دلیل و درمان شکنندگی موها

شکنندگی ساقه موها (دلیل و راه پیشگیری و درمان)

باید بدانید تارهای مو و ناخن‌ها جزو ضمائم پوستی هستند؛ یعنی ترکیب شیمیایی آنها با تفاوت‌های محدودی شبیه ترکیب شیمیایی لایه خارجی پوست یا لایه شاخی پوست است.در مورد این مساله باید این نکته را هم بدانید که هم موها و هم ناخن‌ ها، بافت مرده‌ای هستند که وقتی از سطح پوست بیرون می‌ آیند، می‌ توانند به پیروی از شرایط محیطی یا ساختار ژنتیکی دچار تغییرات شوند.

اصلی‌ترین دلیل شکنندگی ساقه موها،عامل ژنتیکی است

زمانی که ما با موهایی مواجه می‌ شویم که حالت شکننده‌ ای دارند، دو موضوع مختلف را مورد بررسی قرار می‌ دهیم. موضوع اول به مشکلات ژنتیکی و موضوع دوم به مشکلات اکتسابی مربوط می‌ شود.

در بحث مربوط به ژنتیک باید بدانید برخی بیماری‌ های ژنتیکی می‌ توانند باعث ایجاد نواقصی در ساقه موها شوند. در صورت ابتلا به این بیماری‌ ها دیده می‌ شود فرد از بدو تولد نمی‌ تواند موهای بلندی داشته باشد زیرا معمولا تارهای موی او همزمان با بلند شدن، از میانه‌های مو در ساقه می‌ شکنند و می‌ ریزند.

تشخیص نوع بیماری‌ هایی که منجر به شکسته شدن ساقه موها می‌ شوند، بر عهده پزشک متخصص پوست است تا پزشک بتواند با کمک ذره‌بین یا میکروسکوپ به بررسی موها بپردازد، بیماری را تشخیص دهد و بهترین راه درمان را ارائه کند. از این موضوع که بگذریم، گاهی برخی مداخله‌ های محیطی هم می‌ توانند باعث ایجاد اختلال‌ های اکتسابی ساقه مو شوند و ریزش موها را به ‌دنبال داشته باشند.

اختلال‌ های اکتسابی

باید بدانید تارهای موی ما برای داشتن طراوت و لطافت به میزان طبیعی و حداقلی از رطوبت نیاز دارند. زمانی که رطوبت موها کاهش پیدا کند و از حد طبیعی‌ اش کمتر شود، تارهای مو هم خشک و شکننده خواهند شد؛ درست مانند اتفاقی که در صورت کاهش رطوبت پوست صورت یا پوست لب می‌ افتد و ترک یا پوسته‌ ریزی را به دنبال می‌ آورد.

به‌طور طبیعی، یک لایه چربی در سطح پوست کف سر وجود دارد که دور موها می‌ پیچد تا بتواند رطوبت ذاتی‌ شان را حفظ کند و جلوی خشکی و شکنندگی آنها را بگیرد. این درحالی است که عوامل متعددی باعث کاهش چربی و رطوبت موها می‌ شوند و نتیجه‌ ای جز شکستن ساقه مو از وسط به دنبال نمی‌ آورند.

مهم‌ترین عوامل اکتسابی که برای شکنندگی موها

مهم‌ ترین عواملی که شکنندگی اکتسابی ساقه موها را به دنبال دارند، شامل شستن موها با شوینده‌ های قوی که قدرت پاک‌ کنندگی بالایی دارند، شستن بیش از حد موها، شستن موها با آب خیلی گرم یا آب داغ که شدیدا چربی و رطوبت پوست را از بین می‌ برد، استفاده مداوم از وسایل برقی خشک‌ کننده یا حالت‌ دهنده مو مانند سشوار یا اتوی مو، کراتینه کردن مو که ابتدا به صافی مو کمک می‌ کند ولی درنهایت موها را شدیدا خشک و شکننده خواهد کرد و دکلره کردن مداوم موها است.

درمان خشک بودن موها و شکنندگی آنها

اگر فرد بیمار به پزشک مراجعه کند، پزشک معالج می‌ تواند با بررسی‌ های لازمی که روی موها انجام می‌ دهد، متوجه شود عامل اصلی خشکی و شکنندگی موها چیست. سپس داروهای ترکیبی مناسبی برای برطرف کردن این نقص تجویز می‌ کند که در بسیاری از موارد استفاده از آنها رضایت‌ بخش خواهد بود.

به همه افرادی که دچار خشکی شدید موهای سر و شکنندگی ساقه موها هستند، توصیه می‌ کنیم به‌ جای طی کردن راه‌ های مختلف و درمان‌ ای خانگی یا سرخود، در همان ابتدای بروز مشکل به پزشک مراجعه کنند تا هرچه سریع‌ تر مشکلشان کنترل و درمان شود

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.