فعالیت در دوران بازنشستگی

شغل‌ های مناسب برای دوران بعد از بازنشستگی

هیچ تفاوتی بین انتخاب شغل یک فرد جوان با میانسال و سالمند نیست. این موضوع کاملا شخصی است و به نحوه پیر شدن افراد بستگی دارد. یک شغل مناسب برای هر فرد در هر سنی شغلی است که با اهداف، توانایی‌های جسمی و ذهنی و علایق و سلامت او تطابق داشته باشد.

به عنوان مثال یک خانم 50 ساله که دو فرزند دارد و ناچار است کار در منزل را انتخاب کند، با خانم 60 ساله‌ای که فرزندی در خانه ندارد و می‌تواند خارج از خانه نیز کار کند، شرایط متفاوتی دارند و باید درنهایت کارهای متفاوتی را انتخاب کنند. خوشبختانه شغل‌های گوناگونی که برای سالمندان با توانایی‌های مختلف سازگار است، وجود دارد.

در ادامه به برخی شغل‌های سازگار با شرایط سالمندان اشاره می‌کنیم و باز هم تاکید داریم که الزامی به انتخاب از بین این فهرست نیست و سالمندان می‌توانند برحسب توانایی و علایق خود هزاران شغل را انتخاب کنند و این تصمیم کاملا شخصی است. این فهرست می‌تواند تا حدی انتخاب را برای شما آسان کند.

اگر دنبال شغلی نیمه‌ وقت هستید

بسیاری از سالمندان دوست دارند در حوزه‌هایی که قبلا مشغول به کار بوده‌اند همچنان پاره‌وقت کار کنند. یک فرد سالمند مهارت و دانش و تجربه بالایی طی سال‌ها فعالیت کسب کرده و با ادامه کار خود به شکل نیمه‌وقت در عین داشتن آزادی و استراحت بیشتر می‌تواند برای جامعه مفید باشد.

فعالیت به عنوان مشاور مالی، تحصیلی و… یا نویسنده و روزنامه‌نگار یا دبیر مجلات، روزنامه‌ها و حتی وبلاگ‌ها یا فعالیت به عنوان معلم یا مدیر شغل‌های مناسبی است که فرد با انتخاب آنها می‌تواند تجربیات و دانش خود را در اختیار نسل جدید قرار دهد و در عین حال درآمد نسبتا خوبی به دست بیاورد.

اگر اهل رانندگی و گشت زدن هستید

اگر هنوز در سلامت کامل به سر می‌برید و گواهینامه معتبر دارید می‌توانید به عنوان راننده آژانس کار کنید. امروزه نرم‌افزار‌های آنلاینی وجود دارد که می‌توانید با ثبت‌نام در آنها به عنوان راننده در آن مشغول به کار شوید. در غیر این صورت می‌توانید به عنوان سرویس مدارس و دانشگاه‌ها یا ادارات فعالیت کنید.

در صورتی که تمایل دارید، حتی می‌توانید به عنوان پیک کار کنید. می‌توانید بسته‌های پستی را به محل برسانید یا در رستوران‌ها و فست‌فود‌ها پیک غذا باشید یا با آزمایشگاه‌ها همکاری کنید و برگه‌های آزمایشگاهی و تست‌ها را به مطب پزشکان برسانید.

اگر علاقه‌مند به ارتباطات اجتماعی هستید

نتایج بررسی‌ها نشان داده سالمندانی که روابط اجتماعی خود را حفظ می‌کنند کمتر دچار افسردگی و جنون و آلزایمر می‌شوند. کار کردن به عنوان معلم یا مشاور حتی منشی می‌تواند در این زمینه مفید باشد. یکی دیگر از شغل‌های مورد علاقه سالمندان فعالیت به عنوان راهنمای تور است.

در صورتی که به فروشندگی علاقه داشته باشید

می‌توانید به عنوان فروشنده در کتابفروشی یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای فعالیت کنید. به عنوان راهنما می‌توانید در سینما و سالن کنسرت نیز استخدام شوید و جایگاه و صندلی را به افراد نشان دهید و بلیت‌ها را کنترل کنید. فعالیت در هتل‌ها نیز شغل مناسب دیگری است.

اگر دوست دارید به مردم کمک کنید

می‌توانید به عنوان معلم، مدیر مدرسه یا حتی مهدکودک مشغول به کار شوید. اگر سابقه کار پزشکی دارید می‌توانید خدمات پرستاری و پزشکی را در منزل ارائه دهید.

اگر دوست دارید شغلی حرکتی داشته باشید

اگر به فعالیت بدنی علاقه دارید می‌توانید به عنوان پرستار حیوانات خانگی مشغول به کار شوید و سگ‌ها را برای پیاده‌روی بیرون ببرید یا حتی به سالمندان دیگر در داشتن فعالیت بدنی کمک کنید و مربی ورزش و تمرینات بدنی آنها باشید. اگر هم مایل باشید می‌توانید به عنوان باغبان فعالیت کنید.

اگر دوست دارید کارآفرین باشید

می‌توانید برحسب تجربه و علایقی که دارید، تجارت و کسب‌وکار خود را راه بیندازید: باید پذیرفت همیشه نوعی تبعیض سنی در انتخاب کارمندان وجود دارد اما فرد سالمند به واسطه تجربه‌ای که دارد، در اولویت است، پس هرگز عقب نکشید و پس از یافتن کار مورد علاقه سوابق کارتان را ارسال کنید و با اعتمادبه‌نفس منتظر پاسخ بمانید یا کسب‌وکار خود را راه بیندازید و رئیس خود باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.