آشنایی با علائم و نشانه های سوء هاضمه

صداهایی که حتی از پوست شکمتان بیرون می‌زنند و شما را شرمنده می‌کنند، گاهی حاصل عادت‌ های اشتباهی هستند که به سبک زندگی شما وارد شده اند. نفخ بیش‌ ازاندازه و پرسر و صدا شدن شکم. می‌گویند شما با سوء هاضمه دست‌ و پنجه نرم می‌کنید و حال دستگاه گوارشتان خوش نیست.

دستگاه گوارش شما اغلب به چهار دلیل نفاخ می‌شود؛
اگر زیاد هوا ببلعید، اگر باکتری‌ ها در بدنتان خانه کرده باشند، اگر لباس تنگ بپوشید و البته اگر فردی مضطرب و پریشان باشید، طبیعی است که با دل و روده‌ ای نفاخ دست به گریبان باشید. اما نگران نباشید؛ ما به شما می‌ گوییم چطور سبک زندگی‌ تان را اصلاح کنید تا این بادهای مزاحم دست از شکم و روده‌ هایتان بردارند.

چای را هورت می‌کشید؟

گفتیم که بلعیدن بیش‌ از اندازه هوا یکی از دلایل نفاخ شدن دستگاه گوارش است. احتمالا شما هم دیده‌ اید نوزادانی که از شیشه‌ شیر تغذیه می‌کنند یا پستانک می‌مکند، شب‌ها از دل‌ درد و نفخ خوابشان نمی‌ برد.

اگر شما هم با عادات نادرستی مثل هورت کشیدن چای یا غذاهای مایع هوای زیادی به بدنتان وارد کنید، به سرنوشت آن‌ ها دچار می‌ شوید. برای فرار از این مشکل باید آب، چای و مایعات دیگر را آرام‌ آرام و جرعه‌ جرعه بنوشید و البته در میان وعده‌ های غذایی آب نخورید و حرف نزنید تا هوای بیشتری به دستگاه گوارشتان وارد نشود.

غذاهای نفاخ می‌خورید؟

حتی کسانی که دستگاه گوارش سالمی دارند، با خوردن غذاهای نفاخ می‌ توانند برای خودشان دردسر ایجاد کنند. برای اینکه به نفخ کردن‌ هایتان پایان دهید، ماده غذایی را که شما را به این حال می‌ اندازد شناسایی کنید.

بعضی‌ ها وقتی شیر و کشک می‌ خورند نفخ می‌ کنند و خوردن تخم‌ مرغ بعضی‌ ها را به این حال می‌ اندازد. اغلب افراد هم وقتی حبوبات، ترب، پیاز و انواع کلم را می‌ خورند دچار نفخ شدید می‌ شوند.

البته میوه‌ هایی مثل هلو، گلابی، انار و زردآلو هم می‌ تواند افراد مستعد را دچار نفخ کند. بد نیست بدانید که با مصرف نوشیدنی‌ های گازدار و خوردن فست‌ فود هم زمینه را برای ایجاد این گازها در روده‌ هایتان فراهم می‌کنید.

بی‌ نظمید؟

بی‌ نظمی در وعده‌ های غذایی یکی دیگر از دلایل ایجاد نفخ است. اگر هیچ کدام از خوراکی‌ های گفته‌ شده را نمی‌ خورید اما باز هم نفخ می‌ کنید، باید برای غذا خوردن ساعت کوک کنید.

وقتی صبحانه، نهار و شامتان را هر روز درست سر ساعت بخورید، احتمال نفخ کردنتان پایین می‌ آید. پس بی‌ اشتهایی و زیاد بودن مشغله را بهانه نکنید و برای غذا خوردن وقت‌ شناس باشید.

باکتری‌ ها در بدن شما زندگی می‌کنند؟

گاهی فکر می‌ کنید بادهای مزاحم به خاطر خوردن غذای خاصی در دلتان جا خوش کرده‌ اند، اما وقتی به خیال خودتان عادات غذایی‌ تان را هم اصلاح می‌ کنید مشکل برطرف نمی‌ شود. در این مورد نمی‌ توانید با رعایت نکته‌ های ساده از پس مشکل بر بیایید و چاره‌ ای جز مراجعه به پزشک ندارید.

وقتی باکتری‌ هایی که همیشه در روده شما زندگی می‌ کنند بیش‌ از اندازه رشد کنند و تکثیر شوند، گاز بیشتری در رود ه‌های شما تولید می‌ شود و نفخ می‌ کنید. اینجاست که از هیچ شربت ضد نفخی کاری ساخته نیست و تا سراغ پزشک متخصص نروید و برای حل مشکل اصلی دارو درمانی نکنید، نمی‌ توانید از پس روده‌ های نفاختان برآیید.

با اضطراب بجنگید

اگر کار سخت، طاقت‌ فرسا و یا پر استرسی دارید، طبیعی است زیاد نفخ کنید. شاید برایتان عجیب باشد اما حالات عصبی و روانی شما مستقیما بر دستگاه گوارشتان تاثیر می‌ گذارند.

کسانی که از پس مهار استرسشان بر نمی‌ آیند و به خاطر موقعیت خاصی که در آن قرار دارند مدام با استرس و تنش دست‌ و پنجه نرم می‌ کنند، بیشتر دچار نفخ می‌ شوند.

اگر خودتان از پس مبارزه با اضطرابی که دچارش شده‌اید بر نمی‌ آیید، باید از یک متخصص کمک بگیرید. در بیمارستان‌ هایی که بخش اعصاب و روان دارند و یا در مراکز دانشگاهی، می‌ توانید خدمات مشاوره و روان‌ درمانی را با هزینه‌ ای اندک دریافت کنید و با کمک متخصصان روزهایتان را با حال بهتری بگذرانید. یادتان نرود سلامت روان شما بیشتر از هر عامل دیگری می‌تواند به سالم ماندن جسم شما و طولانی شدن عمرتان کمک کند.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.