علائم خطرناک مرگ بار

علائم جدی که هرگز نباید نادیده گرفت

فوریتهای پزشکی رویدادی ناگهانی و غیرمنتظره است که نیاز به اقدام فوری دارد. به طور کلی فوریت به وضعیتی گفته میشود که حیات بیمار بلافاصله یا در مدت چند دقیقه تا چند ساعت آینده تهدید شود.این رویدادها معمولا در صورت عدم مداخله سریع پزشکی به مرگ بیمار می انجامند، مانند ضربه شدید در تصادف رانندگی یا سکته قلبی و سکته مغزی انجام زایمان های اورژانسی شکم حاد و… در این مواقع معمولا مرکز فوریتهای پزشکی برای انجام
خدمات پزشکی و ارائه خدمات فوریتهای پزشکی وارد عمل میشود.

در زیر با این علائم آشنا شوید:

درد قفسه سینه

اگر درد در ناحیه قفسه سینه دارید یا فشاری که بیش از چند دقیقه طول میکشد تا برگردد، با 125 تماس بگیرید. در چنین مواقعی نباید رانندگی کنید. آمبولانس تجهیزات ویژه و افراد آموزش دیده ای دارد که میتواند سریعتر به شما کمک کند.

حالت تهوع

اگر خون در استفراغ دیدید یا علائم دیگری مانند سردرد شدید یا درد شکم، سرگیجه، یا تنفس سریع یا ضربان قلب داشتید باید به اورژانس مراجعه کنید.

اگر کودک زیر 6 سال استفراغ بیش از چند ساعت داشت یا دارای علائم کمبود آب باشد یا اگر حالت تهوع کودک بالای 6 سال بیش از یک روز طول بکشد یا تب بالا داشته باشد (کمتر از 38/5 درجه سانتیگراد برای بزرگسالان و بیشتر از 38/5 درجه سانتیگراد برای بچه ها) باید فوری به پزشک مراجعه کنید.

درد یا تورم بیضه

این مشکل میتواند در اثر آسیب یا عفونت ایجاد شود اما ممکن است نشانه مشکلات جدی شکمی باشد.اگر درد شدید بود یا به سرعت برطرف شد، یا با حالت تهوع و استفراغ و تب همراه بود یا احساس وجود توده در ناحیه اسکروتوم کردید نیاز به مراقبت فوری دارید. اگر تا یک ساعت پس از آسیب دیدگی یا درد مشکل تورم یا قرمزی مشاهده کردید باید به اورژانس مراجعه کنید.

تشنج

اگر تابه حال تشنج نداشته اید و باردار هستید، یا مبتلا به دیابت هستید، نیاز به مراقبتهای فوری پزشکی دارید اما اگر میدانید بیماری تشنج دارید و تشنج شدیدتر شد یا علائم دیگری کنار آن داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید و از دستورات او پیروی کنید.

مشکلات بینایی

اگر به طور ناگهانی تاری دید یا دوبینی دارید، با شماره 125 تماس بگیرید. تاری میتواند از نشانه های سکته مغزی یا بیماری جدی دیگری باشد. اگر سردرد شدید، حالت تهوع یا استفراغ، بیحسی، ضعف، سرگیجه، گیجی یا مشکل صحبت کردن دارید یا دچارچشم درد و سوزش شدید در چشم شده اید، در اسرع وقت با اورژانس تماس بگیرید.

جراحت عمیق

اگر در زیر لایه اول پوست، بافت چربی زرد رنگی مشاهده کردید که بسته نمی شود یا اگر در صورت، گردن، دستگاه تناسلی یا در مفصل این جراحت وجود داشته باشد، باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر جراحت از ناحیه شخص یا حیوانی باشد یا با یک شی کثیف و زنگ زده پوست بریده شده، یا خونریزی شدید دارد و یا اینکه یک شئی خارجی در پوست گیر کرده، باید سریع به اورژانس مراجعه کنید.

سرگیجه و اختلال گفتاری

این دو مورد از شایعترین علائم سکته مغزی است. وقت را تلف نکنید و فوری با 125 تماس بگیرید. معالجه و بهبود شما به تسریع در مراقبتهای پزشکی بستگی دارد. علائم دیگر سکته مغزی عبارتند از: اختلال ناگهانی در راه رفتن یا تعادل، سردرد شدید، افتادگی یک طرف صورت و بیحسی یا ضعف در یک طرف بدن و…

موارد خاص: داروهای رقیقکننده خون

حتی صدمه جزئی نیز میتواند خطرناک باشد. اگر ضربان قلب یا تنفس شما تند شد یا در تنفس دچار مشکل شدید یا احساس سردرد، خواب آلودگی، ضعف یا سرگیجه داشتید، فوری با اورژانس تماس بگیرید. همچنین کبودی هایی که بزرگتر یا دردناک تر میشوند ممکن است علامت خونریزی داخلی باشند و بسیار خطرناک هستند.

به حس خود اعتماد کنید

یکی از قویترین ابزارهای شما مشاهده است. بیشتر ما وقتی شرایط خطرناک است از این حس کمک میگیریم. اگر غریزه یا شهود شما میگوید که مشکل جدی است، با 125 تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید. همیشه بهتر است وقتی چنین اتفاقی میافتد با احتیاط رفتار کنید.

تنگی نفس

اگر به طور ناگهانی اتفاق بیفتد، به نحوی که شما را از فعالیت های روزمره بازدارد، باید شما را به اورژانس منتقل کنند. اگر این حالت شدید باشد یا دچار حالت تهوع یا درد قفسه سینه شدید و برطرف شد، با شماره 125 تماس بگیرید. ممکن است دچار حمله قلبی یا آمبولی ریوی (لخته خون در ریه ها) شوید.

ضربه سر

در صورت ضربه شدید به سر، تشنج یا سردرد مداوم، استفراغ مداوم و حالت تهوع، تکلم ناقص، برآمدگی روی سر یا احساس سرگیجه، ضعف، بیحسی، یا ناهماهنگی، نیاز به مراقبت فوری پزشکی است.

سوختگی ها

شما معمولا میتوانید یک سوزش جزئی درجه یک یا قرمزی، تورم و درد در لایه سطحی پوست را در خانه درمان کنید اما اگر سوختگی در قسمت بیشتری از دست یا پا، صورت، باسن، کشاله ران یا مفاصل شما مانند زانو یا آرنج باشد، یا اگر تاول، لکه پوستی،سوختگی درجه 2 یا درجه 3 باشد، باید به اورژانس مراجعه کنید.

دردهای شکمی

اگر بیش از 30 دقیقه طول بکشد به ویژه اگر ناگهانی و شدید باشد یا اگر دردی دارید که بهبود نمی یابد یا با استفراغ همراه است میتواند مشکل جدی مانند یک ضایعه التهابی باشد که ممکن است خیلی سریع ظاهر شده باشد و باید دنبال مراقبتهای پزشکی فوری باشید.

تب بالا

اگر کودکی کمتر از 3 ماه درجه حرارت بیش از 37/5 درجه سانتیگراد داشته باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه شود. و این مساله در مورد کودک بین 3 ماه تا 3 سال نیز با تب 32 سانتیگراد و بزرگسالانی که تب 40 سانتیگراد یا بالاتر دارند نیز صدق میکند.

خونریزی واژن در دوران بارداری

همیشه نشانه بیماری جدی نیست، خصوصا لکه بینی یا خونریزی کم در 3 ماهه اول، بلکه باید علائم خود را یادداشت کنید و با پزشک خود تماس بگیرید. اگر خونریزی شدید دارید یا دچار گرفتگی، سرگیجه یا درد در ناحیه شکم یا لگن هستید، فوری مراقبتهای پزشکی را دریافت کنید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *