آشنایی با علائم خشکی چشم و خارش پلک ها همراه با راه درمان آن

خشکی چشم در دماهای پایین، هنگام وزش باد و خشکی هوا شیوع بیشتری دارد. احساس وجود ریگ در چشم، قرمزی و خارش چشم و تاری دید برخی از علائم این عارضه چشمی هستند. با عواملی که باعث خشکی چشمها می‌شوند بیشتر آشنا شوید.

لنزهای تماسی

لنز یکی از دلایل خشکی چشم
معمول‌ترین عامل خشکی چشم استفاده از لنزهای تماسی است، زیرا این لنزها از رسیدن اکسیژن کافی به چشم جلوگیری می‌کنند. با این حال انواع خاصی از لنزها مانند لنزهای سیلیکون هیدروژلی برای کسانی که دچار خشکی چشم می‌شوند، مناسب هستند.

تاثیر آلرژن‌ ها در خشکی چشم

تاثیر آلرژن ها در خشکی چشم
مشخص شده میان آلرژن‌هایی مانند گرده گل‌ها و درختان در هوا بویژه در فصل بهار و بروز تحریک و خشکی چشم ارتباط وجود دارد. استفاده از عینک در فضای بیرون و استفاده از تصفیه‌کننده هوا در محیط داخل خانه می‌تواند به رفع مشکل کمک کند.

استفاده از رایانه

دلیل و درمان خشکی و خستگی چشم
استفاده مستمر از رایانه و خیره شدن به آن یکی از عوامل خشکی چشمها است. دلیلش هم این است که وقتی به صفحه نمایش رایانه یا تلفن همراه خیره می‌شویم، فراموش می‌کنیم پلک بزنیم؛ درنتیجه چشم‌هایمان روان‌سازی کمتری دریافت می‌کنند. اگر با رایانه سروکار دارید به طور مکرر وقفه‌هایی در خیره شدن به آن ایجاد کنید و در طول روز آب کافی بنوشید.

مطلب خواندنی:علت و علائم آلرژی چشم ها

فضای داخل خانه

تاثیر خانه در بروز آلرژی
استفاده از دستگاه‌های تهویه مطبوع و سیستم‌های گرمایشی ارتباط مستقیمی با خشکی چشمها دارد. سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی با خارج کردن رطوبت از هوای محیط، باعث تسریع در تبخیر اشک شده و خشکی چشم را به‌دنبال دارند. تعدیل در استفاده از این سیستم‌ها و نیز ایجاد رطوبت با قرار دادن یک ظرف آب در نقاط مختلف خانه می‌تواند کمک‌کننده باشد.

دلایل هورمونی

تاثیر هورمون ها در خشکی چشم
به هم ریختن تعادل هورمونی در دوران یائسگی باعث ایجاد تغییراتی در بدن می‌شود. یکی از این تغییراتِ کمتر شناخته‌شده، سندرم خشکی چشم است. مشخص شده کاهش سطح هورمون‌ها بر ترکیب اشک که در روان‌سازی چشم و بافت چشمی نقش دارد تاثیر می‌گذارد. مصرف آب کافی و اسیدهای چرب امگا3 به بهبود این مشکل کمک می‌کند.

خشکی چشم چگونه درمان می‌شود؟

اگر چه خشکی چشم قابل درمان نیست، اما برای درمان آن‌ می‌توان اقداماتی انجام داد. در مورد گزینه‌های درمانی با یک متخصص چشم صحبت کنید.
درمان خشکی چشم ممکن است شامل:

قطره اشک مصنوعی و پمادهای مخصوص
استفاده از اشک مصنوعی درمان اولیه برای خشکی چشم است. اشک مصنوعی را می‌توانید به راحتی از داروخانه‌ها تهیه کنید. اگر خشکی چشم شما مزمن است حتی زمانی که در چشمتان احساس مشکل نمی‌کنید نیز از اشک مصنوعی استفاده کنید تا آن‌ها را مرطوب و لغزنده نگه دارد. اگر چشم شما زمانی که خواب هستید خشک می‌شود می‌توانید شب‌ها از یک روان کننده ضخیم‌تر مانند پماد استفاده کنید.

جلوگیری از تبخیر سریع اشک
اشک هم مانند هر مایع دیگری تبخیر می‌شود، بنابراین هوای مرطوب به بهبود خشکی چشم کمک می‌کند. به همین دلیل از هر طریق كه می‌توانید رطوبت هوایی را كه در فضایی بسته به مدت طولانی در تماس با چشمانتان است، بالا ببرید. برای این کار می‌توانید از دستگاه بخور یا حتی یك كتری آب روی بخاری استفاده كنید. در زمستان‌ها که از دستگاه‌های گرم‌کننده استفاده می‌شود، می‌توان با مرطوب نگه داشتن محیط از تبخیر سریع اشک جلوگیری کرد.

استفاده از عینک‌های محافظ
استفاده از این عینک‌ها در روزهایی که باد می وزد نیز می‌تواند تا حدی مانع خشکی چشم شود. افرادی که دچار خشکی چشم هستند باید تا حد امکان از رفتن به مکان‌های خیلی گرم، بادخیز و پر دود اجتناب کنند.

کمپرس گرم
کمپرس گرم و شستن پلک‌ها با شامپوی بچه باعث می‌شود چشم شما لایه‌ی ضخیم‌تر و ثابت‌تری از مواد روان کننده را داشته باشد. گرما سبب می‌شود چربی سخت شده در غدد اشك، روان و آزاد شود و به مرطوب شدن چشم‌ها كمك می‌كند. تمیز کردن چشم نیز میزان باکتری‌هایی که چربی چشم را از بین می‌برند، کاهش می‌دهد.

ماساژ چشم
افرادی كه به چشمان خود استراحت داده و روزانه به مدت 10 دقیقه چشمان خود را نرمش می‌دهند، 30 درصد كمتر از سایرین به مشكلات چشم از جمله خشكی مبتلا می‌شوند.

انسداد موقت punctal
گاهی اوقات ضروری است که برای نگه داشتن اشک در چشم مجرای تخلیه اشک بسته شود. در این روش، جراح چشم پزشک کانال‌های خروجی اشک را که به بینی راه دارند، به طور موقت یا دائم مسدود می‌کند. با این کار اشک ساخته شده، در چشم ذخیره می‌شود و مدت طولانی‌تری روی چشم باقی می‌ماند.

دیگر درمان‌ها و تغذیه
درمان‌های دیگر، شامل استفاده از قطره‌های چشمی استروئید، را می‌توان برای مدت کوتاهی به عنوان مکمل سایر اقدامات و درمان‌های بلند مدت مورد استفاده قرار داد. شواهد روزافزونی در دست است که نشان می‌دهد افزایش مصرف روغن ماهی و امگا 3 می‌تواند برای افراد مبتلا به خشکی چشم بسیار مفید باشد.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.