روش برداشتن لوزه ها

عمل جراحی لوزه برداری (روش انجام و مراقبت ها)

لوزه ها یا لوزتین دو توده از ساختمان های لنفاوی هستند که در دو طرف گلو و در قاعده زبان قرار گرفته اند و همانند دو دربان وظایف نگهبانی و دفاعی خود را در مقابل عناصر ورودی و مهاجم انجام می دهند.

هریک از لوزتین در داخل حفره ای به نام « جایگاه» لوزه قرار دارد که این جایگاه در کنار حلق و عقب قاعده زبان قرار دارد. این دو عضو به وسیله عروق خونی و لنفاوی خود به سیستم دفاعی بدن بویژه غدد و مجاری لنفاوی گردن مربوط هستند.

عکس العمل های دفاعی این دو عضو در مقابل مهاجمین ناخواسته که باکتری ها و قارچ ها هستند موجب افزایش حجم احتقان ( پرخون شدن) و بالاخره چرکی شدن می گردد.

چنانچه آلودگی شدید و باکتری ها حمله کننده قوی باشند می توانند از راه ارتباط لنفاوی لوزه ها وارد سیستم لنفاوی و غدد لنفاوی گردن شده و آن ها را نیز متورم و ملتهب نمایند.

با این تفاسیر لوزه ها در دفاع بدن نقش دارند ولی برخی از والدین مصرا خواستار انجام عمل جراحی و برداشتن این دو عضو خدمتگزار هستند. فقط چند لحظه فکر کنیدکه با این عمل جراحی بدن کودک خود را از چه مزایایی محروم خواهید کرد.

موارد مجاز برای عمل جراحی و برداشتن لوزه ها

امروز برعکس گذشته از عمل جراحی لوزه برداری فقط هنگامی استفاده می شود که متخصص اطفال با مشاوره همکار جراح تشخیص دهند که عمل جراحی در برداشتن لوزتین ضرورت دارد. این موارد عمدتا شامل :

ورم و عفونت کهنه لوزتین که با معالجات دارویی بهبود نمی یابد. این پدیده با آنژین های تکراری و دفاعی که اغلب در سنین بالاتر و بخصوص بعد از سن بلوغ دیده می شود متفاوت است. در این بیماران لوزتین اغلب دارای حفرات و سوراخ هایی هستند که ماده سفید رنگی به نام کازئوم در داخل آن ها مشاهده می شود که گاهی تولید بوی بد دهان می نماید.

در کودکان بدون بروز آنژین دفاعی ممکن است حجم لوزتین بشدت افزایش یافته و تولید خرخر و مخصوصا وقفه انسدادی تنفسی در هنگام خواب نماید، که در این موارد چنانچه علت آن پس از معاینه و تصویر نگاری بزرگی لوزه ها باشد برداشتن لوزتین و گاهی لوزه سوم ضرورت پیدا می کند.

علایم این ناراحتی علاوه بر خر خر کردن و وقفه های تنفسی در خواب شامل خستگی و خواب آلودگی در روز، تغییرات نامطلوب رشد در صورت و سقف دهان و نامرتبی رشد دندان ها، لاغری، بی اشتهایی و ضعف عمومی خواهد بود.

مورد دیگر که عمل جراحی در لوزتین ضرورت پیدا می کند، پیدایش و تکرار آبسه در جایگاه لوزه می باشد.

عمل جراحی لوزه برداری

برای عمل جراحی لوزه برداری جراح ابتدا سعی می کند که عفونت لوزه ها را درمان کند تا انجام عمل خطری ایجاد نکند. بیمار شب قبل یا صبح روز عمل بستری می گردد. از نیمه شب نباید غذایی صرف کند. عمل جراحی زیر بیهوشی عمومی انجام و معمولا بیمار پس از عمل مرخص می شود.

یکی از عوارض مهم پس از عمل لوزه خونریزی است که نیاز به کنترل فوری توسط جراح دارد. پس از یک روز اگر بیمار یا والدین کنجکاو او به داخل گلو نگاه کنند ورقه سفید رنگی را مشاهده می کنند که حفره جای لوزه ها را پوشانده است.

این حالت نباید موجب نگرانی گردد چون این ورقه چرک نیست و یک لایه دفاعی است که بدن برای پوشش موقتی محل زخم تشکیل می دهد و « غشاء» کاذب نامیده می شود که در حدود یک هفته برجای می ماند. در چند روز اول از داروهای مسکن برای تسکین درد استفاده می شود.

از فردای روز عمل بیمار می تواند ابتدا مایعات خنک و بتدریج غذای معمولی صرف کند. لازم است به یاد داشته باشیم که گلودردهای مکرر در کودکان دلیل کافی برای انجام لوزه برداری نیست و تصمیم این کار باید به پزشک متخصص کودکان و گوش و حلق و بینی واگذار گردد. عمل جراحی با لیزر نیز شایعه ای بیش نیست و لیزر نقشی در این عمل ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.