علائم هشداردهنده سرطان پروستات

پروستات،علائم سرطان پروستات، جلوگیری از سرطان پروستات،درمان سرطان پروستات و …

 

غده پروستات
پروستات غده‌اى است که تنها در مردان یافت مى‌شود. این عضو بصورت غده ای کوچک به اندازه یک گردو در زیر مثانه قرار داشته و قسمت فوقانی مجرای ادراری را در بر می گیرد. این غده در جلوی راست روده قرار دارد و سطح پشتی آن از طریق معاینه راست روده (معاینه از طریق مقعد) قابل لمس است. عمل این غده ساختن مایعی است که قسمتی از مایع منی را می سازد و اسپرم را تغذیه می کند.

 

پروستات

 

سرطان پروستات:
سرطان پروستات نوعی بیماری است که در آن سلولهای بدخیم از بافتهای پروستات نشات می گیرد و به طور نامنظم و فزاینده‌ای تکثیر و منجر به افزایش حجم در هر یک از اجزای سلولی غده پروستات می‌شود. سرطان پروستات بدلیل میزان بروز بالا از مشکلات سلامتی شایع به حساب می آید. این نوع سرطان از این نظر با سایر سرطانها متفاوت است که در صد قابل ملاحظه ای از مبتلایان دارای فرمهای بدون علامت آن می باشند. معمولاً این نوع سرطان علامت خاصی ایجاد نکرده و به خارج از غده پروستات گسترش نمی یابد. گاهی اوقات نیز این سرطان کوچک بوده و به کندی رشد می کند و خطر کمتری برای بیمار خواهد داشت. اما سرطان پروستات یکی از شایع ترین علل مرگ ناشی از سرطانها در مردان به حساب می آید و نکته مهمتر اینکه در صورت تشخیص به موقع با موفقیت قابل درمان می باشد.

 

علائم هشداردهنده سرطان پروستات:
علائمی که بروز آنها احتمال سرطان پروستات را مطرح می‌کند، عبارتند از : احساس مکرر نیاز به ادرار کردن به خصوص در شب ، احساس درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن ، اشکال در هنگام شروع و متوقف‌ کردن ادرار یا ادرار ضعیف ، خون در ادرار یا منی ،درد یا سفتی در کمر، لگن یا ران‌ها و ناتوانی جنسی . علاوه بر موارد مذکور وجود درد در پشت کمر ، لگن و قسمتهای فوقانی اندام تحتانی ، کاهش اشتها و وزن و درد استخوانی دائمی نیز از جمله دیگر علائم هشدار دهنده این نوع سرطان به حساب می آید.
عوامل خطرساز سرطان پروستات:
شناخت عوامل خطرساز این بیماری ، برای تشخیص علائم سرطان پروستات و درمان زودرس آن اهمیت دارد. علت ابتلا به سرطان پروستات هنوز ناشناخته است، اما تحقیقات آماری و بالینی، روند بدخیمی بیماری سرطان پروستات را به این عوامل ارتباط می دهد:
سن: خطر بروزسرطان پروستات با بالا رفتن سن افزایش پیدا می کند، افراد زیر۴۰ سال در حدود ۰۱/۰ ریسک ابتلا به سرطان را دارند در حالیکه این رقم در مردان بین ۶۰-۷۹ سال به ۱۵/۰ افزایش پیدا می کند.
عوامل ژنتیکی : سابقه ارثی سرطان پروستات عامل مهمی در ابتلا به این سرطان است. وجود سابقه سرطان پروستات بین اعضای نزدیک خانواده از جمله پدر و برادر احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می ‌دهد.
نژاد: سیاهپوستان بیشترین خطر ابتلای به این سرطان را دارند. سفید پوستان در معرض خطر متوسط هستند و ژاپنی‌ها پایین‌ترین میانگین خطر ابتلا به این سرطان را دارند.
عوامل هورمونی : هورمون‌های استروئیدی (تستوسترون و آندروژنها) برای رشد و حفظ و عمل طبیعی پروستات در مردان بالغ نقش مهمی را ایفا می کنند. افزایش میزان ترشح هورمون تستوسترون در خون اغلب موجب تسریع روند بدخیمی سرطان پروستات می شود.
تغذیه : رژیم غذایی دارای اثرات بالقوه ‌ای در پیشگیری و یا پیشتازی ایجاد سرطان پروستات به شمار می رود. مطالعات و تحقیقات علمی ثابت کرده ‌اند که سبزیجات حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین C و E، به خصوص گوجه فرنگی، عاملی محافظتی در مقابل سرطان پروستات تلقی می شوند در حالی که استفاده از مقادیر زیاد چربی حیوانی عامل مستعد کننده و پیشتاز در ایجاد سرطان پروستات شناخته شده است.
مواد شیمیایی : تماس با مواد شیمیایی سرطان‌زا در محیط مانند کادمیوم، که در تهیه برخی آلیاژها و باتری کاربرد دارد، عامل مستعد کننده و پیشتاز در ایجاد سرطان پروستات است.
بیماری های مقاربتی : وجود بیماریهای مقاربتی احتمال ابتلاء به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد.
غربالگری سرطان پروستات :
تشخیص به موقع بیمارى، دست کم ۵ سال بیشتر به زندگى مبتلایان به سرطان پروستات اضافه مى کند. در حال حاضر از معاینه مستقیم راست روده (معاینه مقعدی) و اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA Prostate Specific) (Antigenبرای تشخیص سرطان پروستات استفاده می شود.سن شروع این روشهای غربالگری بطور دقیق مشخص نیست. ولی با این حال اکثر متخصصین اعتقاد دارند این دو روش برای سنین بالای ۵۰ سال جهت غربالگری سرطان باید انجام شود. اما در کسانیکه شانس بیشتری جهت ابتلا دارند، نظیر کسانیکه سابقه مثبت خانوادگی دارند غربالگری باید در سنین پائین تر یعنی ۴۰ سال انجام شود.
معاینه غده پروستات از طریق معاینه مقعد (rectal Digital examination) ساده‌ترین روش بیماریابی برای سرطان پروستات است. در این روش پزشک از داخل مقعد بیمار، غده پروستات را معاینه مى‌کند. وجود سطح خشن و نامنظم بافت از علائم هشداردهنده سرطان پروستات محسوب مى‌شود از آنجائیکه این روش به تنهایی برای تشخیص سرطان پروستات کافی نیست باید از اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA نیز استفاده نمود.
PSA آزمایشی است که سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات را در خون اندازه می گیرد این آنتی ژن بطور طبیعی و منظم وارد جریان خون می شود اما درصورتی که غدد پروستات سرطانی شود مقدارش افزایش می یابد. البته عفونت و یا بزرگى خوش‌خیم غده پروستات نیز مى‌تواند سبب افزایش میزان PSA در خون شود.
در حال حاضر به منظور تشخیص به موقع و زود هنگام سرطان پروستات توصیه می شود هر دو عمل فوق با هم انجام شود و مجددا تاکید می گردد که وجود هرگونه حالت غیرطبیعی در دو روش فوق حتماً به معنای سرطان نیست و می تواند ثانویه به بزرگی خوش خیم پروستات نیز باشد که نیاز به بررسی های تکمیلی دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.