شرایط قبل از آزمایش ادرار (خانمها،مردان،نوزادان و کودکان)

برای آزمایش کشت ادرار باید ناشتا بود؟,آیا برای آزمایش ادرار باید ناشتا بود؟,نکات قبل از آزمایش ادرار,ناشتا بودن برای آزمایش ادرار,تفسیر آزمایش کشت ادرار

آزمایش ادرار بهتراست صبح‌ها انجام شود. از مصرف بعضی غذاهای خاص مثل لبو و چغندر، آسپارتات و هویج و شاه‌توت خودداری کنید.

ایستادن زیاد قبل از انجام آزمایش و یا فعالیت شدید می‌تواند نتایج آزمایش را تغییر دهد. خانم‌ها اگر در زمان قاعدگی قرار دارند، بهتر است آزمایش انجام ندهند یا به پزشک اطلاع دهند. نیم تا یک ساعت قبل از انجام آزمایش مقداری آب بنوشید.

مصرف بعضی داروهای خاص مثل اریترومایسین و کوتریموکسازول یا ویتامین C هم رنگ ادرار را تغییر می‌دهد. داروهای مصرفی خود را در صورت امکان و با مشورت پزشک قطع کنید یا به پزشک معالج اطلاع دهید.

نمونه ادرار باید از وسط جریان ادرار تهیه شود. قبل از نمونه گیری دستان خود را بشویید تا نمونه‌گیری تمیز انجام شود. به هیچ وجه داخل ظرف نمونه‌گیری را لمس نکنید.

آلت تناسلی را تمیز کنید (خانم‌ها باید این کار را از جلو به عقب انجام دهند تا باکتری‌های مدفوع محل دفع ادرار را آلوده نکند) شروع به ادرار کردن کنید و بعد از چند لحظه نمونه را از وسط جریان جمع کنید.

بعد از جمع‌آوری لبه ظرف را لمس نکنید و در آن را بگذارید و به مسئول آزمایشگاه بدهید. توجه داشته باشید که نمونه‌گیری باید بدون قطع شدن جریان ادرار انجام شود.

در مردان یک نمونه وسط ادرار (Mid-stream) گرفته می شود که بایستی در افراد ختنه نشده، پرپوس قبل از نمونه گیری عقب کشیده شده و گلانز با یک محلول آنتی سپتیک تمییز شده و با ظرف دهانه گشاد از وسط ادرار نمونه تهیه شود. این روش مانع آلودگی ادرار با میکروارگانیسم های پوست و مجرا می گردد.

 

نمونه گیری ادرار برای آقایان :

برای نمونه گیری ادرار در آقایان باید سر آلت شستشو داده شود. سپس جریان ادرار برقرار شده را دور بریزید و بعد از آن نمونه وسط ادرار را جمع آوری کنید. حجم نمونه ادرار برای آزمایش ادرار آقایان ۵۰ سی سی است. ۵۰ سی سی حدودا تا وسط لیوان می شود. نمونه ادرار آخر هم باید دو ریخته شود.

نمونه گیری ادرار خانم ها:

برای نمونه گیری خانم ها باید کمی بیشتر دقت کنید زیرا در برخی مواقع نمونه ادرار با ترشحات تناسلی آلوده می شود. این مشکل باعث می شود که جواب آزمایش دچار مشکل شود. به همین دلیل لازم است که ابتدا ناحیه تناسلی را از جلو به عقب به خوبی با آب شستشو دهید و بعد با یک دستمال تمیز آن ناحیه را خشک کنید. برای اینکار لازم است که با یک دستتان چین های تناسلی را از هم باز کنید و مقداری ادرار جریان یافته را دور بریزید و سپس اقدام به نمونه گیری نمایید.

در خانم ها گرفتن نمونه وسط ادرار مشکل تر است . خانم ها بایستی محل خروج ادرار  را با محلول آنتی سپتیک تمییز کرده و در حالی که لابیا ها را از هم جدا کرده اند نمونه وسط ادرار را در ظرف بریزند. با این حال اگر شک به عفونت ادراری است، این نمونه صحت کافی برای قضاوت ندارد و بایستی از نمونه حاصل از کاتتریزاسیون مثانه استفاده نمود.

 

شرایط قبل از آزمایش ادرار برای نوزادان

در نوزادان و کودکانی که هنوز قادر به دستشویی رفتن نیستند، یک روش معمول چسباندن یک کیسه ی مخصوص به ناحیه ی تناسلی است. در حالی که این نمونه شدیدا آلوده بوده و بخصوص برای کشت و قضاوت بی ارزش است.

تمام نمونه ها بایستی در عرض یک ساعت آزمایش شوند. اگر این کار امکان پذیر نباشد، باید، در درجه ی حرارت ۵ درجه سانتی گراد در یخچال نگهداری شوند. باقی ماندن ادرار در درجه ی حرارت اتاق منجر به رشد باکتری، تغییر (PH)، تخریب کست های RBC و WBC می شود.

 

کشت ادرار

اگر می خواهید کشت ادرار انجام دهید دقت کنید که سطح داخلی در ظرف ادرار را با دست لمس نکنید. همچنین درب لیوان را بر روی زمین یا روشویی نگذارید زیرا ممکن است که آلوده شود و در نتیجه ادرار تاثیر منفی بگذارد.

اگر نمونه گیری را در منزل انجام می دهید دقت کنید که نمونه ادرار باید هر چه زودتر به آزمایشگاه انتقال داده شود. حداکثر مدت زمان تلف شده نیم ساعت است. همچنین ادرار را تا زمانی که می خواهید به آزمایشگاه تحویل دهید در یخچال نگه داری نمایید. تا ۶ ساعت بعد از نمونه گیری باید نمونه را به آزمایشگاه انتقال دهید.

 

نمونه گیری ادرار جهت ارزیابی کار پروستات
گاهی نیز نمونه گیری ادرار جهت ارزیابی کار پروستات انجام می شود. که در این صورت باید بعد از ماساژ پروستات اولین قسمت ادرار جمع آوری شود.اگر هدف بررسی بیماری های بالای سیستم مجاری ادرار است باید قسمت انتهایی ادرار جمع آوری شود.

 

توصیه های قبل از نمونه گیری

محدودیت غذایی قبل از آزمایش لازم نمی باشد.
بهترین نمونه ادرار اولین ادرار صبحگاهی است.
قبل از نمونه گیری از نوشیدن بیش از حد مایعات بپرهیزید. در زمستان مقدار آب مصرفی در طول روز حداکثر ۵ لیوان است و در تابستان حداکثر ۶ لیوان است.
قبل از نمونه گیری دستهایتان را به خوبی با آب و صابون بشویید.
ظرف ادرار با پوست اطراف ناحیه تناسلی تماس پیدا نکند.
در صورتی که دو هفته قبل از نمونه گیری دارو مصرف نموده اید حتما در این باره با آزمایشگاه مشورت نمایید.
در صورتی که پزشک آنتی بیوتیک تجویز نموده، آزمایش کشت ادرار حتما قبل از شروع آنتی بیوتیک انجام گردد.
دقت کنید که نام شما در برچسب روی ظرف نوشته شده باشد.
نمونه ادرار را باید تا نیم ساعت به آزمایشگاه تحویل دهید. در غیر این صورت نیاز است که نمونه ادرار در یخچال نگهداری شود و تا قبل از ۶ ساعت به آزمایشگاه تحویل داده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.