علامت های سرطان ریه

آشنایی با 9 علامت بیماری سرطان ریه

ممکن است سرطان ریه در مراحل اولیه هیچ نشانه قابل‌توجهی نداشته باشد. تقریباً در 40 درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه، بیماری در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود. مقاله حاضر را در مورد سرطان ریه مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد علائم بیماری بدانید.

سرفه‌ای که مدتی ادامه می‌یابد

مراقب سرفه‌های طولانی مدت، باشید. اگر سرفه به دلیل سرماخوردگی یا عفونت تنفسی باشد پس از گذشت یک یا دو هفته بهبود می یابد. سرفه های طولانی مدت ممکن است نشانه احتمالی سرطان ریه باشند؛ بنابراین نسبت به این سرفه‌ها بی‌تفاوت نباشید و سریعاً به پزشک مراجعه کنید. او ریه‌های شما را معاینه می‌کند و در صورت نیاز رادیوگرافی و یا آزمایش‌های دیگری را برای شما تجویز خواهد کرد.

تغییر در سرفه

به هر گونه تغییری در سرفه‌های مزمن توجه کنید، به خصوص اگر سیگار می کشید. اگر سرفه های شما زیاد، طولانی مدت، شدید و همراه با خلط خونی است باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. اگر یکی از اعضای خانواده یا دوستان شما چنین علائمی دارند به آن‌ها پیشنهاد کنید که هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنند.

تغییرات در تنفس

تنگی نفس و نفس نفس زدن ممکن است از علائم سرطان ریه باشد. این علامت زمانی رخ می دهد که مایع تولید شده به وسیله تومور ریه در قفسه سینه جمع می شود و یا سرطان ریه مجرای هوایی را تنگ می کند یا می بندد. زمانی که احساس تنگی نفس و نفس نفس زدن دارید، به علائم خود توجه کنید. اگر این علامت پس از بالا رفتن از پله‌ها یا انجام کاری رخ می‌دهد که قبلاً به راحتی انجام می‌دادید، آن را نادیده نگیرید.

درد در ناحیه قفسه سینه

سرطان ریه ممکن است موجب درد در قفسه سینه، شانه یا ناحیه کمر شود که گاهی با سرفه نیز همراه است. اگر متوجه هر نوع دردی در قفسه سینه شدید با پزشک خود مشورت کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که درد در منطقه خاصی از قفسه سینه متمرکز شده یا در سرتاسر آن منتشر می شود. یکی از علل درد در قفسه سینه بزرگ شدن غدد لنفاوی یا متاستاز توده سرطانی به دیواره قفسه سینه، پرده جنب یا دنده هاست.

خس‌ خس

تنگ یا مسدود شدن راه های هوایی یا التهاب آن ها سبب می شود تا در هنگام تنفس، ریه‌ها خس‌خس کرده یا صدایی شبیه سوت ایجاد کنند. خس‌خس می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که برخی از آن‌ها خوش خیم و به راحتی قابل درمان هستند. با این حال، خس‌خس، یکی از علائم سرطان ریه نیز هست، به همین دلیل، بهتر است آن را جدی بگیرید. اگر خس‌خس ادامه یافت، آن را آسم یا آلرژی فرض نکنید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد.

خشونت صدا

اگر صدای شما تغییر قابل توجهی داشت یا شخص دیگری متوجه گرفتگی، عمیق یا خشن‌تر شدن صدای شما شد، به دکتر مراجعه کنید تا این قضیه را بررسی کند.

گرفتگی صدا ممکن است به دلیل یک سرماخوردگی ساده باشد، اما اگر این علامت بیش از دو هفته باقی ماند، می‌تواند نگران کننده باشد. گرفتگی صدا در سرطان ریه زمانی رخ دهد که تومور بر اعصاب حنجره تأثیر می‌گذارد.

کاهش بی‌دلیل وزن

کاهش وزن و از دست دادن اشتها از علائم سرطان ریه هستند. اگر بدون تغییر در شیوه زندگی دچار کاهش وزن شدید یا تغییراتی در اشتها داشتید، لازم است به پزشک مراجعه کنید. از دست دادن اشتها هنگامی رخ می‌دهد که سرطان به کبد سرایت کرده باشد. به علائم خود توجه کنید تا مطمئن شوید که ناشی از ناراحتی روده‌ای، مسمومیت غذایی، نفخ یا قاعدگی نیستند.

استخوان‌ درد

اگر سرطان ریه در استخوان پخش شود می‌تواند باعث کمردرد یا درد در مناطق دیگر بدن شود. شب‌هنگام که فرد به پشت می‌خوابد این درد ممکن است بدتر شود. علاوه بر این، سرطان ریه گاهی با درد شانه، بازو یا گردن همراه است. به دردهای خود توجه کنید و در مورد آن‌ها با پزشک مشورت کنید.

سردرد

سردرد ممکن است ناشی از متاستاز سرطان ریه به مغز باشد. با این حال، نمی‌توان گفت هر سردردی در افراد مبتلا به سرطان ریه با متاستاز به مغز مرتبط است. گاهی اوقات، تومور ریه ممکن است بر روی بزرگ سیاهرگ زبرین (رگ بزرگی که خون را از قسمت بالای بدن به قلب می‌رساند) فشار وارد کند. این فشار می‌تواند باعث سردرد شود.

چه کسانی در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند

سیگار مهم‌ترین عامل ایجاد سرطان ریه است، عوامل متعددی همچون مدت و شدت سیگار کشیدن، مقدار سیگار مصرفی بر روی احتمال بروز سرطان ریه تأثیر می‌گذارد. افرادی که سال‌های متمادی (بیشتر از۲۰ سال) سیگار مصرف کرده‌اند و همچنین کسانی که متوسط بیش از ۲۰ نخ سیگار در روز می کشند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.

دیگر عواملی که می توانند در افراد سیگاری و غیرسیگاری باعث بروز سرطان ریه شوند موادی همچون آزبست، کروم، نیکل، قطران و محصولات آن و رادون (یک گاز رادیواکتیو) هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.