خطرات آپنه تنفسی

آپنه تنفسی باعث این عوارض را در بدنتان ایجاد می کند

خروپف‌ های بلندی که خواب هم‌ اتاقی‌ هایتان را آشفته می‌ کند تنها نشانه اختلال آپنه نیست. بی‌ دمی یا آپنه به معنی قطع موقت تنفس است که به هر دلیلی در جریان خواب می‌ تواند اتفاق بیفتد.

کسانی که دچار این اختلال هستند، بارها در میانه خواب چند ثانیه تنفسشان قطع می‌ شود. متخصصان می‌ گویند طولانی شدن زمان آپنه خطر سکته مغزی را بالا می‌ برد. اگر شما نشانه‌ های زیر را در خود می‌ بینید، حتما با متخصص در مورد احتمال دچار بودنتان به آپنه مشورت کنید.

تمام روز خواب‌ آلوده‌اید؟

هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه‌ روز خسته‌ اید؟ اگر خستگی تمام‌ نشدنی روی زندگی شما سایه انداخته و حتی با بیشتر خوابیدن هم از خستگی‌ تان کم نمی‌ شود، ممکن است دچار اختلال خواب آپنه باشید. خستگی مفرط و خواب‌ آلودگی روزانه یکی از شایع‌ ترین نشانه‌ های دچار بودن به آپنه است. کسانی که به خاطر قطع تنفس در شب، بی‌ آنکه خودشان بدانند، از خواب آرام و پیوسته محروم می‌ شوند، بعد از بیدار شدن همچنان با احساس خستگی و خواب‌ آلودگی روبرو هستند.

از خواب با سردرد بیدار می‌ شوید؟

اگر روز شما با سردرد شروع می‌شود، ممکن است یکی از قربانیان کمبود خواب ناشی از آپنه باشید. همه ما به 7-8 ساعت خواب شبانه نیاز داریم، اما کسانی که گرفتار این اختلال هستند، از خواب پیوسته محروم‌ اند و به همین دلیل اغلب به سردرد که یکی از شایع‌ ترین نشانه‌ های بی‌ خوابی است دچار می‌ شوند.

شب‌ ها دستشویی می‌ روید؟

خیلی‌ ها در میانه خوابشان بارها بیدار می‌ شوند و دلیل این بیدار شدن‌ های مکرر را نمی‌ دانند. بعضی‌ هایشان فکر می‌کنند نیاز به دستشویی رفتن دلیل اصلی بیدار شدنشان است، اما همیشه اینطور نیست. خیلی وقت‌ ها کسانی که به خاطر اختلال خواب آپنه بارها در میانه شب بیدار می‌ شوند، به دنبال دلیلی برای بیدار شدنشان می‌ گردند و اغلب پر بودن مثانه را دلیل اصلی معرفی می‌ کنند.

اعصاب ندارید؟

می‌ گویند بدخلق شده‌ اید و بی‌ جهت از کوره درمی‌روید؟ تغییرات واضحی که در خلق‌ و خویتان اتفاق افتاده و تحمل شما را برای همکارهایتان سخت کرده، می‌ تواند حاصل همین بی‌ خوابی‌ های پنهان باشد. محققان می‌ گویند کسانی که با آپنه درگیرند، استرس، خشم، غم، و خستگی ذهنی بیشتری را تجربه می‌ کنند.

رانندگی‌ تان بدتر شده؟

تصادف‌ های اتومبیل و ناتوانی در کنترل گاز و فرمان، یکی دیگر از نشانه‌ های آپنه است. بررسی‌ ها نشان می‌ دهد کسانی که به این اختلال دچارند، 5/2 برابر بیشتر از دیگران تصادف می‌ کنند. اگر پشت فرمان احساس گیجی و خواب‌ آلودگی می‌ کنید و هرروز با این مشکل دست‌به‌گریبان هستید، حتما موضوع را با متخصص در میان بگذارید.

بی‌ جهت چاق شده‌ اید؟

بی‌ آنکه غذای بیشتری بخورید وزنتان هرروز بالاتر می‌ رود؟ چاقی تنها یکی از عوارض کم‌ خوابی است. اگر شب‌ ها خوب نخوابید، تغییراتی در ترشح هورمون‌ هایتان اتفاق می‌ افتد که باعث چاق شدنتان می‌ شود. اگر ناتوانی‌ تان در عمیق و متوالی خوابیدن طولانی شود، بعید نیست دیابت هم بگیرید و به مشکلات دیگری که عوارض بی‌ خوابی هستند دچار شوید.

درباره دیابت نیز بخوانید

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.