدهد تا دیگران به خرید و پیاده‌روی خود بپردازند. اگر امکان ماندن بچه‌ها در محل اسکان با کسی وجود ندارد، بهتر است مراکز خریدی را انتخاب کنید که محوطه بازی مخصوص کودکان دارند. در این صورت، هم شما به خریدتان می‌رسید و هم بچه‌ها کلافه و خسته نمی‌شوند.

9. به منظور مشارکت هرچه بیشتر بچه‌ها در برنامه تعطیلات، فعالیت‌های هیجان‌انگیزی مانند عکس گرفتن را به آنها بسپارید. بهتر است بدانید یکی از هیجان‌انگیزترین علاقه‌مندی‌های کودکان، گرفتن عکس است بنابراین می‌توانید گاهی مسوولیت عکس گرفتن در مهمانی‌ها یا مکان‌های تفریحی را در طول تعطیلات به کودکان بسپارید.

10. تمام کودکان هنگام ورود به فضاهای ناآشنا یا شهرهای غریب شدیدا احساس اضطراب می‌کنند زیرا احتمال گم شدن خود را در این فضای جدید و شلوغ زیاد می‌دانند بنابراین باید برای کاهش اضطراب کودکان در طول سفر یا بازدید از مکان‌های دیدنی داخل شهر، این اطمینان را به آنها بدهید که حواستان کاملا جمع است و اجازه نمی‌دهید آنها گم شوند. برای ایجاد اطمینان بیشتر، شماره تلفن همراه خود و همسرتان را حتما داخل جیب‌های بلوز و شلوار فرزندتان بگذارید و به او آموزش بدهید اگر احتمالا بنا به هر دلیلی شما را گم کرد، به اولین کیوسک نگهبانی، پلیس یا نگهبانان محوطه‌های تفریحی مراجعه کند.

11. برای حفظ سلامت کودکان در طول تعطیلات سال جدید که معمولا با خوردنی‌های چرب و شیرین فراوان همراه است، بهتر است مسابقه‌هایی برای حفظ سلامت آنها و جذاب‌تر کردن تعطیلات برایشان تدارک ببینید. این مسابقه‌ها می‌توانند شامل مواردی مانند میوه خوردن بدون کمک دست، خوردن میوه‌های آویزان بدون کمک دست، مسابقه‌های دویدن، دوچرخه‌سواری یا طناب‌زدن‌های محدود و متناسب با سن کودکان یا موارد دیگری که در نظر دارید، باشد.

12. حتما در طول سفر به مکان‌هایی که جذابیت بیشتری برای بچه‌ها دارند هم سر بزنید. این مکان‌ها می‌توانند شامل انواع پارک‌های وحش، باغ‌ پرندگان، باغ گل، شهربازی‌های سرپوشیده یا سرباز باشند. این روزها در بیشتر شهرها، مجتمع‌های تفریحی سرپوشیده مخصوص کودکان هم وجود دارند که بچه‌ها می‌توانند در آنها به انجام فعالیت‌هایی مانند آشپزی، رانندگی، تعمیرات و… بپردازند. همراهی بچه‌ها برای حضور در این مراکز می‌تواند بهترین خاطره تعطیلات را برای آنها بسازد.

13. اگر در طول سفر به محیط‌های طبیعی مانند جنگل‌ها، کنار رودخانه‌ها، دریاها یا کویر می‌روید، یا حتی سفر کوتاه یک‌روزه‌ای به مناطق طبیعی اطراف شهرتان دارید، به کودکان اجازه بدهید درگیر کشف و بازی در طبیعت شوند و به‌هیچ‌عنوان نگران کثیف شدن لباس آنها نباشید. یکی از بزرگ‌ترین سرگرمی‌های کودکان، خاک‌بازی در جنگل و کویر یا بازی با سنگ‌ها، صدف‌ها و ماسه‌های کنار دریاست. به بچه‌ها اجازه بدهید هرچقدر دلشان می‌خواهد، درگیر طبیعت شوند و حتما برای آنها قبل از رفتن به مناطق طبیعی، یکی‌-دو دست لباس اضافه ببرید. برای اطمینان بیشتر از حفظ سلامت بچه‌ها، می‌توانید از آنها بخواهید قبل از بازی، دستکش یکبار مصرف بپوشند یا به آنها آموزش بدهید به‌هیچ‌عنوان دست‌های آلوده خود را به چشم‌ها، دهان یا ناحیه تناسلی خود نزنند.

14. اگر به سفر نمی‌روید، یک گلدان پلاستیکی سبک، مستطیل‌شکل و بزرگ را برای بچه‌ها در نظر بگیرید و از آنها بخواهید در این گلدان دانه‌هایی بکارند و مسوولیت آب دادن به دانه‌ها تا رشد و پرورش آنها را برعهده بگیرند. گل‌کاری، یکی از کارهای مورد علاقه کودکان است که معمولا والدین از آن غافل می‌شوند. اگر به سفر نمی‌روید، حتما یک روز در میان، همراه با فرزندان خود به مراکز تفریحی یا طبیعی بروید تا آنها بتوانند فعالیت فیزیکی خارج از خانه داشته باشند.

بهتر است بدانید فرزندان ما علاقه‌ای به مهمانی‌های هرروزه ندارند و از نظر روانی زمانی بیشتر خوشحال می‌شوند یا به آرامش می‌رسند که متوجه شوند رابطه صمیمانه‌ای بین اعضای کوچک خانواده خود؛ یعنی پدر و مادر با یکدیگر یا پدر و مادر با فرزندان، برقرار است. دیدن این روابط صمیمانه با گشت‌وگذارهای خانوادگی برای بچه‌ها میسر خواهد بود.

15. اگر در طول سفر یا در شهر خود، تصمیم می‌گیرید به پیک‌نیک طبیعی بروید، حتما در جمع کردن لوازم خوراکی و وسایل بازی از کودکان مشورت بگیرید. البته قبل از این کار، درباره محدودیت‌هایی که در خودرو دارید، برای فرزندتان توضیح بدهید تا بداند که نمی‌تواند تمام وسایل را سوار ماشین کند.

16. معمولا والدین در طول تعطیلات، بیشتر کنار خانواده هستند و شاید دوست داشته باشند زمان بیشتری به استراحت خود اختصاص بدهند. درست همین‌جاست که نقطه اختلاف والدین و فرزندان در تعطیلات پررنگ می‌شود زیرا کودک به فکر بازی و سرگرمی در تعطیلات است و والدین به فکر استراحت بیشتر هستند.

برای حل کردن این موضوع، بهتر است والدین و فرزندان به‌جای مشاجره با یکدیگر برنامه‌ریزی کنند، مثلا به کودکان بگویید من می‌خواهم در این ساعت‌ها استراحت کنم و تو هم می‌توانی فیلم مورد علاقه‌ات را ببینی، کتاب مورد علاقه‌ات را بخوانی یا بازی کنی. در ادامه به کودک خود قول بدهید پس از پایان زمان استراحت، حتما وقت خود را به بازی و تفریح با او اختصاص خواهید داد و حواستان باشد بچه‌ها شدیدا روی قول بزرگ‌ترها حساب بازمی‌کنند.

17. یکی دیگر از علاقه‌مندی‌های کودکان، مشارکت در آشپزی است بنابراین آنها را در پختن کیک و شیرینی، غذاهای مورد علاقه یا سالادهای محبوب‌شان شرکت بدهید و حتما کارهای بی‌خطر که ارتباطی با چاقو، قیچی، گاز یا کبریت ندارند را به کودکان بسپارید.

18. حداقل در زمان تعطیلات از 2 تا 3 موزه و 2 تا 3 کتابخانه عمومی بازدید داشته باشید. موزه‌ها یا باغ‌های کتاب که محلی برای تفریح بچه‌ها دارند یا آثاری از حیاط وحش در آنها وجود دارد، جذابیت بیشتری برای کودکان خواهند داشت. البته همیشه حواستان به ذهن جستجوگر و پرسشگر کودکان باشد و قبل از حضور در موزه یا کتابخانه، اطلاعات خود را درباره آن مکان بالا ببرید تا بتوانید پرسش‌های احتمالی بچه‌ها را در زمینه مکان موردنظر پاسخ بدهید.

19. اجازه بدهید بچه‌ها در تعطیلات نوروزی، کارهایی که تاکنون انجام نداده‌اند را انجام بدهند زیرا شما وقت بیشتری برای آموزش دادن به آنها در این زمینه خواهید داشت، مثلا کودکان زیر 6 سال می‌توانند در این ایام با آموزش‌های شما یاد بگیرند که دیگر به‌تنهایی حمام کنند، لباس‌های خود را عوض کنند، پوشش مناسب برای مهمانی‌ها را با سلیقه خودشان انتخاب کنند یا برای رفتن به دستشویی دیگر از بزرگ‌ترها کمک نگیرند. تمرین کردن و یاد گرفتن این مهارت‌ها شدیدا به افزایش اعتمادبه‌نفس کودکان بعد از تعطیلات کمک می‌کند.

20. درنهایت یک تفریح بسیار هیجان‌انگیز برای کودکان در تعطیلات سال نو، می‌تواند آماده کردن آلبوم خانوادگی باشد؛ به این ترتیب که یک دوربین به کودک‌تان بدهید و از او بخواهید در مهمانی‌ها، سفر یا تفریح‌های خانوادگی، از فعالیت‌های جالب اعضای خانواده عکس بگیرد. البته به او بیاموزید قبل از شروع عکاسی باید این موضوع را با همه در میان بگذارد و از مسائل خصوصی دیگران هم عکس نگیرد. سپس عکس‌های جالبی که تهیه کرده را با کمک شما چاپ کند و آلبوم خانوادگی بسیار زیبا و خاطره‌انگیزی بسازد.

منبع:سلامت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.