شیوه “بی مرگ” برای استخراج خاویار

شیوه “بی مرگ” برای استخراج خاویار

caviar-250px

علاقه بشر به خاویار، ماهی اوزون‌برون را تا مرز انقراض پیش برده است.

اما شاید اگر شیوه های یک دانشمند آلمانی را موثر باشد و جا بیافتد، سرنوشت این ماهی کهن که خاویار استحصالی از بدنش در دنیا طرفدار زیادی دارد، عوض شود.

آنگلا کولر به شبکه ملی رادیو ان پی آر آمریکا گفته است که طی نه سال تحقیق یک سیستم جدید تولید خاویار طراحی کرده که امید می رود تقاضا برای خاویار بازار سیاه را کم کند.

گزارش می شود که او چندین سال قبل در بازدید از یکی از مراکز تولید خاویار در شمال ایران شاهد کشته شدن یک اوزون برون سه متری بود. تخم آن ماهی بیش از حد پخته ارزیابی شد و کل آن دور ریخته شد. ماهی هم طبیعتا از بین رفت.

آن حادثه یکی از منابع الهام برای خانم کولر بود.

شیوه تازه که در یک مرکز پرورش ماهی در شهر لوکستت آلمان اجرا می شود شامل بررسی تخم ماهی با اولتراسوند است. اگر تخم رسیده باشد، یک پروتئین خاص برای چند بار در روز به بدن ماهی تزریق می شود و بعد تخم آن استخراج می شود.

به گفته خانم کولر این پروتئین باعث حالت زایمان و آزاد شدن تخم ها از یک کیسه در شکم ماهی می شود.

در این مرحله تخم خاویار با مالیدن شکم به آرامی، خارج می شود.

به این ترتیب به جای کشتن ماهی و پایان روند تخم ریزی، می شود هر ۱۵ ماه یک بار از آن خاویار گرفت. ماهی خاویار چندین دهه زندگی می کند.

بعضی این شیوه را از شیوه موسوم به سزارین بهتر که با ایجاد بریدگی در شکم ماهی به دست می آید بهتر می دانند.

در شیوه تازه تخم خاویار بدون ماده شیمیایی تولید می شود درحالی که در شیوه سزارین ماهی در معرض خطر عفونت مهلک قرار می گیرد و تخمدان آن می تواند آسیب ببیند که تولید تخم آن در آینده را کم می کند.

خانم کولر می گوید که شیوه او تولید خاویار را مقرون به صرفه تر می کند.

او می گوید معنی ندارد ماهی ای را که هفت یا هشت سال طول می کشد تا به بلوغ برسد، بردارید، و وقتی برای اولین بار تخم می دهد آن را بکشید.

وی پیش بینی می کند که اگر این شیوه محبوبیت پیدا کند روزی خواهد رسید که نیاز به تولید غیرقانونی خاویار با شکار اوزون برون وحشی را کاهش خواهد داد.

البته هستند کسانی که به این شیوه تردید دارند مثلا می گویند که خاویار به دست آمده از این طریق بیش از حد نرم یا به اصطلاح پخته است و طعم خاویار معمولی را ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *