صداهای بدن

علت صداهای بدن

علت صداهای بدن،صدای زانو و مچ پا،صدای خرو پف؛صدای وزوز گوش،صدای شانه،صدای فک،صدای آرنج،دلیل این صدایهای عجیب بدن چیست؟به بررسی انواع صدا های بدن میپردازیم:
  صدای  زانو و مچ پا
این صداها می تواند  به طور ناگهانی هنگام دراز کردن  یا روی هم قراردادن   پا به وجود  آید.
ممکن است هنگام راه رفتن تاندون ها  ،  قفل بیفتد و  حباب های کوچک هوا در داخل مفاصل گیر کند، که این حالت باعث  ترکیدن حباب می شود و صدا  تولید می کند.
با بالا رفتن سن و فرسوده شدن مفاصل و غضروف ها به طور طبیعی این صداها در فرکانس بالا به گوش می رسد. تا زمانی که این حالت بدون درد باشد، نیاز ی به مراجعه به پزشک نیست. به منظور کاهش این ناراحتی، تمرین های  کششی ساده می تواند باعث نرمی و انعطاف پذیری زانو و مچ پا شود.
خر و پف و صدای معده
هنگامی که   صدا ی شکم را می شنوید  اولین فکری که به ذهن شما  می رسد این است که گرسنه ام.معمولا این صداها وقتی ایجاد می شود که درسیستم  گوارش مواد  انباشته دفع می شود  تا جایی برای  مواد غذایی جدید باز شود.
 این صداها همیشه نشانه گرسنگی نیست، بلکه ممکن است نشانه هضم وجذب بعضی از غذاها مانند خوراکی های  سبوس دار باشد.اگر قرار است در یک جلسه مهم شرکت کنید و نگران بلند شدن صدای معده تان هستید، از خوردن غذاهایی مانند کربوهیدرات ها  ،لبنیات ،سبزیجات و نوشیدنی های گازدار،  بپرهیزید.
در  بعضی موارد، این صداها همراه با نفخ و درد معده است به ویژه  اگر با فشار دادن معده، صدا به گوش برسد؛ در این شرایط بهتر است برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید. در موارد نادر، این صداها ممکن است نشانه فشرده  شدن یا  انسداد معده باشد که به عمل جراحی نیاز دارد.
وزوز گوش
گاهی به طور ناگهانی صدا ی وزوز در گوش ایجاد می شود .این صدا که می تواند باعث نگرانی شود  ارتباطی با عامل خارجی ندارد بلکه در درون مغز ایجاد می شود . این صدا را زمانی می شنویم که مغز سیگنال های الکتریکی را به عنوان صدا تشخیص می دهد.دلیل آن می تواند آسیب دیدگی  قسمت بیرونی گوش باشد که گاهی به علت قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی ایجاد می شود. کمبود خواب و مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار هم می تواند باعث ایجاد این مشکل شود .
به همین دلیل است که تغییر در شیوه زندگی از جمله کاهش مصرف کافئین و  خواب کافی می تواند باعث کاهش این حالت شود.معمولا وزوز گوش نشانه مشکل خاص یا بیماری نیست.  وزوز گوش طولانی مدت، آن هم با شدت زیاد  در یک گوش می تواند نشانه عفونت یا آسیب دیدگی  سیستم شنوایی باشد.
صدای شانه
ممکن است هنگامی که شانه تان را بلند می‌کنید، صدایی از آن بشنوید .اگر این صدا همراه با درد نباشد جای نگرانی ندارد.
این صدا به علت  تماس عضله گردن و مفصل شانه به وجود می آید .استفاده مکرر از بازو برای  پرتاب کردن توپ یا برداشتن یا گذاشتن اشیا روی قفسه  می تواند باعث التهاب تاندون ها یا پارگی غضروف شود.هنگامی که صدا همراه با درد است به ویژه  وقتی که منبع درد در مفصل شانه باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
صدا ی فک
دیسک بین فک راحت حرکت می کند  یا لیز می خورد تا به طور یکنواخت باز می‌شود. گاهی اوقات، ممکن است  دیسک تغییر شکل دهد، به ویژه اگر زیاد کشیده شود. در این گونه موارد، ممکن است دیسک شکل مقعر بگیردو باعث ایجاد اختلال هنگام باز کردن دهان شود. فک پایین  که روی قسمت مقعر حرکت می کند، از مسیر طبیعی خود منحرف می‌شود و  روی هم قرار نمی گیرد.
این امر باعث ایجاد صدا خواهد شد .اما نگران  نباشید،  این امر  نادر است و به احتمال زیاد با  مشکلی مواجه نخواهید شد.
اگر همراه با این صدا، قادر به باز کردن یا بستن دهان به طور کامل نیستید، یا اگر صدایی که  ایجاد می شود خیلی بلند و تیز است، احتمال دارد که  دیسک بیش از حد کشیده شده باشد.علت دیگر این صدا نیز ممکن است روی هم فشار آوردن دندان ها  باشد.
ایجاد صدا هنگام چرخاندن قسمت بالای بدن
وقتی که حرکت چرخشی شدید در بالاتنه بدن اتفاق بیفتد، صدایی به گوش می رسد که طبیعی است و جای نگرانی ندارد.وقتی هوا از بدن خارج  می شود این صدا ایجاد می شود.
در نتیجه به علت ایجاد این صداها نیازی به تغییر دادن یا متوقف کردن ورزش  نیست.
 اگر طی این حرکات چرخشی، صدایی بشنوید و سپس دچار مشکل تنفسی شوید، ممکن است  مشکلات تنفسی داشته باشید . به افرادی که تنگی نفس دارند، انجام این حرکت ها توصیه نمی شود.
صدای آرنج
بسیاری از مفاصل به ویژه وقتی تحت فشار قرار بگیرد به طور مداوم ساییده می شود  وایجاد صدا می کند .
اگرهنگام حرکت دادن آرنج صدا همراه با درد باشد یا اگر احساس کنید که آرنج قفل می شود بهتر است به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است نشانه  تورم در غضروف  باشد.
صدای بلند هنگام خواب
مشابه وزوز گوش، صدای  بوق مانندی داخل مغز ایجاد می شود که به این پدیده “سندروم انفجار در سر ” می گویند.این حالت در خواب عمیق رخ می دهد و طی آن شما به طور ناگهانی با شنیدن سر و صدای بسیار با وحشت از خواب بیدار می شوید.
مردم این صدا را به مانند شنیدن صدای شلیک تپانچه، یک انفجار یا آتش بازی  توصیف می کنند.هنگامی  که بدن برای خواب آماده می شود، ساقه مغز وظیفه خاموش کردن سیستم های مختلف مغز، از جمله اعصاب بینایی و حرکتی را دارد. زمانی که در این روند اشتباهی رخ می دهد، تمام سیستم ها  با هم بسته می شود  و این امر باعث ایجاد سر و صدای ناگهانی در سر می شود.
صدای بوق مانند هنگام سرفه کردن
هنگامی که راه های تنفسی به علت عفونت، حساسیت و یا تنگی نفس مسدود می شود، هوا در داخل آن فشرده می شود و  هنگام  نفس کشیدن از جمله موقع سرفه کردن این صدا ایجاد می شود.
این صدا که غیر عادی و غیر طبیعی است نیاز به معاینه پزشک دارد. اگر بیشتر از 4 هفته از این نوع سرفه بگذرد و فرد بهبود نیابد، ممکن است دچار ذات الریه یا آسم شده باشد.
صدای تپش قلب در گوش 
اگر در طول روز یا نزدیک به زمان خواب،  احساس می کنید تپش قلب را در داخل گوشتان حس می کنید،  بهتر است مصرف کافئین را کاهش دهید . علت  این پدیده  پمپاژ سریع تر و قوی ترقلب و فشار خون است.
اگر این اتفاق رخ می دهد، نشانه آن است که دچار مشکل جریان خون شده اید که یکی از عوامل خطر بروز ناراحتی قلبی است. همچنین ممکن است نشانه فشارمایع نخاعی  باشد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *