عفونت قارچی شایع در تابستان

دكتر يزدان پرست ، رئيس بخش قارچ شناسي دانشكده پيراپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران ، با اشاره به فرارسيدن فصل گرما و بروز عفونتهاي قارچي شايع پوستي ، به عموم مردم توصيه نمود: هنگام استفاده از استخر با پاي برهنه بر روي سطوح اطراف استخر ، دستشوئي و يا حمام راه نروند و حتما از دمپائي استفاده نمايند .
وي افزود:اين بيماري اغلب در سنين بلوغ مشاهده مي شود و نوع اول آن عفونت حاد بين انگشتان پا ،با ضايعات پوسته دار و ترك خورده مي باشدكه با خارش همراه است. نوع دوم آن در پوست هاي خشك مشاهده مي شودكه با ضايعات پوسته دار و سفيد رنگ همراه بوده و محدود به كف پا است و نوع سوم آن تاولي شكل يا وزيكول دار است كه در صورت عدم رعايت بهداشت فردي ممكن است اينگونه از عفونتها ايجاد شوند.
دكتر يزدانپرست با بيان اين مطلب كه بدليل افزايش گرما و تعريق فراوان نيز ممكن است با اين عفونتها مواجه شويم بيان نمود: اين بيماريها در فصل تابستان در محيط استخرها ، درساير اماكن ورزشي (از طريق تشك هاي ورزشي ) و يا در مراكزي كه افراد بصورت گروهي بسر مي برند؛ مثل خوابگاهها ،زندانها ، مدارس و… ديده شده است و گاهي قابل سرايت به افراد ديگر است، لذا بايد از استفاه وسايل شخصي ديگران مانند حوله ،تشك ،ملافه و… خودداري گردد.
عضو هيئت علمي دانشگاه در ادامه افزود: يكي از عفونتهاي شايع قارچي در فصل تابستان تي نه آ- ورسيكالر ( لكه رنگي پوستي ) است كه بصورت لكه هاي سفيد ،زرد يا قهوه اي رنگ روي پوست بدن از جمله دست ،پا، گردن ،سينه ،پشت و ران مشاهده مي شود. لذا در استفاده از حمام هاي عمومي بايد موارد بهداشتي رعايت شود و در صورتي كه فردي مبتلا به اين عفونتهاست بايد تا زمان بهبودي ، از مكانهاي عمومي مثل استخرها ،حمام ها استفاده ننمايد تا از بروز اين بيماريها در ديگران خودداري گردد.
وي با اشاره به اين مطلب كه گزارش انتقال عفونتهاي قارچي از طريق هوا فراوان است، تصريح كرد: شايعترين عوامل قارچي از طريق هوا شامل گونه هاي آسپرژيلوس ، فوميگاتوس و فلاووس و قارچ موكور است ، لذا توصيه مي شود در فصل تابستان در كولرهاي آبي از پوشال هاي كهنه و قديمي كه امكان آلودگي دارند استفاده نشده و تعويض شوند.
دكتر يزدانپرست درخصوص اينكه تعدادي از قارچها از طريق خاك منتقل مي شوند گفت : در فصل تابستان بعد از كار در باغچه و تماس با خاك ،حتما دستها خوب شسته شود و در صورت امكان ضد عفوني گردد.
همچنين در فصل تابستان سعي شود كه لباسهاي شسته شده و حتي ليف حمام در هواي باز و در آفتاب پهن شده تا خشك شوند و از قرار دادن لباسها و ليف در محيط سايه و رطوبتي اجتناب شود ، زيرا رطوبت محيط مناسبي است براي رشد تعداد زيادي از قارچها مي باشد.
وي در خصوص تماس با حيوانات خانگي افزود: حيواناتي مثل گربه و سگ درخانه ها يا گوسفند و گاو و اسب در دامداريها، ممكن است آلوده به عوامل قارچي باشند و باعث انتقال عفونتهاي قارچي پوستي مانند : انواع كچلي در سر، صورت و دست و پا شوند كه بايستي نكات بهداشتي را درخصوص تماس با اين حيوانات رعايت نماييم .
دكتر يزدانپرست درپايان توصيه كرد: بدليل فساد سريع مواد غذايي وميوه ها در فصل گرما ،اين موادحتماً در يخچال نگهداري شده و قسمت آلوده ميوه ها دور ريخته شوند و يا حتي المقدور از آنها استفاده نشود . همچنين از پنيرهاي كپك زده ،سبزيجات و شيريني هاي فاسد و بخصوص از سوسيس و كالباسهاي فاسد و آلوده به عوامل قارچي بهيجوچه استفاده نشود .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.