شانه مو

انواع برس ها و کاربردشان: برس پهن چهارگوش (برای صاف کردن موهای بلند)، برس حالت‌دهنده (برای حجم دادن به ریشه موها)، برس بالش‌دار (برای موهای بلند و ظریف)، برس بیضی (برای موهای پرپشت و ضخیم و زبر)، برس گرد بزرگ (برای صاف کردن موها)، برس دندانه چوبی (برای موهای فر)، برس گرد کوچک (برای موهای  نازک و شکننده‌) برس جدا کننده (برای موهای لایه لایه)، برس‌های حرارتی (برای راحت کردن سشوار)، برس تونل دار (برای پرپشت کردن موها). برس زدن مو یكی از معمولی‌ترین و ابتدایی‌ترین كارهایی است كه افراد انجام می‌دهند، اما آیا تا به حال به این مسئله فكر كرده‌اید كه ممكن است انتخاب نامناسب برسی كه به كار می‌برید، موجب ایجاد موخوره، ریزش مو و مشكلات دیگر شود.

1 – برس پهن چهارگوش، برای صاف کردن موهای بلند
این برس برای صاف کردن موهای بلند و خشک کردن سریع آنها ایده‌آل است. هرقدر پهن‌تر و صاف‌تر باشد، بیشتر می‌تواند موها را صاف و ابریشمی حالت دهد.
از طرف دیگر اگر موهایی بلند دارید، اندازه بزرگ این نوع برس‌ به دردتان می‌خورد، به خصوص هنگامی که می‌خواهید موها را خیلی سریع سشوار کنید، زیرا موهای زیادی را در خود جا می‌دهد و در نتیجه زمان را کوتاه‌تر می‌کند.
 
 
2 – برس حالت‌ دهنده، برای حجم دادن به ریشه موها

این برس بیشتر به خاطر انحنای خاصش و دندانه‌هایی که تنها در یک جهت قرار دارند، به این نام معروف شده‌ است. برسی نرم که در پشت آن کوسن قرار دارد و  هیچ سوراخی در آن وجود ندارد.
چنین برسی می‌تواند به ریشه موها تا حد زیادی حجم دهد و برای پوش دادن موها به سمت بالا یا ایجاد فر در آنها حسابی به کار می‌آید، البته ناگفته نماند که هرچقدر موها ضخیم‌تر باشند بهتر می‌توان چنین حالت‌هایی را در آنها ایجاد کرد.
این برس در دو نوع مصنوعی و دندانه‌های طبیعی وجود دارد و اگر می‌خواهید به موهایتان آسیب کمتری برسد، سراغ نوع طبیعی بروید.
  برس مو
 
3 – برس بالش‌ دار، برای موهای بلند و ظریف

این نوع برس برای موهای متوسط تا بلند مناسب است. چینش گرد دندانه‌های برس باعث می‌شود که موها کمتر وز شوند.
البته در این نوع برس دو مدل متفاوت وجود دارد؛ یکی با دندانه‌هایی از جنس طبیعی و دیگری با دندانه‌های مصنوعی که هر دو برای باز کردن گره موها ایده‌آل است.
اگر می‌خواهید موهایتان بعد از برس کشیدن نرم‌تر و حالت‌پذیرتر شود فقط سراغ این مدل بروید، زیرا از یک طرف بالش پلاستیکی مانع ایجاد الکتریسیته ساکن هنگام شانه کردن می‌شود و از طرف دیگر حالت گرد برس با پوست کف سر هماهنگی بیشتری دارد و به آن آسیب نمی‌زند.
 
 
همچنین اگر پوست کف‌سرتان حساس است، حتما این برس را انتخاب کنید چرا که کمتر از دیگر برس‌ها موها را می‌کشد.

 
4 – برس بیضی، برای موهای پرپشت و ضخیم و زبر
اگر موهای پرپشت و زبر دارید که گاهی گره خوردن‌های آن حسابی کلافه‌تان می‌کند، این برس برایتان ایده‌آل است، زیرا ساختار برس به شکلی است که دندانه‌های آن به راحتی در عمق موها نفوذ می‌کند، بدون اینکه موها را خیلی بکشد و به موها فشار زیادی بیاورد.
در ضمن اگر موهای شما فر است یا کمی اکستنشن به آنها وصل کرده‌اید نیز سراغ این برس بروید، چرا که می‌تواند به ملایمت و خیلی خوب موها را حالت دهد.
اگر می‌خواهید در خانه تنها یک برس داشته ‌باشید که همه اعضای خانواده از آن استفاده کنند، این نوع برس بهترین است.
 
 
 
5 – برس گرد بزرگ، برای صاف کردن موها

اگر دوست دارید موهایتان حالت‌دار شود یا به دنبال ایجاد موهای موج‌دار هستید، این برس برایتان مناسب است، البته چنین برسی برای صاف کردن موهای خیلی فر یا موهای کوتاه هم خیلی به کار می‌آید.
 
 
 
6 – برس دندانه چوبی، برای موهای فر

اگر موهایی فر دارید توصیه می‌کنیم برسی با دندانه‌های چوبی تهیه کنید، زیرا چنین برسی از طرفی فشار کمتری به موهای ظریف شما می‌آورد و از طرف دیگر فر موها را باز نمی‌کند و در نتیجه باعث ایجاد وز نمی‌شود.
 
 
 
7 – برس گرد کوچک، برای موهای  نازک و شکننده‌

اگر موهایتان خیلی نازک و شکننده‌ است؛ سراغ یک برس گرد کوچک بروید. همچنین بهتر است برس شما چوبی باشد، چرا که برس فلزی به راحتی موهای شما را می‌سوزاند و به آنها آسیب می‌رساند.
 
 
8 – برس جدا کننده، برای موهای لایه لایه

اگر مدل موهایتان را لایه لایه‌ (لیر) کوتاه کرده‌اید، یعنی آرایشگر آنها را خرد کرده‌ است، به چنین برسی نیاز دارید، زیرا آنقدر باریک است که می‌توان با آن موها را بخش، بخش و حالتشان را آشکار کرد؛ اگر هم موهای خیلی نازکی داشته‌ باشید، این برس به دردتان می‌خورد، زیرا می‌توانید با آن حسابی به موها حجم دهید.
 

 

 
9 – برس‌های حرارتی، برای راحت کردن سشوار

چنین برس‌هایی برای سشوار کشیدن ایده‌آل است، چرا که گرم شدن سطح برس می‌تواند تکمیل‌کننده گرمای سشوار باشد. حالت گرد برس نیز باعث می‌شود موها بهتر حالت بگیرد.
با برس گرد حرارتی کوچک می‌توانید فرهایی را در موها ایجاد کنید. هرقدر برس حرارتی شما بزرگ‌تر باشد، بهتر می‌توانید با آن موها را صاف کنید.
 برس حرارتی
 
10 – برس تونل دار، برای پرپشت کردن موها

برس‌های مربعی شکل که در آنها سوراخی وجود دارد و وقتی برای خشک کردن به کار روند می‌توانند حسابی به موها حجم دهند، زیرا هوا می‌تواند به‌راحتی زیر موها به چرخش دربیاید و تماس بیشتری با موها داشته ‌باشد و آنها را هم زودتر خشک کند و هم پف دهد.
 

بهترین شانه برای موهایمان

شـانـه‌هـا و تـبـلـیـغـات

دكتر پرویز طوسی، متخصص پوست و مو در مورد خواص شانه‌های مختلف می‌گوید: « در منابع علمی ذكر شده شانه‌‌ها تفاوت درمانی خاصی با هم ندارند و جنس شانه‌ نمی‌تواند مزیت خاصی برای آن تلقی شود. آنچه امروز شاهد آن هستیم، بیشتر شعارهای تبلیغاتی برای فروش كالاست.»

دكتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست و مو نیز معتقد است: «در مورد خواص درمانی شانه‌ها در منابع علمی و پزشكی، نکته چندانی ذكر نشده و این ادعاها مربوط به همین چند سال اخیر است. بیشترین مواردی كه پزشك در مورد شانه بر آن تاكید می‌کند، مباحث مربوط به بهداشت استفاده از شانه مثل توصیه به استفاده از شانه شخصی است.»

جـنـس شانـه‌هـا

دكتر طوسی در این مورد می‌افزاید: «البته مواردی وجود دارد كه می‌توان به آن دقت کرد؛ مثلا در بین خانم‌ها استفاده از شانه‌های کوچکی كه برای مدت طولانی روی سر می‌ماند، معمول است ولی باید توجه داشته باشند که فلز مورد استفاده در این شانه‌ها در پوست سرشان ایجاد حساسیت نكند. شانه‌های فلزی، به‌خصوص آنهایی كه با فلزاتی مثل نیكل آبكاری می‌شوند، به دلیل تعریق پوست سر و تماس طولانی‌مدت ممكن است باعث ایجاد حساسیت شوند.»

دكتر غفارپور، متخصص پوست و مو نیز ضمن تایید این مطلب خاطرنشان می‌كند: «جنس شانه باید طوری باشد كه هنگام تماس با موی سر، ایجاد الكتریسیته ساكن نكند. برخی شانه‌ها به‌خصوص شانه‌هایی كه از تركیبات پلاستیكی ساخته شده‌اند، چندان مناسب نیستند.»

دكتر غفارپور، برخلاف ادعای تبلیغات انجام شده درباره مزیت‌های استفاده از شانه‌های چوبی می‌گوید: «اگرچه این شانه‌ها زیباتر هستند ولی به دلیل چوبی بودن، در سطح خود خلل و فرج بسیاری دارند كه به‌تدریج آلودگی‌های مختلف را جذب می‌كند. چوبی بودن این شانه‌ها باعث می‌شود، شستشوی آنها از نمونه‌های فلزی یا پلاستیكی دشوارتر باشد كه این موضوع می‌تواند بر سلامت فرد تاثیر بگذارد.»

خصوصیات فیزیكی شانه

دكتر طوسی در مورد خصوصیات فیزیكی شانه‌ها می‌گوید: «از مهم‌ترین عوامل فیزیكی‌ كه باید درباره شانه‌ها مورد توجه قرار داد، فاصله بین دندانه‌های شانه است. دندانه‌های شانه به‌خصوص در مورد افرادی كه موهای آنها موج‌دار و مجعد، اهمیت زیادی دارد. این افراد باید شانه‌ای را انتخاب كنند كه فاصله دندانه‌های آن زیاد باشد. این ویژگی باعث می‌شود موهایشان هنگام شانه زدن دچار كشش و از ریشه درآمدن نشود.»

دكتر غفاری درباره تحت كشش قرار گرفتن مو می‌افزاید: «خانم‌هایی كه از شانه‌های ثابت روی سر و البته كش موی سر استفاده می‌كنند، باید به این نكته توجه داشته باشند كه موی سر نباید برای مدت‌طولانی تحت كشش قرار بگیرد. كشش بیش از حد باعث می‌شود كه پیاز مو تحت‌تاثیر قرار گیرد و مو به‌تدریج باریك‌تر شود.»

شانه‌های جدید

در سال‌های اخیر با توجه به علاقه‌مندی افراد برای زیبایی و حفظ ظاهر، استفاده از روش‌های مختلف برای حفظ و تقویت مو متداول شده و البته تبلیغات شركت‌های سازنده این محصولات نیز در افزایش آن موثر بوده است.

یكی از این شیوه‌ها، استفاده از شانه‌های ساطع‌كننده امواج الكترومغناطیسی و لیزرهای كم‌توان است كه در مدت كوتاهی طرفداران زیادی پیدا كرده است، اما آیا این شانه‌ها واقعا تاثیری بر حفظ و تقویت موها دارند؟

دكتر غفارپور از تاثیر مثبت لیزرهای كم توان در تقویت موها صحبت می‌كند و می‌افزاید: «استفاده از این ابزار در چند سال اخیر در بسیاری از كشورهای دنیا متداول شده و عده زیادی از افرادی كه دچار ریزش مو هستند، از این شانه‌ها و برس‌ها استفاده می‌كنند اما استفاده از این شانه‌ها باید به صورت مستمر و مدام باشد.»
دكتر طوسی نیز با اشاره به رایج‌شدن استفاده از شانه‌های دارای لیزرهای كم‌توان می‌گوید: «آنچه در این مورد بیش از همه اهمیت دارد، نظارت بر استانداردهای این كالاهاست. اگر كالایی كه دارای امواج كم‌توان لیزری است، از نظر پزشكی تاییدشده نباشد یا استانداردهای لازم را نداشته باشد، نه‌تنها فایده‌ای برای مصرف‌كننده نخواهد داشت بلكه ممكن است او را با عوارض جدی‌تری نیز مواجه كند.»
 

گردآوری:پارسیان لاب

 
 
 
 

1 دیدگاه دربارهٔ «شانه مو»

 1. سلام دکتر باهوش
  عسل جنس چوب زنده و زد میکروبه
  یه ذره چشمای مبارکت رو بازن کن
  بخاطره اینه که الان همه جا شده طرح چوب
  فهمیدی
  اقایون دکتر زیاد طول نمیکشه که دوره نابودی شما فراهم میشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.