طرز کار با دستگاههای Vidas PC وMini Vidas

طرز کار با دستگاههای Vidas PC وMini Vidas

  • اقدامات وابسته :

۱-۲- اطلاع داشتن از خطاهای احتمالی در حین کار

۲-۲- دانستن روش کار با دستگاه و طرز نگهداری آن

۳-۲- گذراندن دوره لازم برای رفع ایراد احتمالی درحیطه وظایف اپراتور

۳- هدف :

انجام آزمایشاتی که با این دستگاهها انجام میشودکه شامل :

Troponin I-Pro BNP- Digixin-TotalPSA-Free PSA-T3-T4-TSH-FT3-FT4-HBSAg-HBS Ab-HIVAg/Ab-

۴-موارد کاربرد:

کاربرد تشخیصی طبی برای درمان بیماران دارد.

۵- صلاحیت وشایستگی :

پرسنل بخش بیوشیمی باید از نظرعلمی و عملی دارای صلاحیت لازم باشند.

۶- نمونه :

سرم خون لخته بیمار

۷-تجهیزات ،مواد لازم وآماده سازی مورد نیاز قبل از انجام تست :

۱-۷- SPRوSTR مربوط به هر تست

۲-۷- آماده بودن پرینتر وداشتن کاغذ

۸- نکات ایمنی :

داشتن  دستکش در حین انجام کار

  • مستندات:

۱-۹- نگهداری پرینت جواب هر دستگاه به مدت یک هفته

۲-۹- Log book‌مربوط به هر دستگاه که به مدت یک سال نگهداری میشود.

۳-۹- برگه مربوط به کالیبر و کنترل هر دستگاه که به مدت یک ماه نگهداری میشود.

۱۰- کنترل  کیفی قبل ا ز انجام و حین کار :

این دستگاهها احتیاج به کنترل روزانه ندارند بلکه در ابتدا برای تعریف هر تست با Lot number جدید یکبار برای دستگاه تعریف وکالیبر میشوند و کنترل برای آن داده میشود بعد هر ۱۵ روز یکبار آن Lot اگر تمام نشده باشد احتیاج به کالیبرمجدد است که دربرنامه  کالیبرآن حتماً باید کنترل هم داده شود . با عوض شدن Lot کیت کالیبر جدید باید صورت پذیرد.

 

۱۱- روش اجرایی:

این دستگاه شامل یک صفحه کلیدی میباشد که بعضی از آیتم های آن با خط به دوایر موجود در کی بورد وصل میشوند که اگر با آن آیتم کار داشته باشیم باید دکمه مربوطه را فشار دهیم یکسری دکمه هم در قسمت پائین مانیتور قراردارد که بصوت عدد و علامت می باشند.

Mini Vidas  دارای دوسکشن می باشد که هر سکشن ۶ خانـــه دارد اگر تستی برای این دستگاه تعریف شده باشند برای راه اندازی آن تست فقط لازم است استریپ های مورد نظر را در جایگاه قرار دهیم و دکمه Start‌را فشار دهیم دیگر نیازی به برنامه دادن نیست.

Vidas   PC  دارای ۵ سکشن میباشد وکامپیوتر  مخصوص دارد که برنامه دادن آن» توسط کامپیوتر انجام میشود .کالیبر هر سه دستگاه به یک شکل صورت میگیرد که درون دفترچه مخصوص هر کیت تعداد استاندارد ها و کنترل مشخص شده  درون هر جعبه از کیت های مربوط به این دستگاه تعداد ۶۰ استریپ که شامل ۶۰STR  و ۶۰SPR  میباشدو استاندارد و کنترل و E.mail کارت و دفترچه راهنما وجود دارد.

هنگامیکه دستگاه در حال انجام تست میباشد اپراتور به هیچ عنوان نباید درب مخصوص SPR را که نقش سمپلر را ایفا میکند  را باز نماید تامادامی که چراغ مربوط به آن درب روشن است آن درب باید بسته بماند در صورت چشمک زدن آن چراغ میتوانیم استریپ ها را از آن خارج نمائیم و منتظر جواب شویم .

درابتدا به تعداد تستها STRوSPR‌مورد  نظر را درون جایگاه ها قرار میدهیم  برای هر تست مشخص شده که چند لاندا سرم لازم است به همان میزان سرم بیمار را درون خانه اول STR  میریزیم و سکشن مربوطه را انتخاب میکنیم و دکمه Start  را میزنیم  در صفحه مانیتور زمان پایان آزمایش حک میشود.

برای برنامه دادن به Vidas  PC  ابتدا گزینه دست –کامپیوتر را انتخاب میکنیم وارد برنامه سکشن ها میشویم بعد شماره تستهای مورد نظر را انتخاب  میکنیم سپس آنرا Reserv  میکنیم وسپس دکمه Start یا Play‌را میزنیم.

۱۲-محدودیت ها و عوامل مداخله گر:

۱-۱۲- فیبرین درسرم باعث ایجاد اختلال درجواب ها میشود مخصوصاً TFT

۲-۱۲- کم بودن سرم جواب غلط به ما میدهد .

۱۳- تفسیر ( علل تکرار و چگونگی  گزارش ):

۱-۱۳- در صورتیکه جواب از حد نرمال بالاتر یا پائینتر  باشد مراتب به بخش اطلاع داده  میشود در صورت لزوم با نمونه جدید تکرار میشود .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *