عملکرد ویتامین H و خواص آن

بیوتین یا ویتامین H بدن را قادر می‌سازد تا از انرژی موجود در غذا استفاده کند. بیوتین کوآنزیم گروهی از آنزیمهای کربوکسیل کننده است. به عنوان مثال در سنتز اسیدهای چرب شرکت دارد و در تهیه و تشکیل پورین دخالت می‌کند. یکی از کو آنزیمهای ضروری متابولیسم ماکرومولکولها در بدن است. این ویتامین یکی از ویتامینهای محلول در آب است. انسان در شبانه روز به 150 تا 300 میکروگرم بیوتین نیاز دارد.

 

ساختمان شیمیایی

از اتصال دو حلقه هتروسیلیک پنج ضلعی حاصل می‌شود. یکی از این حلقه‌ها گوگرددار یا تیوفن می‌باشد که به صورت تتراهیدروتیوفن است. حلقه دیگر ازت‌دار به نام ایمیدازول می‌باشد. این حلقه نیز هیدروژنه شده و به علاوه یک عامل کتونی بر روی کربن دو ازت قرار گرفته است. علاوه بر این دو حلقه ، بیوتین دارای یک اسید خطی 5 کربنه به نام اسید والریک است

خواص فیزیولوژیک

فقدان بیوتین در موش ایجاد ضایعات جلدی از نوع سبورئیک می‌کند. به این معنی که عوارض پوستی با اختلالات در غدد مولد چربی پوست همراه می‌باشد. پشم حیوان ریخته، پوست قرمز و متورم گردیده، پوسته پوسته و ضخیم می‌شود. ادامه فقدان باعث بروز اختلاف عصبی ، توقف رشد و مرگ حیوان می‌شود. سفیده تخم مرغ حاوی گلیکوپروتئینی گوگرددار به نام آویدین می‌باشد که قابل ترکیب با بیوتین است. در صورتی که بیوتین با این پروتئین به صورت ترکیب درآید، دیگر قادر به انجام وظیفه اصلی خود یعنی ترکیب با پروتئین آنزیم نخواهد بود.

زیرا که کمپلکس آویدینبیوتین که به آنزیمهای گوارشی مقاوم است، هیدرولیز نشده و با مدفوع دفع خواهد شد. اگر سفیده تخم مرغ پخته شود دیگر بیوتین نمی‌تواند جذب آن شود. فقدان بیوتین در انسان باعث بروز عوارض پوستی از نوع سبورئیک می‌گردد. به این ترتیب که ترشح غدد چربی پوست (Sebaceous) افزایش یافته و یک نوع استطاله چربی در سلولهای پوستی انجام می‌گیرد و بالاخره زمینه برای رشد میکروبها مساعد گذشته و عفونتهای پوستی (درمیت) بروز می‌کند.

فعالیت کوآنزیمی

بیوتین کوآنزیم چندین آنزیم است که در متابولیزم لیپیدها ، گلوسیدها و پروتئینها موثر می‌باشند و مهمترین این آنزیمها کربوکسیلازها هستند که باعث انتقال یک مولکول گاز کربنیک بر روی ترکیبات مختلف می‌گردند.

  • استیل COA کربوکسیلاز ، یک مولکول CO2 بر روی استیل COA تثبیت کرده و تولید مالونیل کوآنزیم A می‌کند که خود مرحله اول بیوسنتز اسیدهای چرب در خارج میتوکندریها است.
  • پیرووات کربوکسیلاز که یک مولکول CO2 بر روی اسید پیروویک تثبیت کرده و ایجاد اسید اگزالواستیک می‌کند که از ترکیبات ضروری در دوره کربس است.
  • بالاخره گاز کربنیک منشا کربن 6 در هسته پورین است و بیوتین در این کربوکسیلاسیون شرکت دارد.

چگونگی عمل بیوتین به عنوان کو آنزیم

چگونگی عمل بیوتین به صورت کوآنزیم مورد مطالعه زیادی قرار گرفته است. اتصال بین کوآنزیم توسط عامل کربوکسیل اسید واکریک و عامل آمین اسید آمینه لیزین از پروتئین صورت می‌گیرد. حضور اسید کربنیک و ATP یک عامل کربوکسیل بر روی ازت بیوتین در ترکیب بیوتین- آنزیم قرار گرفته و در این حالت به صورت یک عامل کربوکسیل فعال درمی‌آید که نقش انتقال ریشه یک کربنه به صورت CO2 را به عهده دارد.

ویتامین H

 

 

 

 

منابع غذایی بیوتین

بیوتین در تمام غذاها وجود دارد. بیشتر به صورت اتصال با پروتئین است و از آن به راحتی آزاد می شود. غنی ترین منابع غذایی

عبارتند از جگر، قلوه، شیره، زرده تخم مرغ و خمیر مایه، گل کلم، آجیل و حبوبات نیز منابع خوبی از بیوتین هستند. شیر انسان حدود 1/0 شیر گاو بیوتین دارد. شیر انسان، ماهی، مغزها و جو دوسر از منابع متوسط بیوتین هستند.

در دسترس بودن بیوتین از غذایی به غذای دیگر متفاوت است، مثلاً از 100 درصد در ذرت و سویا تا تقریبا صفر درصد در گندم متغیر است. ساختن بیوتین در روده به وسیله مصرف غذای حاوی شکر تحریک می شود.

گوشت، فرآورده های شیری و غلات، حاوی مقدار ناچیزی از این ویتامین هستند. در جدول 2 مقدار بیوتین در برخی مواد غذایی مشاهده می گردد.

مطالعات تعیین نیازمندیهای انسان به بیوتین محدود است ولی احتمالاً مصرف 100 ـ 30 میکروگرم روزانه در بالغین کافی است.

جدول 2 ـ مقدار بیوتین در بعضی مواد غذایی

نوع غذا\میکروگرم بیوتین در 100 گرم ماده خوراکی

جگر گاو100

بادام زمینی39

تخم مرغ25

گل کلم17

قارچ خوراکی16

فندق14

لوبیا (خشک)10

ماهی8

ذرت6

گوشت مرغ10 ـ 5

گندم5

گوشت گاو4

توت فرنگی4

گریپ فروت3

پنیر2

اسفناج2

هویج2

لوبیا سبز2

گوجه فرنگی2