علائم و نشانه و درمان پیری پوست

پیر شدن پوست و راه های جلوگیری و درمان از پیری پوست،دارو و گیاهان و ماسک و شیوه های ضد چروک و پیری پوست

 

به طور کلی علل چروکهـای صورت را میتوان به چهـار دسته تقسیم نمود:
۱)چروکهـای حاصل از انقباض عضلات ناحیه مربوطه:

گرچه معمولا این چروکهـا با افزایش سن و تغییر در تراکم و ترکیب ملکولهـای کلاژن و الاستین لایه هـای زیرین پوست که مسوول قوام و ارتجاع پذیری پوست است متظاهـر می شوند ولی گاهـی می توان این را در سنین پائین تر نیز مشاهـده نمود.
نواحیی که این چروکهـا به طور معمول ایجاد می شوندعبارتند از:

چروکهـای افقی پیشانی که در اثر بالا بردن مکرر و عادتی ابروهـا ایجادمی شوند.
چروکهـای کناره خارجی چشم معروف به چروکهـای پنجه کلاغی(Crow’s Feet ) است که دراثر انقباض عضلات آن ناحیه مانند انقباض موقع خندیدن یا انقباض حاصل از جمع کردن چشم به هنگام نگاه کردن در نور خورشید و … ایجاد میگردند.
چروکهـای اخم که به صورت چین هـای عمودی بین درابرو  و چروک افقی بالای بینی خود را نشان میدهـد.
چروکهـای افقی چانه که در اثر انقباض عضله چانه ایجاد میگردد.
چروکهـای دو طرف دهـان نیز که در بعضی، بواسطه انقبلض به هـنگام خندیدن ایجاد می شوند.

درمان این دسته از چروکهـای صورت شامل جلوگیری از انقباض بیش از حد ضلات مسبب است ودرصورتی که عامل انقباض حذف نشود، سایر روشهـای ضد چروک مانند لیزرهـا، موثرنخواهـند شد.
مهـمترین روش جلوگیری از انقباض بیش از حد، استفاده از تزریق بوتولینوم توکسین یا هـمان آمپولهـای دیسپورت است.

٢) چروکهای حاصل از آفتاب:

این دسته از چروکها بواسطه اثرات تخریبی اشعه ماورا بنفش خورشید ایجاد شده و پس از سالها مواجهه با آفتاب متظاهر میگردند.  این چین و چروکها به صورت تشدید چروکهای دیگر مانند چروکهای انقباضی و یا ایجاد چروکهای جدید در نواحی دیگر مثلا در گونه ها متظاهر میگردند که معمولا در سنین بالا، مشهود تر و گاهی به همراه افزایش ضخامت و قوام پوست میباشد. جهت پیشگیری از این نوع چروکها میبایست از مواجهه با آفتاب خودداری نمود که به این منظور میتوان از کرمهای ضد آفتاب مناسب، بهره جست. جهت درمان آن نیز میتوان بر حسب شدت بیماری، از لیزرهای مناسب مانند ایزرهای CO2 Fractional ، لیزر Erbium و … استفاده کرد.

٣) چروکهای حاصل از استفاده از دخانیات:

نیکوتین موجود در دخانیات، از علل عمده چروکهای صورت میباشد که معمولا به شکل تشدید سایر چروکها و نیز ایجاد چروکهایی به صورت شعاعی در اطراف دهان و معمولا به همراه تیرگی لبها و اطراف چشمها به دلیل کاهش اکسیژن خون متظاهر میشود.

۴)چروکهای حاصل از نیروی جاذبه زمین:

علت اصلی چروکهای دو طرف لب بالا ( Nasolabial) که بین دو طرف بینی و حاشیه لبها قرار گرفته اند، اثر کششی نیروی جاذبه زمین بر روی گونه ها است، ضمن اینکه افتادکی ابروها و پلکهای بالایی و پایینی، غبغب و سایر نواحی بدن نیز بواسطه نیروی جاذبه میباشند که البته پس از تغییرات بافتهای زیر پوست بواسطه افزایش سن خود را نشان میدهند.

روشهای درمان برای هر ناحیه از صورت یا بدن متفاوت میباشد و مشتمل بر پر کردن چینها با استفاده از ژلهای مجاز و چربیهای خود بدن، بالا کشیدن(Lifting) بافتهای ناحیه و استفاده از لیزرهایی که باعث افزایش قوام پوست آن ناحیه می شوند.

درمان پیری پوست

درمان پیری پوست

درمان این چین و چروکها بستگی به شدت بیماری، سن بیمار، تحمل و قابل اجرا بودن هریک از روشها و تمایل بیمار دارد.ساده ترین روش کاهش افتادگی ابرو در مواردی که پیشرفته و شدید نباشد، استفاده از تزریق ساده آمپول دیسپورت (botox) در محلهای خاصی است که باعث بالا رفتن دم ابروها به میزان حدود سه میلیمتر و تاحدی باز شدن چروک پلک بالایی حاصل از افتادگی می شود. در صورتی که بیمار تمایل به روش درمان موثرتر داشته باشد میبایست با توضیح کامل، روش بالا بردن ابرو از طریق چراحی (Brow Lifting ) و / یا بلفارو پلاستی را به وی پیشنهاد کرد.

در خصوص درمان چروکهای چین بین بینی و گوشه دهان( Nasolabial Fold ) نیز بسته به مرحله بیماری، پیشنهادهای مختلفی وجود دارد. در مراحل ابتدایی، تزریق ژلهای مجاز قابل جذب طولانی اثر میتواند اثر رضایتبخشی داشته باشد. در مراحل پیشرفته تر نیز میتوان از همین روش استفاده نمود، هرچند بعضی از بیماران روش تزریق چربی از بدن خودشان(Lipo-Infusion ) را به دلیل ماندگاری بیشترش، ترجیح میدهند. که در این روش که به صورت سرپایی انجام می شود، مقدار مناسبی از چربی شکم توسط سرنگهای خاصی کشیده شده و پس از اقدامات خاصی مانند سانتریفیوژ، به محل مورد نظر تزریق می شود. در موارد افتادگی شدید تر گونه ها که به روشهای مذکورپاسخ رضایتبخشی نمیدهد، از روش بالا کشیدن گونه ها(face Lifting  ) استفاده می شود.

برای درمان افتادگی چربی زیر چانه یا غبغب، ابدا چربی اضافه آن ناحیه از طریق مکش برداشته شده و ودر صورت نیاز، افتادگی محل توسط Lifting  به حالت اولیه برگردانده می شود.

برای کاهش چین افقی بین چانه و لب پائین و نیز کاهش انقباض ناحیه چانه که معمولا جزو انقباضات ناخواسته بوده و منشا عصبی دارد نیز میتوان پس از تزریق آمپول دیسپورت با استفاده از ژلهای مجاز قابل جذب، آن ناحیه را پر نمود.

در خصوص درمان چینهای ناحیه اخم، مهمترین نکته اینست که در ابتدا با تزریق دیسپورت(Dysport ) عضله مسبب را مهار نمائیم هر چند که در موارد چینهای پیشرفته  و عمیق، این کار سبب تغییر بارزی در عمق چین نمی شود ولی انجام آن لازم می باشد، در غیر این صورت معمولا روشهای مکمل تاثیری نخواهند داشت. در صورتیکه عمق چین زیاد باشد از روشهای تکمیلی مختلفی می توان جهت کاهش عمق چین اخم استفاده نمود.

سلول‌ها و بافت‌های خشک را ترمیم کنید
اگر فرد اخمالویی هستید یا زیاد می‌خندید حتما خط اخم‌ یا لبخندتان روی پیشانی یا اطراف لب‌ها و چشم ظاهر شده است.  برخی از ما اخم می‌کنیم، برخی به هنگام شادی چشم‌ها را به هم می‌فشریم، برخی عضلات صورت را منقبض می‌کنیم و همه اینها تاثیر زیادی در بروز چین و چروک در پوست صورت دارد. به اعتقاد درمانگران   سنتی یکی از بهترین شیوه‌های مبارزه با بروز چین و چروک‌های ناشی از شادی و غم در زندگی استفاده از حمام‌های گیاهی است. این حمام ها با تاثیر گذاشتن بر اعصاب بدن و ریلکس کردن آنها و همین طور با آبرسانی دقیق به سلول‌های پوست کمک می‌کنند تا از میزان آسیب وارد شده به سلول‌های پوستی به مرور کم شود. از این رو درمانگران طب سنتی حمام کردن با عصاره یا اسانس گیاهان دارویی مانند عصاره گل رز، عصاره اسطوخودوس، عصاره بادام شیرین، عصاره گل پامچال و عصاره لیمو یا روغن آواکادو را یک بار در هفته و به مدت ۳۰ دقیقه به مراجعان خود توصیه می‌کنند. این حمام موجب ترمیم بافت‌های خشک و سلول‌های آسیب‌دیده می‌شود.

از معجزه روغن‌درمانی غافل نشوید
ماساژ صورت و عضلات اطراف چشم، پیشانی و دهان از جمله کاربردی‌ترین شیوه‌های پیشگیری از ابتلا به چروک پوست است. در صورتی که خانم‌های جوان از سنین ۲۵-۲۶ سالگی ماساژ شبانه صورت را به شیوه صحیح و به صورت مداوم داشته باشند، می‌توانند از بروز چین و چروک در صورت خود تا پایان مراحل میانسالی و اواخر دهه ۵۰ امیدوار باشند. استفاده از روغن ماهی به عنوان روغن ماساژ برای این منظور یکی از مناسب‌ترین شیوه‌های درمانی است که توسط بسیاری از درمانگران طب سنتی چین به آن توصیه شده است. برای این منظور کافی است  با مقدار اندکی از روغن ماهی سرانگشتان دست خود را آغشته کرده و عضلات صورت کنار لب‌ها، عضلات گونه، ابروها و اطراف چشم‌ها را به آرامی ماساژ دهید. بهتر است برای ارائه ماساژی دقیق و مناسب به عضلات صورت‌تان از مشاور یا کتاب‌هایی که در این زمینه منتشر شده کمک بگیرید.

 

هر روز بخور درمانی کنید
درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان در مکتب آیورودا و چین،  بخوردرمانی را بهترین شیوه برای آبرسانی و تقویت سلول‌های پوستی می‌شناسند. در این شیوه احتیاجی به اضافه کردن هیچ گیاه دارویی و ماده طبیعی وجود ندارد. بخار آب به تنهایی برای افزایش میزان رطوبت، درمان چروک‌های سطحی و  ایجاد لطافت پوست موثر است. در این حالت تنها کافی است هفته‌ای دو تا ۳  بار از بخار آب برای آبرسانی به سطح پوست و  پاکسازی آلودگی‌ها و سلول‌های مرده پوست اقدام کنید. تنها باید مراقب باشید که به هنگام استفاده از این روش فاصله مناسب را با ظرف بخور حفظ کنید تا بخار آب پوست صورت‌تان را نسوزاند.

 

۱ -نوشیدن مقدار زیادی آب

این ساده ترین و شاید موثر ترین درمان برای کاهش چین و چروک است. هیدرات آب به  پوست شما کمک می کند که جوانتر بنظر برسید
۲ – آوکادو

آووکادو یک میوه موثر است  که  استفاده اصلی آن برای درمان های زیبایی است. خواص شگفت انگیز  این میوه ها و روغن های طبیعی آن برای پوست شما  بسیار مناسب است . پوره یا خمیر آوکادو بر روی صورت خود را به عنوان یکماسک بسیار خوبی است. آن  پوست شما را درخشان و جوان تر خواهد کرد
۳ -روغن زیتون

روغن زیتون ماده طبیعی دیگری که آثار شگفتی برای پوست شما دارد تهیه لوسیون خانگی با استفاده از پوره آووکادو (۱ قاشق غذاخوری) روغن زیتون (۲ قاشق غذاخوری) و چند قطره لیمو می تواند به طور قابل توجهی تپوست شما را تغذیه کند، و بدین وسیله  از شر چین و چروک و پوست خشک خلا شوید
۴ استفاده از  ماسک کاکائو

کاکائو یک منبع بزرگی از آنتی اکسیدان ها است که می تواند  در مبارزه با پیری و چین و چروک کمک کند. از آنجا که خواص ضد پیری آن،  این است که غالبا در محصولات مراقبت از پوست و درمان استفاده می شود. ، یک چهارم فنجان کاکائو و یک چهارم فنجان عسل را با آن مخلوط کنید و به ابن مخلوط ۳ قاشق غذا خوری کرم مرطوب بزنید  وقتی خوب مخلوط شد استفاده کنید     میتوانید قبل از اینکه این ماسک را استفاده کنید ۳ قاشق چایخوری بلغور جو دوسر هم بزنید.  ماسک ضد پیری فوق العاده خوبی است که صورت شمارا برای ماسک بعدی آماده میکند
۵ -خیار ماست

خیار ماست  یک دسر ایده آلی است اما در حال حاضر شما  ماست ساده و خیار رنده شده را  مخلوط  کنید بر روی صورت خود بگدارید  اجازه دهید به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه خشک شود و سپس آن را بشوئید. ماست سفت کننده  پوست است و هم   سلول های پوست مرده را از بین میبرد. خیار یک اثر خنک کننده دارد و همچنین به سفت کردن منافذ صورت کمک می کند.

۶ استفاده از عسل برای چشم

پیری  به سرعت در شکل چین و چروک اطراف چشم  خود را نشان  میدهد  برای مبارزه با این، شما نیاز به استفاده از عسل با کیفیت خوب مرطوب کننده برای پوست اطراف چشم دارید . در شب بزنید و بعد ازمدتی آن را بشوئید
۷ -ماسک عسل و  لیمو

لیمو یک عامل سفید کننده طبیعی است و همچنین به  مبارزه با  لکه های ناخواسته و لکه های پیری کمک میکند. عسل اثر مرطوب کننده  برای پوست دارد . استفاده از این مواد با هم در مقادیر مساوی بسیار خوب است

با استفاده از پنبه  با  شیر صورت خودرا پاک کنید تا سلول های مرده پوست خلاص شوید. آن با   تولید کلاژن   به پوست کمک می کند تا  جوان شوید. علاوه بر این، آن  یک پاک کننده و مرطوب کننده بیش از حد خوبی است
۹ ماساژ  با سیب زمینی خام

مالش رنگدانه های سیب زمینی خام  بر روی پوست شما به روشن کردن پوست کمک میکند. در نتیجه استفاده از این ماده طبیعی برای مبارزه با پیری بسیار خوب است.
۱۰ آناناس

لاگر در پوست خد چین   چروکهایی دیدید نگران باشید . به سادگی از آناناس استفاده کنید و  صورت خودرا به آرامی  با آن مالش دهید تا  ۱۵-۲۰ دقیقه باقی  بماند و سپس بشویید

درمان های خانگی برای  جوان کردن پوست  بسیار بهتر هستند . سعی کنید این مواد در رژیم غذایی خود نیزاستفاده کنید

نکته مهم
آبرسانی و تغذیه مناسب سلول‌های پوست به مرور زمان موجب افزایش مقاومت این سلول‌ها در مقابل پیری زودرس پوست می‌شود.

با این عرق گیاهی، لوسیون ضد چروک بسازید
یکی دیگر از نسخه های طبیعی و گیاهی درمان چروک پوست و پیشگیری از بروز چروک‌های بیشتر در سطح پوست استفاده از مخلوطی رنده پوست خیار و گلاب است. بهترین شیوه برای تهیه این ماسک این است که پوست خیار را به کمک رنده ریزریز کنید و آن را به مدت ۳۰ دقیقه درون گلاب مرغوب خیس کنید. سپس پوست خیار خیس شده در گلاب را به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست صورت‌تان ماسک کنید. استفاده از این ماسک به صورت روزانه تاثیر زیادی در افزایش آبرسانی و برطرف شدن زبری پوست‌های خشک دارد. آبرسانی و تغذیه مناسب سلول‌های پوست به مرور زمان موجب افزایش مقاومت این سلول‌ها در مقابل پیری زودرس پوست می‌شود.

با زبری‌های پوست خداحافظی کنید
اگر با سرد شدن هوا به مرور با خشکی و زبری پوست‌ روبه‌رو شده‌اید کرم تهیه شده از نشاسته و شیر را از دست ندهید. با یک بار تجربه این کرم خانگی می‌توانید کل پاییز و زمستان از شر زبری و خشکی پوست در امان باشید. برای تهیه این کرم طبیعی که از آن با عنوان خمیر نشاسته نیز یاد می‌شود، لازم است نصف قاشق غذاخوری نشاسته پودر شده  را با یک فنجان شیر تازه پرچرب ترکیب کنید تا خمیری نرم و لطیف از آن به دست آید. سپس این خمیر را روی پوست صورت خود ماسک کرده و اجازه دهید به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند. پس از این مدت پوست را با آب نیمه ولرم بشویید و شاهد تاثیرات معجزه‌آسای این ماسک طبیعی باشید.

 

اسفناج درمانی به سبک بوعلی‌سینا
ماساژ صورت با اسفناج تاثیر زیادی در فرم‌گیری عضلات صورت و آبرسانی و تغذیه  سلول‌های پوستی دارد. این ماسک از آن جهت که با برگ‌های تازه اسفناج و شیر تازه پرچرب تهیه می‌شود علاوه بر آبرسانی به سلول‌های پوست به افزایش نشاط و شادابی آنها نیز کمک کرده و پوستی با نشاط و جوان به خانم‌ها هدیه می‌کند. برای تهیه این ماسک کافی است ۲ برگ اسفناج بزرگ و تازه را در نصف لیوان شیر جوشیده و داغ بریزید و آن را به مدت ۵ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. این کار موجب می‌شود تا برگ‌ها نرم و لطیف شود. بعد از این مدت برگ‌ها را از شیر خارج کرده و آنها را به کمک قاشق یا هاونگ به صورت خمیر درآورید و روی صورت‌تان ماسک کنید. اجازه دهید این ترکیب ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت روی صورت‌تان بماند. سپس آن را با کمک آب نیمه ولرم بشویید.

می‌توانید از روش دیگری نیز برای تهیه این ماسک استفاده کنید و به جای تهیه ماسک اسفناج از شیر، از ماست استفاده کنید. اسفناج را ابتدا بخارپز کنید و سپس آن را با گوشت‌کوب چوبی خوب بکوبید و اجازه دهید اسفناج خنک شود. بعد از این مرحله ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری ماست پرچرب به آن اضافه کنید و این مخلوط را خوب هم بزنید. این ترکیب برای آبرسانی به پوست افرادی که دچار چربی پوست هستند و زیاد جوش می‌زنند توصیه نمی‌شود. این گروه بهتر است از شیر کم‌چرب برای اسفناج درمانی استفاده کنند.