علت جوش زدن در سن بعد از بلوغ

چرا در سنین بالا هم هنوز جوش می‌زنیم؟

درست است که اسمش جوش بلوغ است، ولی بعضی‌ها تا ۳۰ تا ۴۰ سالگی همچنان جوش می‌زنند. شما هم جزو این دسته هستید؟

پرسش و پاسخ‌های زیر می‌تواند به رفع بعضی از ابهام‌های ذهنی شما در مورد این جوش‌ها کمک کند.

۱. چرا با وجود اینکه در اواخر 20 سالگی هستم، باز هم جوش می‌ زنم؟

آکنه بزرگسالی به همان علتی به‌وجود می‌آید که باعث جوش‌های دوران بلوغ و نوجوانی می‌شود یعنی چربی بیش از حد پوست و باکتری. هرگونه تغییر در هورمون‌ها از جمله تغییرات هورمونی دوره قاعدگی یا بارداری می‌تواند باعث افزایش چربی پوست شود. خانم‌هایی که سیگار می‌کشند هم معمولا مستعد جوش‌زدن هستند.

آکنه معمولا ارثی است، بنابراین اگر یکی از والدین‌تان در دوران بزرگسالی جوش می‌زده، شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آکنه بزرگسالی هستید. بعضی‌ها حتی ممکن است تا 40 سالگی یا بعد از آن هم جوش بزنند.

۲. من صورتم را زیاد می‌ شویم، پس چرا همچنان جوش سرسیاه دارم؟

با شستشوی زیاد نمی‌توانید از شر جوش‌های سرسیاه یا آکنه خلاص شوید. جوش‌های سرسیاه زیر سطح پوست به وجود می‌آیند. درواقع چربی‌ای که به آن سبوم گفته می‌شود، با هوا، به‌خصوص در محل منافذی که تاحدودی بسته شده، واکنش می‌دهد و ایجاد جوش سرسیاه می‌کند. وقتی منافذ پوست کاملا بسته شود، سروکله جوش‌های سر سفید پیدا می‌شود.

صورتتان را دوبار در روز بشویید. اگر زیاد عرق کردید مثلا بعد از ورزش، باز هم صورتتان را شستشو دهید. برای این کار از کلینز یا مایع شستشوی ملایم و آب‌گرم نه داغ استفاده کنید. یادتان باشد که صورتتان را با چیزهایی مثل کیسه‌های سنتی یا اسکراب نشویید زیرا باعث تشدید آکنه می‌شود.

۳. قرص‌ های جلوگیری از بارداری باعث جوش می‌ شوند یا به درمان آن کمک می‌ کنند؟

قرص‌های جلوگیری از بارداری در بعضی از خانم‌ها به درمان آکنه کمک می‌کند. هورمون‌هایی که در قرص‌های جلوگیری از بارداری وجود دارد می‌تواند به کاهش هورمون‌های آندروژن بیانجامد. آندروژن‌ها همان هورمون‌هایی هستند که باعث می‌شوند غده‌های تولیدکننده چربی بیش از حد کار کنند. البته بعضی از داروهای ضدبارداری می‌توانند باعث افزایش جوش‌ها شوند بنابراین حتی اگر داروی ضدبارداری استفاده می‌کنید، به یک برنامه روزانه‌ی خوب برای مراقبت از پوستتان نیاز دارید.

۴. آرایش کردن باعث جوش‌ زدن می‌ شود؟

بله، واقعیت این است که شما هر چیزی روی صورتتان بزنید، منافذ پوستی را مستعد بسته‌شدن می‌کند، بنابراین بهتر است از لوازم آرایش بدون چربی استفاده کنید و موقع خرید لوازم آرایش دنبال عبارت‌هایی مثل Non-comedogenic و Non-acnegenic روی بسته‌بندی محصول بگردید. علاوه بر این استفاده از پودر به جای کرم برای پوست‌های مستعد جوش، انتخاب بهتری است.

۵. شغل من خیلی پراسترس است. این مساله باعث تحریک جوش‌ ها می‌ شود؟

استرس به عنوان علت اصلی جوش‌زدن در نظر گرفته نمی‌شود. درواقع، اغلب اوقات جوش‌زدن باعث می‌شود استرس شما بالاتر برود، بنابراین یک درمان خوب و موثر می‌تواند به کاهش این استرس کمک کند. اگرچه در بعضی افراد استرس باعث بدتر شدن وضعیت جوش‌ها می‌شود.

۶. آیا خوردن شکلات باعث جوش‌ زدن می‌ شود؟

شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد خوردن شکلات، شکر یا غذاهای چرب باعث جوش‌زدن شود، اما اگر شما احساس می‌کنید خوردن یک غذای خاص باعث می‌شود جوش بزنید، باید از خوردن آن خودداری کنید. علاوه بر این به هر حال مصرف غذاهای پرشکر یا غذاهای چرب برای سلامتی عمومی شما مناسب نیست.

۷. آکنه ارتباطی با کم‌ خونی دارد؟

ارتباط میان آکنه، کم‌خونی و پایین‌بودن سطح آهن‌خون اثبات نشده است. بعضی مطالعات محدود ارتباط ضعیفی را در این زمینه نشان می‌دهد، اما به‌طور کلی کم‌خونی دلیل اصلی جوش‌زدن نیست. درحالی که مصرف بیش از حد بعضی ریزمغذی‌ها مانند زینک که برای درمان آکنه توصیه می‌شود، می‌تواند باعث کم‌خونی شود و البته که ارتباط میان مصرف زینک و رفع آکنه هم اثبات نشده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *