عقرب گزیدگی

scorpion

 

در دنيا بیش از ۶۵۰عقرب وجود دارد كه  از این میان ۵۰ نوع براي انسان خطرناك هستند. در ایران خطرناک ترین آنها همی اسکورپیون لپتوریس است که محل زیست اصلی آن خوزستان بوده و به نام محلی گاردیم مشهور است . فعالیت عقربها در آب و هوای گرم و شب ها بیشتر میشود .سم آنها عمدتا نورتوکسیک بوده و باعث تحریک کانالهای سدیمی و در نتیجه افزایش فعالیت سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک میشود.
علائم و نشانه ها:
پس از چند دقیقه از گزیدگی در موضع درد شدید تاول و ادم ایجاد میشود. ودر طی ۴ ساعت علائم فعالیت بیش از حد سیستم عصبی ظاهر میشود.
تاول و قرمزي پوست
تورم در حال پيشرفت
تهوع و استفراغ
آبريش از دهان
اختلال رواني
بي حسي و گزگز انگشتان
بي اختياري ادرار و مدفوع
تشنج
اقدامات اوليه در عقرب گزيدگي:
-استراحت و بي حركت نگه داشتن مصدوم و عضو مبتلا،
-خارج كردن ساعت و زيور آلات
– كمپرس سرد (۱۰-۱۵) جهت تسکین درد
نكته: از گذاشتن يخ به طور مستقيم بر روي اندام خودداري فرماييد
– در صورت نزديك بودن به مركز درماني بهتر است بدون فوت وقت مصدوم را به آن جا انتقال دهيد.
–  در انواع غیر گاردیمی استفاده از دستگاه مکنده جهت خارج کردن سم در دقایق اولیه
–  تجويز اكسيژن در صورت لزوم و انتقال به مراكز درماني
به دليل جذب سريع زهر و حجم كم آن، نيازي به تخليه محل گزش وجود ندارد. كنترل مجاري هوايي، كنترل درد ، اضطراب و اختلالات حركتي مصدوم از جمله اقدامات كمكي مي باشد. ضمنا پادزهرعقرب گزيدگي در درمانگاههاي محلي موجود است كه بايد سريعا تزريق شود. تجويز آرام بخش هم مي تواند به مصدومين كمك كند.
در بزرگسالان درد و بيحسي ناحيه تزريق پس از ۲۴ ساعت برطرف مي شود ولي علايم عصبي و عضلات اسكلتي ممكن است زمان بيشتري به طول انجامد. چنين علايمي يك ساعت پس از تزريق پادزهر برطرف مي شود ولي ممكن است درد تا ۲۴ ساعت ادامه داشته باشد
بستن بالاي محل گزش با هدف تاخير در جذب سم
توجه : در صورت نزديك بودن مراكز درماني بهتر است بدون فوت وقت و انجام اقدامات اضافي مصدوم را هر چه سريعتر به مراكز درماني منتقل كنيد .
گزيدگي عقرب در افراد پير , كودكان , نوزادان و افراد مصدوم خطرناك تر است . همچنين اگر گزش متعدد يا نزديك سر و صورت يا گردن مصدوم باشد , خطرناك تر از گزش اندام ( دست و پا ) خواهد بود . به ياد داشته باشيد كه علايم گزيدگي با عقرب ” گارديم ” در ابتدا بسيار خفيف و ناچيز است و همين مسئله اغلب باعث عدم مراجعه به موقع فرد به مراكز درماني مي گردد . اما مراجعه به مراكز درماني لازم و ضروري است و تاخير مي تواند منجر به بروز علايم مختلف مسموميت , از بين رفتن بافت هاي بدن در محل گزش يا حتي در موارد شديد منجر به مرگ فرد گردد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.