درمان ترشحات پستان

ترشحات پستان چه زمانی خطرناک است؟

ترشحات پستان موضوعی شایع و به ندرت خطرناک است با این حال گاهی میتواند علامت هشدار و زنگ خطر باشد.بر اساس تحقیقات انجام شده در این حوزه 83 درصد زنان در تمامی سنین و در تمامی دوره های بارداری، غیربارداری،یائسگی یا پیش از آن، ترشحات پستانی را تجربه میکنند.

ترشحات پستانی انواع و دلایل گوناگونی دارد. یکی از دلایل میتواند ابتلا به سرطانهای پستان باشد. گرچه این موضوع به ندرت رخ میدهد، به هر صورت بهتر است با مشاهده این ترشحات به پزشک مراجعه کنید تا ترشحات از نظر رنگ و قوام بررسی شوند.

در رابطه با این موضوع با دکتر شیرین نیرومنش گفت و گو کرده ایم:

ترشحات پستانی و علائم آن

ترشحات پستانی در دوره های خاصی از زندگی زنان ظاهر میشوند. دلایل و علائم این ترشحات باتوجه به اینکه خانم در دوره پیش از یائسگی، دوره یائسگی یا در دوران بارداری، شیردهی یا پس از زایمان به سر میبرد، متفاوت خواهد بود.

ترشحات ممکن است به صورت خود به خود (ناگهان و بدون نفوذ خارجی) یا فقط با دستکاری پستان مثلا با فشار دادن نوک پستان اتفاق بیفتد.
گاهی کم و شفاف است و گاهی کمی غلیظ و شیری، چرکی و سفید (همراه با عفونت)،یا بسیار غلیظ، چسبنده و پنیر مانند به طوری که حتی سبب انسداد مجاری شیری میشود.

رنگ ترشحات پستانی هم در تشخیص دلیل آن نقش دارد اما تنها پزشک میتواند دلایل ترشحات پستانی را تشخیص دهد و نباید خود بیمار به جستجو در اینترنت اکتفا کند.

ترشحات معمولا از یک پستان است یا هر دو را درگیر میکند؟

می تواند یکطرفه یا دو طرفه باشد. ترشحات یک طرفه معمولا به دلیل پاپیلومای داخل مجرایی، پاپیلومای خارج رحمی یا حتی سرطان است. ترشحات دوطرفه به دلیل تغییرات هورمونی یا شرایط سیستماتیک مانند بیماری تیروئید رخ میدهد.

ترشحات ممکن است تنها از نوک پستان یا از مجاری چندگانه خارج شود و ترشح از مجاری انفرادی به دلیل تاثیر شرایط محیطی است.

ترشحات با علائم دیگری هم همراه میشود؟

گاهی به تنهایی است ولی گاهی با علائم دیگری همراه میشود که میتواند نشانه بیماریهای دیگری باشد، مثلا ترشح از پستان همراه تب نشانه عفونت پستان است.

ترشح همراه قطع دوره ها نشانه بارداری یا هایپرپرولاکتینمی (بالا بودن سطح هورمون پرولاکتین) است. همراه بودن ترشح با توده هایی در پستان نشانه سرطان پستان است و ترشح گاهی با درد نیز همراه میشود.

در چه شرایطی باید نگران این ترشحات شد و به پزشک مراجعه کرد؟

نوک پستان دارای لوله هایی برای حمل شیر به خارج است و ترشح از آنها غیرمعمول نیست.ترشح از نوک پستان 10 علت احتمالی دارد که به آنها اشاره میکنم.

برخی نگران کننده نیستند و برخی برعکس خانم را وادار به مراجعه میکنند، مثلا ترشحات پستان در دوران بارداری، هنگامی که آغوز شروع به جریان میکند و قطعا پس از زایمان طبیعی است.

آغوز، اولین ترشح غدد پستانی پس از زایمان است و معمولا به رنگ زرد روشن و رقیق دیده میشود که به تدریج غلیظ و شیری خواهد شد.گاهی لباس یا سینه بند نامناسب میتواند سبب تحریک موضعی نوک پستانها شود. تحریک بیش از حد یا حتی ضربه میتواند زمینه ساز ترشحات پستانی باشد.

زنانی که پستانهای فیبروکیستیک دارند، قبل از یائسگی در جایی که بافت پستان سالم، ناهموار و دردناک است ممکن است قبل از عادت ماهانه دچار ترشحات پستان شوند.

این ترشحات ممکن است به رنگ زرد و سبز یا قهوه ای باشد.تغییرات طبیعی هورمونی، مانند تغییرات دوران عادت ماهانه ممکن است باعث ترشحات پستانی شود. در این میان تغییرات سطح پرولاکتین در مردان یا زنان به احتمال زیاد زمینه ساز ترشحات پستانی است.

روشهای درمانی هورمونی

روشهای درمانی هورمونی (قرصهای ضد بارداری) و مصرف داروهای آرام بخش اغلب باعث ترشحات پستانی میشوند.ماستیت یا ورم و التهاب پستان نوعی عفونت پستانی است که با تب، درد و حساسیت پستانی همراه است و باعث ترشحات چرکی زرد سبز رنگ میشود.

همچنین درباره قرص های ضد بارداری بخوانید

آبسه

آبسه نیز نوعی عفونت موضعی است، به ویژه آبسه های نوک سینه یا هاله پستان ممکن است منجر به ترشحاتی شود که شبیه ماستیت است اما اغلب بوی بدی دارد.

آکتازی مجرا یا انسداد مجاری شیری عارضه ای است که بیشتر در خانم هایی که نزدیک به یائسگی هستند یا بعد از یائسگی دیده میشود.

این اتفاق زمانی رخ میدهد که مجاری پستان بزرگ شده و با ترشحات غلیظ دچار گرفتگی میشود.ترشحات میتواند به رنگ سبز، قهوه ای یا حتی سیاه و بسیار غلیظ و پنیر مانند باشد.

این ترشحات اغلب با حساسیت و قرمزی نوک پستان همراه است.این بیماری ممکن است منجر به عفونت باکتریایی ثانویه (ماستیت) یا بازگشت نوک پستانها به سمت داخل (وارونگی نوک پستان) شود و نگرانی در مورد سرطان پستان ایجاد کند.

آکتازی

آکتازی مجرا معمولا به مرور و با استفاده از کیسه آب گرم تسکین مییابد اما گاهی اوقات به درمان جراحی نیاز است. ترشحات شیری، مشابه آنچه در خانمهای شیرده دیده میشود، ممکن است در خانمهای غیرشیرده، آقایان یا حتی خردسالان اتفاق بیفتد که اصطلاحا به آن «گالاکتوره» یا «های پرپرولاکتینمی» میگویند.

علت آن در بیشتر موارد افزایش سطح پرولاکتین خون است، هورمونی که از غده هیپوفیز ترشح میشود و در شیردهی دخیل است. در خانمها هیپرپرولاکتینمی اغلب با آمنوره (فقدان عادت ماهانه) همراه است اما ترشحات نوک پستان در مردان تک علامت است.

پاپیلومای داخل مجرایی

پاپیلومای داخل مجرایی به معنی رشد خوشخیم یک مجراست و بیشتر در زنان یائسه دیده میشود.اغلب باعث ترشحات روشن یا خونریزی میشود و ممکن است توده ای روی نوک پستان احساس شود اما اغلب حساس نیست.

گرچه پاپیلومای داخل مجرایی خوشخیم است و اغلب موارد با نگرانی همراه نیست، ممکن است نواحی درگیر سرطان پاپیلاری پستان، نوعی از کارسینوم داکتال درجا (DCIS کارسینومای داکتال غیرتهاجمی در محل) باشد.

درنهایت دلیل ترشحات نوک سینه در 7-15 درصد از افراد،سرطان پستان است. در حالی که سرطان پستان یکی از دلایل عمده ترشحات پستانی نیست، میتواند به ویژه هنگامی که فرد بالای 40 سال دارد یا ترشحات با یکی از علائم زیر همراه است:

در این موارد ترشحات یک طرفه است و به صورت خود به خود رخ میدهد، ترشحات خونی است، فقط از یک مجرای شبکه ای از شاخه های درخت مانند شکل میگیرد که در نوک پستان همگرا می شوند و ممکن است با دیگر علائم سرطان پستان مانند تغییرات پوستی (کمرنگ یا جمع شدن) وارونگی نوک پستان، وجود توده در پستان و… همراه شود.

بیماری پاژه پستان هم نوعی سرطان شایع پستان است که فقط 1-4 درصد موارد را شامل میشود. در این بیماری علاوه بر ترشحات نوک پستان که غالبا خونین است، شاهد علائم دیگری مانند حساسیت یا سوزش نوک پستان و قرمزی آن و پوسته پوسته شدن هستیم.

برای تشخیص نمونه برداری از نوک پستان نیاز است.در تمام موارد ذکر شده غیر از بارداری بهتر است بیمار به پزشک مراجعه کند.

سرطان پستان در مردان هم اتفاق میافتد؟

زنان و مردان هر دو می توانند به سرطان پستان مبتلا شوند اما سرطان پستان در مردان اغلب کمتر مورد توجه قرار گرفته و تحقیقات کمی در مورد علل ترشحات در پستان مردان انجام شده است. نتایج مطالعه ای در سال 2009 میلادی نشان داد ترشحات نوک پستان در 57 درصد موارد در مردان با سرطان پستان همراه است.

مانند زنان، ترشحات نوک پستان در مردان نشانه هشدار دهنده ابتلا به سرطان است.توجه به این نکته حائز اهمیت است زیرا سرطان پستان در مردان اغلب در مراحل پیشرفته بیماری و نسبت به زنان در مراحلی که درمان آن سخت تر است، تشخیص داده میشود.

گاهی شاهد ترشحات پستانی در کودکان و نوزادان هستیم. دلیل آن چیست؟

مقادیر کم ترشحات پستانی شفاف و شیری همراه با تورم پستان یا وجود یک توده کوچک روی سینه در نوزادان بسیار متداول است و مربوط به هورمونهای باقیمانده از دوران بارداری است.

بعدا در شیرخوارگی، ترشحات خونین ممکن است خارج شود که معمولا به دلیل اتساع مجرای پستان است.

چه درمانهایی توصیه خواهد شد؟

گزینه های درمانی برای ترشحات نوک پستان به علت اصلی آن بستگی دارد. عفونتها معمولا با آنتی بیوتیکها درمان میشوند،اگر آبسه وجود داشته باشد، چرک درون آن باید کشیده شود.

برای بیماری فیبروکیستیک، آسپیراسیون کیست پستان ممکن است مشکل را برطرف کند.

در صورت علائم، پاپیلومای داخل مجاری اغلب جراحی برداشته میشود.اکتازی مجرای پستان معمولا نیازی به درمان ندارد، میتوان از کیسه آب گرم تا زمانی که بیماری خود به خود درمان شود برای تسکین درد کمک گرفت.

گزینه های درمانی سرطان پستان شامل جراحی، شیمی درمانی و پرتونگاری است.

منبع:سلامت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *