شانه زدن سگ و گربه،خشک کردن مو و جلوگیری از ریزش مو حیوانات

وسائل مورد نیاز برای آرایش روزانه فقط شامل یک برس یا شانه ای است که دارای دندانه های نوک تیز نباشد . سگهایی که دارای موهای نرم هستند را بهتر می توان آرایش نمود . زیرا کثافات و مواد زائد جذب آنها نمی شود و از سوی دیگر موهای آنها حالت کرکی پیدا نمی کند ولی سگهایی که دارای موهای سیم مانند هستند می بایست موهایشان ۲ الی ۴ بار در طول سال کوتاه شود . و در این فواصل برس زدن منظم می تواند مو را در وضعیت مناسبی قرار دهد . سگهای مو بلند نیز نیاز دارند که مرتبا ً شانه و حمام داده شوند . این امر از ژولیدگی موها جلوگیری می کند .
آرایش منظم حیوان چندان کارسخت و طاقت فرسائی نیست . این عمل نه تنها باعث تمیزی مو می گردد بلکه باعث عکس العمل نشان دادن پوست وعضلات می شود . قبل از برس یا شانه زدن بهتر است که پوست را به خوبی و توسط هر دو دست ماساژ داد . این امر باعث بهبود گردش خون در پوست گشته و از سوی دیگر به جدا شدن موهای مرده از سطح بدن نیز کمک می کند . بعد از این کار باید موهای حیوان را به خوبی برس زد یا شانه کشید تا موهای مرده از بدن زدوده شود . سگهایی که دچار ریزش مو هستند به آرایش بیشتری نیاز دارند . بخصوص اگر در داخل خانه نگهداری می شوند . این کار رشد موهای جدید را تشویق می کند و زمان موریزی را کاهش می دهد . در مورد نژادهای کوچک خانگی چنانچه این عمل برروی یک ورق کاغذی بزرگ نظیر روزنامه انجام گیرد می توان پس از اتمام برس زدن به راحتی این کاغذ که حاوی موهای ریخته شده است را جمع کرد و دور انداخت . به این ترتیب می توان از آلوده شدن لباسها و وسائل منزل با موهای سگ پیشگیری نمود .

در واقع یکی از معضلات صاحبان سگهای خانگی ریزش موی حیوان آنها است و به گمان وقوع یک بیماری پوستی به دامپزشک مراجعه می کنند . در توضیح این مطلب باید گفت که موها نیز مانند سایر سلولهای بدن دارای زندگی محدودی هستند و پس از طی این دوره می میرند و از بدن جدا می شوند . درک صحیح این مطلب وقتی کسب می گردد که شما به برس موی خود نظری بیاندازید . قطعا ً در برس تارهایی از موهای خود را خواهید یافت . این موها چیست و از کجا آمده است ؟ این موها در واقع همان موهای مرده هستند که چون اتصال ریشه آنها سست شده است هنگام برس زدن کنده شده و در لابلای دانه های برس قرارگرفته اند .

مثال دیگر زمانی است که صبح از رختخواب بر می خیزید ؛ اگر به دقت بر روی بالش خود بنگرید چند عدد از تارهای موی خود را خواهید دید که در اثر اصطکاک سر با آن جدا شده است . ولی نکته مهمتر این است که در شرایط طبیعی با مرگ هر مو ، یک رشته دیگر بوجود می آید و رشد می کند ؛ و این همان عاملی است که سر افراد را همیشه پر از مو نگه می دارد . ولی اگر سرعت مردن و ریزش موها از سرعت خلق و رشد آنها بیشتر گردد ، موها کم پشت شده و به تدریج پوست آن ناحیه قابل رویت می گردد . پدیده ای که آن را تحت عنوان بی مویی نامگذاری کرده اند . درایجاد بی مویی عوامل بسیار زیادی دخالت دارند که می توانند منجر به بیماری پوست و مو شده و باعث ریزش موها شوند . در اینجاست که لفظ بیماری را به کارمی برند .

باید دانست که سگها دارای ریزش موی فصلی نیز هستند که در این ایام ریختن موها شدت می گیرد . به طوری که با دست کشیدن به بدن حیوان تعداد بی شماری مو جدا شده و به سطوح مختلف از جمله دست ، لباس و اشیاء داخل منزل می چسبند و این همان شکایت قدیمی مراجعه کنندگان و دارندگان سگ است . ولی بدن این حیوانات هیچگاه بی مویی را نشان نمی دهد . پس این پدیده یک بیماری نیست ؛ بلکه یک حالت فیزیولوژیک است که البته تحت شرایطی از قبیل سوء تغذیه ، استرس ، کمبود ویتامینها و … تشدید می شود و تنها راه علاج آن ، برس و شانه زدنهای مکرر و روزانه می باشد .

غیر از ایام موریزی ، سگهای خارج از خانه اغلب نیازی به آرایش موها و تیمار (رسیدگی به موها) ندارند . زیرا در مقابله با شرایط جوی لازم است که روغنهای طبیعی را در موهای خود داشته باشند . حتی به سگهایی که پوست خیلی خشک و پوسته پوسته دارند می توان روغن کبد ماهی داد و ازمکملهای مشابه استفاده کرد . آرایش سگها به منظور نمایش و مسابقه می تواند جنبه جدی تری پیدا کند و درکشورهایی که این مسائل مطرح می باشد ، بسیاری از افراد ترجیح می دهند که حیوان خود را برای آرایش و شستشو به سالنهای مخصوص این کار ارجاع دهند . دراین سالنها حیوان به نحو حرفه ای مورد آرایش قرار می گیرد . حتی آرایش نمودن برخی از سگها نظیر Old English Sheepdog به وسائل اختصاصی احتیاج دارد .

چنانچه برس زدن موهای سگ بطور منظم صورت پذیرد ، معمولا ً نیازچندانی به شستن حیوان نمی باشد . اما در مواردی که آلودگی پوست و موها با شانه زدن رفع نمی شود و یا حیوان دارای موهای سفیدی است که به شستن احتیاج دارد ، می توان اقدام به شستشو و حمام دادن حیوان کرد . با این وجود شستشوهای مکرر و زود به زود ، به دلیل نرم شدن موها و ازبین رفتن چربیهای طبیعی پوست به هیچوجه توصیه نمی شود .

برای شستن بدن سگها باید از شامپو استفاده گردد و در این رابطه می توان از انواع شامپوهای سگ و یا شامپو بچه بهره گرفت . مشروط بر آنکه نهایتا ً بدن حیوان را به خوبی آب کشیده و در ضمن طی چند روز بعد موها و پوست را ازلحاظ وجود شوره مورد بررسی قرارداد .
چنانچه بعد از شستشو ، بدن حیوان شوره بزند باید به دو موضوع مشکوک شد :
 
اول آنکه بدن حیوان به آن شامپو حساسیت و دارد .
دوم آنکه عمل آب کشیدن بطور مناسب صورت نگرفته است .

در هر دو صورت ، بدن حیوان دچار خارش می شود و این مسئله می تواند صاحب دام را سریعا ً متوجه موضوع نماید . در هر صورت بهتر است که در مواجه شدن با چنین مواردی ، با یک دامپزشک آگاه مشورت شود و یا در شستشوی بعدی از شامپوی دیگری استفاده گردد .

برای شستن حیوان بهتراست که از آب ولرم مایل به سرد بهره گرفته شود . زیرا در احساس سگها حرارت گرم ، ۲۷ درجه و حرارت داغ ، معادل ۳۸ درجه می باشد .

در زمان حمام دادن یا شامپو زدن باید دقت کرد که شامپو و آب وارد چشمها و گوشهای حیوان نشود . استفاده از وانهای کوچک و یا تشت برای شستشوی حیوانات مناسب است . بدین ترتیب می توان سگ را بطور کامل در آب شناور ساخت و بخوبی شست . بسیاری از حیوانات چنانچه از ابتدای زندگی به حمام کردن عادت داده شوند ، از این عمل لذت می برند . اما شستن سگهای بزرگی که از حمام خوششان نمی آید کار مشکلی است و اغلب به کمک فرد دیگری نیز نیاز خواهد بود .

پس از اتمام شستشو و بخصوص در ایام سرد ، باید بدن حیوان را خشک کرد . بهتراست تا چند ساعت از برخورد هوای سرد با سگ جلوگیری کرد . این نکته بخصوص در سگهای نژاد کوچک از اهمیت بیشتری برخورداراست .

نحوه خشک کردن حیوان نیز به حوصله و زمان و امکانات صاحب آن بستگی دارد . می توان سگ را به وسیله یک پارچه جاذب رطوبت مانند حوله خشک کرد . برخی از افراد ترجیح می دهند که سگ خود را به وسیله سشوار خشک کنند .

گاهی اوقات و بسته به شرایط جغرافیایی ، ممکن است موها به وسیله موادی از قبیل نمک ، قیر ، لجن ، رنگ ، صمغ درختان و امثال آن آغشته و آلوده گردد . در این موارد برای پاک کردن مو و پوست به هیچ وجه از موادی نظیر بنزین ، نفت ، تورپنتین و مواد شیمیائی مشابه استفاده نکنید . زیرا این مواد باعث خشکی پوست و تخریب آن می گردند . چنانچه این آلودگیها مختصر و سطحی باشند ، می توان با قیچی موهای آلوده را قیچی کرد . در غیر اینصورت بهتراست که منطقه آلوده را به وسیله روغنهای گیاهی یا معدنی به مدت ۲۴ ساعت چرب نگه داشت و بعد از آن به وسیله صابون و آب بدن را شستشو داد .

در مناطقی که گیاهان تیغ دار رویش زیادی دارند ، صاحبان سگها می بایست بطور مکرر نواحی مختلف بدن حیوان نظیر بین پنجه ها ، زیرپاها ، اطراف گوشها و دستگاه تناسلی را بازرسی نموده و این خارهای خطرناک را از بدن جدا سازند .

گل و لای و لجن و توده های سفت ، اغلب در اطراف گوش و زیر پاها یافت می شوند و باعث آلودگی محیط و گرفتاریهای زیادی می گردند . در بعضی موارد حیوان با توسل به دندانهایش سعی به کندن و دفع آنها می کند . این توده ها را به راحتی می توانید از سطح مو قیچی کرده و جدا سازید . در انجام این کار باید به دو نکته توجه کرد :
 
اول این که مو را نباید آنچنان قیچی کرد که کم پشتی آن بارز گردد .

دیگر اینکه به پوست نیز آسیبی وارد نگردد .

البته توده های کوچک را بهتراست که با شانه کردن از سطح و موازی با پوست از روی موها جدا نمود . اقدامات آرایشی و بهداشتی تنها محدود به موها نمی شود ؛ بلکه چشم ها ، دندانها ، ناخنها و گوش ها نیز باید مورد مراقبتهای خاص قرارگیرند .

 

کنترل ریزش موی حیوانات خانگی

۱٫برس کشیدن. حیوانات خانگی نیاز به برس کشیدن و شانه کردن مرتب دارند. با این روش می توانید حجم زیاد موهای قدیمی را که آماده ریزش هستند مهار نمائید. این روش نه تنها میزان ریزش مو بر روی لباسها، مبلمان و سایر وسایل شما را کاهش می دهد بلکه موجب گردش جریان خون در سطح پوست حیوان می شود. شانه کردن باید بصورت روزانه، مرتب و حدود ۱۰ دقیقه بطول انجامد.

۲٫جارو کشیدن. خانه و اتومبیل خود را جارو برقی بکشید. جارو های قدرتمند معمولاً موهای حیوان را به راحتی در بر میگیرند . برای افرادی که بیش از یک سگ یا یک گربه در منزل دارند، جارو کشیدن روزانه توصیه می شود.

۳٫شستشو. شستن محل خواب و استراحت حیوان، روشی مناسب برای خلاص شدن از شر موهای مزاحم است. در صورتیکه حیوان شما در کنار شما می خوابد، شستشو و تعویض ملحفه ، پتو و… پیشنهاد می شود.

۴٫بستن در محل نگهداری لباس. درب کمد و دروار لباسهای شخصی خود را کاملاً ببندید. اجازه وارد شدن حیوان به محلی که لباسهایتان را نگهداری می کنید، ندهید.

۵٫رول چسبدار. از رول چسبدار مخصوص استفاده کنید. ورل مخصوص رفع پرز و مو، برای زدودن مو از روی لباس و مبلمان کمک شایانی به شما خواهد کرد.

۶٫حمام کردن. حمام کردن حیوان باعث خلاصی از دست موهای کهنه می شود. ضمن به گردش افتادن جریان مناسب خون، حیوان خوشبو و پاکیزه می شود. حتما تا کنون متوجه شده اید که زمانیکه از موعد حمام حیوان می گذرد، ریزش موی او شدت می یابد.

۷٫ویتامین. علت دیگر ریزش مو، کمبود ویتامین در حیوان است. با تجویز دامپزشک جهت مصرف ویتامین در حیوان می توانید ریزش مو را کنترل و محدود سازید.

۸٫دمای مناسب محل زندگی.گرم کردن بیش از اندازه منزل، ریزش موی حیوان را افزایش میدهد. با شیوع فصل سرما و گرم کردن بیش از اندازه منزل، حیوان را تحت شرایط مشابه تغییر فصل قرار داده و شما با ریزش موی بیشتری مواجه می شوید. با تهویه درست هوای منزل خود از ریزش مو جلوگیری نمائید.

موهای گربه مانند لباسی از بدن حیوان در برابر سرما محافظت می کند، و در فصول گرم با ریزش موها تعادل دما در بدن گربه حفظ می شود، پس در زمان ورود به فصل سرد و فصل گرم پوشش بدن حیوان با ریزش مو همراه است. و در طی فصل نیز به علت جایگزینی موهای سلام و جدید به جای موهای مرده و قدیمی به شکل نا محسوسی ریزش مو دیده می شود و گربه با استفاده از زبان زبرش که مانند شانه ای عمل می کند بدن خود را از این موها پاک می کند. برای سرعت بخشیدن به این امر و جلو گیری از گره خوردن مو در گربه های مو بلند و پخش شدن موهای ریخته شده در محیط خانه، شانه کردن روزانه الزامی است. اگر موی گربه ای گره خورد و به شکل توده فشرده (نمدی) شد و در مراحل اولیه از هم باز نکنید، به مرور گسترده شده و به علت نفوذ نکردن هوا و عرق کردن حیوان مکان مناسبی برای تجمع آلودگی شده و ایجاد خارش کرده و برای حیوان آزار دهنده خواهد بود.
شانه زدن گربه های مو کوتاه
گربۀ مو کوتاه به شانه روزانه احتیاج ندارد، آنها نسبت به گربه های مو بلند زبان بلند تری دارند که در شانه کردن خودشان کارایی دارد. دو بار در هفته برای شانه کردن این گربه ها کافیست. ابزاری که برای شانه کردن این نوع لازم است بُرسهای سیمی با دندانه های کوتاه و بُرسهایی با دندانه های پلاستیکی است.

 

ابتدا با شانه یا برس دندانه کوتاه سیمی شانه کرده و بعد با برس و در انتها از دستکش دندانه دار و یا از یک تکه پارچه ابریشمی،چرم یا مخمل استفاده کرده برروی موها می کشید. این کار باعث خروج چربی از غدد مربوطه شده و باعث درخشندگی موی گربه می شود.
شانه زدن گربه های مو بلند

ابتدا به وسیلۀ شانه ای که دندانه هایش از هم فاصله دارند، خرده های آشغال را از موی گربه خارج کنید. از یک برس سیمی برای خارج کردن موهای مرده استفاده کنید، می توانید مقداری پودر بچه لابلای موهای گربه بریزید، این کار باعث جدا شدن موها از هم می شود. از شانه ای با دندانه های ریز برای حالت دادن و شانه کردن موهای دور گردن استفاده کنید و از داخل مو به سمت بالا حرکت دهید و به وسیلۀ یک مسواک، موهای کوتاه صورت گربه را شانه کنید. این عمل در گربه های مو کوتاه نیز صورت می گیرد.

همه گربه ها و سگها بسته به نوع پوشش مو یشان نیاز به برس زدن دارند.

برای این کار ما انواع مختلفی برس داریم که من آنها را به شما توضیح میدم.

برس سگ1

یکی از معمولی ترین نوع برس ها شما میتوانید برای استفاده روز مره از برس سیمی های معمولی خودمان استفاده کنید.
این برس تا زمانی که گره ایی در موهای گربه به وجود نیامده است میتواند کار ساز باشد.

اما اگر زمانی که مقداری گره های کوچک در موهای گربه به وجود آمد با برسهای سیمی

میتوانید گره های بسیار کوچک را از هم باز کنید.

این برس باید در گربه های پرشین که پر مو هستند بر خلاف جهت مو کشیده شود تا موثر باشد.
و بتواند گره های ما بین موهایش را از هم باز کند.
در غیر این صورت فقط سطح رویی مو را شانه میکند و تاثییری مفید نخواهد داشت.

نوع دیگری از این شانه ها شانه های فلزی با دو نوع دندانه است.

بسته به نوع گره های مو های حیوانتان شما میتوانید از یکی از دندانه های آن استافاده کنید.

بعضی مواقع این شانه ها با تراکم متفاوت به این نوعی که در شکل میبینید موجود نیست.

هیچ فرقی ندارد اگر شما این دو نوع شانه را در دو شانه جدا از هم داشته باشید.مهم این است که در زمانی که گره ها کمی کمتر هستند ولی با برس سیمی هم دیگر باز نمیشوند با شانه دندانه های درشت میتوانید استفاده کنید و این برسه به راحتی گره را از مو جدا میکند و بیرون میکشد
برس سگ3

اما نوع دیگری از دندانه ها که به هم نزدیکتر است برای گره های باز هم محکمتر است که شما میتوانید برای باز کردن آن از این نوع شانه استفاده کنید.

نوع دیگری از این شانه ها که دندانه های بسیار متراکمی دارند برای زمانی استفاده میشوند که گربه یا سگ شما مبتلا به شپش یا کنه های مویی شده است که در لا به لای موهای گربه اتان زندگی میکند

ممکن است باعص بیماری در انسان نیز شود

که میتواند به سادگی در بین پرزهای قالی به رشد و نمو بپردازد و همینطور در بین پرزهای پتو یا ملحفه های شما.و همینطور میتواند به انسان سرایت کند و شپش ها در بین موهای انسان به رشد و نمو بپردازند.

در زمانی که حیوان شما مبتلا به این مشکل شد و احیانآ تحت درمان و دارو قرار گرفت شما میتوانید با این شانه دندانه ریز او را شانه کنید تا شپش ها از موهای او کنده شود.

 

 گردآوری:پارسیان لاب

 
 
منابع:کلینیک دامپرزشکی پرشین،پرشین پت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *