عوارض و خطرات عوارض سه ماهه سوم بارداری

آشنایی با عوارض و خطرات سه ماهه سوم بارداری

هفته 28 بارداری تا هفته 40 بارداری وارد سه ماهه سوم بارداری می شوید. این زمانی هیجان انگیز برای مادران باردار است، اما همچنین زمانی است که عوارضی می تواند رخ دهد. همانطور که دو دوره سه ماهه اول بارداری می تواند چالش های خود را به ارمغان بیاورد، سه ماهه سوم بارداری نیز می تواند عوارض خود را داشته باشد.

مراقبتهای قبل از زایمان به خصوص در سه ماهه سوم بارداری بسیار مهم است، زیرا انواع عوارض که ممکن است در این زمان بوجود آید، به راحتی قابل کنترل هستند در صورتیکه در اوایل تشخیص داده شوند.

دیابت بارداری چیست

حدود 9.2 درصد از زنان باردار در ایالات متحده دارای دیابت بارداری هستند.

تغییرات هورمونی بارداری باعث می شود که بدن شما به طور موثر از انسولین استفاده کند. هنگامی که انسولین نمیتواند میزان قند خون شما را به سطوح نرمال کاهش دهد، نتیجه غلظت قند خون (قند خون) غیر طبیعی است.

اکثر زنان هیچ علامتی ندارند. در حالی که این شرایط معمولا برای مادر خطرناک نیست، برای جنین چندین مشکل وجود دارد. به طور خاص، ماکروزومی (رشد بیش از حد) جنین می تواند احتمال زایمان سزارین و خطر زایمان را افزایش دهد. هنگامی که سطح گلوکز به خوبی کنترل می شود، ماکروزومی کمتر احتمال دارد.

در آغاز سه ماهه سوم بین هفته 24 بارداری وهفته 28 بارداری، همه زنان باید برای دیابت بارداری آزمایش شوند.

در طول آزمایش تحمل گلوکز (همچنین به عنوان آزمایش چالش غربالگری شناخته می شود)، شما نوشیدنی ای را که حاوی مقدار معینی از قند است مصرف خواهید کرد. در یک زمان مشخص، دکتر شما سطح قند خون شما را آزمایش می کند.

برای تست تحمل گلوکز خوراکی، شما باید حداقل هشت ساعت ناشتا بوده و سپس 100 میلی گرم گلوکز مصرف کنید، پس از آن سطح قند خون خود را بررسی کنید. این سطوح در یک، دو و سه ساعت پس از مصرف گلوکز اندازه گیری می شود.

ارزش های مورد انتظار معمول عبارتند از:
پس از ناشتا بودن، کمتر از 95 میلی گرم در دسی لیتر (mg / dL)
بعد از یک ساعت، کمتر از 180 میلی گرم در دسیلیتر است
پس از دو ساعت، کمتر از 155 mg / dL است
پس از سه ساعت، کمتر از 140 میلی گرم در دسیلیتر است

اگر دو مورد از 3 نتیجه خیلی بالا باشد، یک زن احتمالا دارای دیابت بارداری است.

درمان دیابت بارداری

دیابت بارداری می تواند در برخی موارد با رژیم غذایی، تغییرات شیوه زندگی و داروها درمان شود. دکتر شما تغییرات غذایی، مانند کاهش مصرف کربوهیدرات و افزایش میوه ها و سبزیجات را توصیه می کند.

اضافه کردن ورزش کم اثر نیز می تواند کمک کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است انسولین را تجویز کند.خبر خوب این است که دیابت بارداری معمولا در دوران پس از زایمان از بین می رود. از سطح قند خون پس از زایمان مطمئن شوید.

با این حال، یک زن که دیابت بارداری داشته است، در معرض خطر ابتلا به دیابت بعد از زایمان نسبت به زنانی است که دیابت بارداری را تجربه نکرده است.

این وضعیت همچنین می تواند شانس بارداری زن را تحت تأثیر قرار دهد. یک پزشک احتمالا توصیه می کند که سطح قند خون در یک زن را بررسی کنند تا اطمینان حاصل شود که قبل از تلاش برای داشتن یک نوزاد همه چیز تحت کنترل است.

پره اکلامپسی چیست

پره اکلامپسی یک وضعیت جدی است که بازدید منظم پزشکی قبل از زایمان را حتی مهمتر می کند. این وضعیت معمولا بعد ازهفته 20 بارداری رخ می دهد و می تواند عوارض جدی برای مادر و نوزاد ایجاد کند.

بین 5 تا 8 درصد زنان این شرایط را تجربه می کنند. زنان کم سن، زنان 35 ساله و زنان باردار با اولین فرزندشان در معرض خطر بیشتری هستند. زنان آفریقایی آمریکایی در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

علائم پره اکلامپسی

علائم این بیماری عبارتند از: فشار خون بالا، پروتئین در ادرار، افزایش ناگهانی وزن، و تورم دست و پا. هر یک از این علائم نیاز به ارزیابی بیشتری دارد.

بازبینی های قبل از زایمان ضروری هستند چرا که غربالگری انجام شده در طول این بازدید ها می تواند علائمی مانند فشار خون بالا و پروتئین در ادرار را مشخص کند. در صورت عدم درمان، پره اکلامپسی می تواند منجر به اكلامپسی (تشنج)، نارسایی كلیه، و گاهی حتی مرگ در مادر و جنین شود.

اولین علامت که پزشک شما معمولا می بیند، فشار خون بالا در طی یک مراجعه روزانه است. همچنین در طول آزمایش ادرار، پروتئین ممکن است در ادرار تشخیص داده شود. برخی از زنان ممکن است وزن بیشتری از حد انتظار داشته باشند. سایر افراد مبتلا به سردرد، تغییرات دید و درد در بالای شکم هستند.

زنان نباید علائم پره اکلامپسی را نادیده بگیرند.در صورت وجود تورم سریع در پاها، دست یا صورت، به دنبال درمان اورژانسی باشید. سایر موارد اضطراری عبارتند از:

سردرد که با دارو درمان نمی شود
از بین رفتن دید
جسم شناور در چشم شما
درد شدید در سمت راست یا قسمت معده شما
کبودی آسان
مقدار ادرار را کاهش می دهد
تنگی نفس

این علائم ممکن است پره اکلامپسی شدیدی را نشان دهد.

آزمایش های خون مانند آزمایش های عملکرد کبد و کلیه و آزمایش های لخته شدن خون ممکن است تشخیص را تایید کند و می تواند پره اکلامپسی شدید را نیز تشخیص دهد.

درمان پره اکلامپسی

چگونه پره اکلامپسی شما را درمان می کند به شدت آن بستگی دارد و اینکه در دوران بارداری شما چقدر است. زایمان نوزاد ممکن است برای محافظت از شما و کودکتان لازم باشد.

با توجه به هفته های بارداری، دکتر شما چندین نظر را با شما در میان خواهد گذاشت. اگر تاریخ دقیق خود را نزدیک قرار دهید، ممکن است برای کودک ایمن تر باشد.

شما ممکن است مجبور به مشاهده و کنترل فشار خون خود در بیمارستان شوید تا از سلامت کودک اطمینان حاصل شود. اگر کودک شما کمتر از 34 هفته باشد، به احتمال زیاد دارو برای سرعت بخشیدن به رشد ریه کودک به شما داده خواهد شد.

پره اکلامپسی می تواند منجر به زایمان زودرس شود، اگرچه برای بسیاری از زنان علائم بعد از زایمان شروع به کاهش می کنند. با این حال، بعضی از داروهای فشار خون برای مدت کوتاهی پس از زایمان تجویز می شوند.

دیورتیک ها ممکن است برای درمان تورم ریوی (مایع در ریه ها) تجویز شوند. سولفات منیزیم داده شده قبل، در طول و بعد از زایمان می تواند به کاهش خطر ابتلا به تشنج کمک کند. یک زن که علائم پره اکلامپسی قبل از زایمان داشته است، پس از تولد نوزاد، تحت نظارت قرار خواهد گرفت.

اگر پره اکلامپسی دارید، احتمال بیشتری برای داشتن آن در بارداری های بعدی نیز خواهید داشت. همیشه با پزشک خود صحبت کنید که چگونه می توانید خطر خود را کاهش دهید.

علت و پیشگیری از پره اکلامپسی

علیرغم سالها تحقیقات علمی، علت واقعی پره اکلامپسی شناخته شده نیست و هیچ پیشگیری موثر وجود ندارد. اما درمانی که برای چندین دهه شناخته شده است زایمان کودک است.

مشکلات مربوط به پره اکلامپسی حتی پس از زایمان ممکن است ادامه یابد، اما این غیر معمول است. تشخیص و زایمان به موقع بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات جدی برای مادر و کودک است.

زایمان زودرس چیست

زایمان زودرس زمانی رخ می دهد که شما شروع به داشتن انقباضاتی می کنید که باعث تغییرات دهانه رحم قبل از هفته 37 بارداری می شود.

برخی از زنان در معرض خطر ابتلا به زایمان زودرس هستند، از جمله کسانی که بارداری دوقلو (دوقلوها و یا بیشتر)،عفونت کیسه آمنیوتیک (آمنیونیت)،مایع آمنیوتیک اضافی (polyhydramnios) زایمان زودرس قبلی داشته اند

علائم زایمان زودرس

علائم و نشانه های زایمان زودرس می تواند خفیف باشد. مادر باردار ممکن است آنها را به عنوان بخشی از علائم معمول بارداری بداند. علائم عبارتند از:
اسهال
تکرر ادرار
درد پایین کمر
احساس تنگی
ترشحات واژن
فشار واژن

البته برخی از زنان ممکن است علائم شدید را تجربه کنند. این شامل انقباض منظم، دردناک، نشت مایع از واژن یا خونریزی واژینال است.

درمان زایمان زودرس

نوزادانی که زود به دنیا می آیند، در معرض خطر سلامتی هستند، زیرا بدن آنها زمان لازم برای توسعه کامل نداشته است. یکی از بزرگترین نگرانی ها توسعه ریه است؛ زیرا ریه ها در سه ماهه سوم بهبود می یابند.

پزشکان علت دقیق زایمان زودرس را نمی دانند. با این حال، مهم است که شما در اسرع وقت مراقبت از آن را دریافت کنید. گاهی داروهایی مانند سولفات منیزیم می توانند به جلوگیری از زایمان زودرس و تاخیر در زایمان کمک کنند.

پزشکان اغلب داروهای استروئیدی را برای مادرانی که زایمان زودرس آنها قبل از 34 هفته شروع می شود، می دهند. این کمک می کند تا ریه های کودک شما بالغ شود و شدت بیماری ریه را کاهش دهد.

داروهای استروئیدی در طول دو روز حداکثر اثر خود را دارند، بنابراین بهتر است برای جلوگیری از زایمان حداقل دو روز، زودتر مصرف شود.

همه زنان با زایمان زودرس که برای وجود استرپتوکوک گروه B مورد آزمایش قرار نگرفته اند باید تا زمان زایمان آنتی بیوتیک ها (پنی سیلین G، آمپی سیلین یا جایگزین برای افرادی که آلوده به پنی سیلین هستند) دریافت کنند.

اگر زایمان زودرس پس از 36 هفته آغاز می شود، خطر ابتلا به بیماری ریه در نوزادان بسیار کم تر است.

پارگی زودرس کیسه آب (PROM)

پارگی کیسه آب بخش عادی زایمان است.. به این معنی است که کیسه آمنیوتیک که کودک شما را احاطه کرده پاره شده است و اجازه می دهد مایعات آمنیوتیک جریان یابد.

در حالی که پارگی کیسه آب در حین زایمان، طبیعی است، اگر خیلی زود اتفاق بیافتد، می تواند عوارض جدی ایجاد کند. این پارگی زودرس کیسه آب (PROM) نامیده می شود.

اگرچه علت PROM همیشه روشن نیست، گاهی اوقات عفونت غشاهای آمنیوتیک علت است و عوامل دیگری مانند ژنتیک، نیز ممکن است دخیل باشد

درباره رنگ کردن موها در بارداری نیز بخوانید

درمان پارگی کیسه آب

درمان PROM متفاوت است. زنان اغلب در بیمارستان بستری می شوند و از آنتی بیوتیک ها، استروئیدها و دیگر داروها برای متوقف کردن زایمان (Tocolytics) استفاده می کنند.

هنگامی که PROM در هفته 34یا بیشتر اتفاق می افتد، بعضی از پزشکان ممکن است توصیه هایی را برای نوزاد ارائه دهند. در آن زمان، اگر علائم عفونت وجود داشته باشد، در حین زایمان باید از عوارض جدی جلوگیری شود.

گاهی اوقات، یک زن با PROM تجدید کیسه آب را تجربه می کند. در این موارد نادر، یک زن می تواند به دوران بارداری خود ادامه دهد، اگر چه هنوز تحت نظارت دقیق است.

اگر PROM در محدوده هفته 32 تا 34 اتفاق بیفتد و مایع آمنیوتیک باقیمانده نشان می دهد که ریه های جنین به اندازه کافی بالغ شده اند، پزشک ممکن است زایمان را انجام دهد.

با مراقبت های پرستاری ویژه بسیاری از نوزادان نارس که در سه ماهه سوم (بعد از 28 هفته) متولد شده اند بسیار خوب عمل می کنند.

مشکلات جفت
خونریزی در سه ماهه سوم ممکن است چندین علت داشته باشد. علل جدی تر جفت سر راهی و انقباض جفتی هستند.

جفت سر راهی

جفت عضوی است که کودک شما با استفاده از آن هنگام بارداری تغذیه می کند. معمولا جفت پس از زایمان نوزاد تحویل داده می شود. با این حال، زنان با جفت سر راهی دارای جفتی هستند که باز کردن دهانه رحم را متوقف می کند.

پزشکان علت دقیق این وضعیت را نمی دانند. زنان دارای سزارین قبلی یا جراحی رحم بیشتر در معرض خطر هستند. زنان سیگاری یا داشتن جفت بزرگتر از حد نرمال نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

جفت سر راهی باعث افزایش خطر خونریزی قبل و بعد از زایمان می شود. این می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

علامت معمول جفت سر راهی، خونریزی واژینال قرمز روشن، ناگهانی، غلیظ و بدون درد است که معمولا بعد از هفته هشتم بارداری اتفاق می افتد. پزشکان معمولا از سونوگرافی برای تشخیص آن استفاده می کنند.

درمان بستگی دارد که آیا جنین زودرس بوده و مقدار خونریزی به چه میزان است. اگر زایمان غیرقابل توقف باشد، کودک در معرض آشفتگی قرار می گیرد، یا اگر خونریزی تهدید کننده زندگی باشد، زایمان فوری سزارین بدون توجه به سن جنین انجام می شود.

اگر خونریزی متوقف شده یا خیلی زیاد نیست، از زایمان می تواند اجتناب شود. اگر زمان زایمان جنین نزدیک است، زمان بیشتری برای رشد جنین فراهم می شود. یک پزشک معمولا سزارین توصیه می کند.

با توجه به مراقبت های مدرن زایمان، تشخیص اولتراسوند و در دسترس بودن انتقال خون، در صورت لزوم، زنان مبتلا به جفت سر راهی و نوزادان آنها معمولا به خوبی عمل می کنند.
انقباض جفتی

انقباض جفتی یک بیماری نادر است که در آن جفت از رحم قبل از زایمان جدا شده است. این موضوع تا 1 درصد برخی بارداری ها رخ میدهد. انقباض جفتی می تواند منجر به مرگ جنین شود و باعث خونریزی و شوک جدی در مادر شود.

عوامل خطر انقباض جفتی

سن مادر زیاد بوده
مصرف کوکائین
دیابت
مصرف الکل سنگین
فشار خون بالا
بارداری دوقلو
پارگی زودرس کیسه آب
در بارداری های قبلی رخ داده
بند ناف کوتاه
سیگار کشیدن
زخم معده
بیرون زدگی رحم به دلیل مایع آمنیوتیک اضافی

انقباض جفتی همیشه نشانه ای را ایجاد نمی کند. اما برخی از زنان خونریزی سنگین واژینال، درد شدید معده و انقباض های شدید را تجربه می کنند. برخی از زنان خونریزی ندارند.

یک پزشک می تواند علائم زن و ضربان قلب کودک را برای تشخیص پریشانی جنین محاسبه کند. در بسیاری از موارد، زایمان سزارین سریع ضروری است. اگر یک زن بیش از حد خون از دست می دهد، ممکن است به انتقال خون نیز نیاز داشته باشد.

محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR)

گاهی اوقات یک کودک همانطور که انتظار می رود در یک مرحله خاص در بارداری زن رشد نمی کند. این به عنوان محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) شناخته می شود. همه نوزادان کوچک IUGR ندارند – گاهی اوقات اندازه آنها می تواند به اندازه کوچک والدین آنها نسبت داده شود.

IUGR می تواند به رشد متقارن یا نامتقارن منجر شود. نوزادان با رشد نامتقارن اغلب یک اندازه سر طبیعی با بدن کوچکتر دارند.

عوامل مادرانی که می توانند به IUGR منجر شوند عبارتند از:

کم خونی
بیماری مزمن کلیه
جفت سر راهی
انفارکتوس جفت
دیابت شدید
سوء تغذیه شدید

جنین با IUGR ممکن است کمتر توان تحمل فشار زایمان را نسبت به نوزادان اندازه طبیعی داشته باشد. نوزادان IUGR نیز دارای چربی کمتر و مشکلات مربوط به حفظ دمای بدن و میزان قند خون (قند خون) پس از تولد است.

جریان خون بند ناف نیز می تواند IUGR را تعیین کند. برای کنترل مشکلات کروموزومی یا عفونت، ممکن است از آمنیوسنتز استفاده شود. نظارت بر الگوی قلب جنین و اندازه گیری مایعات آمنیوتیک رایج است.

بارداری به تعویق افتاده

حدود 7 درصد از زنان در هفته 42 بارداری یا بیشتر زایمان می کنند. هر بارداری که طولانی تر از هفته 42 باشد بارداری به تعویق افتاده، در نظر گرفته می شود. علت بارداری به تعویق افتاده معلوم نیست، هر چند علایم هورمونی و ارثی دخیل هستند.

گاهی اوقات، تاریخ زایمان زن به درستی محاسبه نمی شود. بعضی از زنان چرخه قاعدگی نامنظم یا طولانی دارند که تخمک گذاری را پیش بینی می کنند. در اوایل بارداری یک سونوگرافی میتواند به تایید یا تنظیم تاریخ کمک کند.

بارداری به تعویق افتاده به طور کلی برای سلامت مادران خطرناک نیست. نگرانی برای جنین است. جفت ارگانی است که به مدت 40 هفته کار می کند. این اکسیژن و تغذیه را برای جنین در حال رشد فراهم می کند.

پس از 41 هفته بارداری، جفت کمتر احتمال دارد که به خوبی کار کند و این ممکن است منجر به کاهش مایع آمنیوتیک اطراف جنین (oligohydramnios) شود.

این وضعیت می تواند فشرده سازی بند ناف را کاهش داده و اکسیژن را به جنین کاهش دهد. این ممکن است بر روی مانیتور قلب جنین منعکس شود. بارداری به تعویق افتاده خطر مرگ ناگهانی جنین را افزایش می دهد.

هنگامی که یک زن به هفته 41 بارداری می رسد، او معمولا نظارت بر ضربان قلب جنینی و اندازه گیری مایع آمنیوتیک را دارد. در صورت تست، سطح مایع پایین یا الگوی غیر طبیعی عروق قلب را نشان می دهد،

سندرم آسپیراسیون مكونیم

خطر دیگر مکونیم است. مکونیوم مدفوع کردن جنین است. و در بارداری به تعویق افتاده شایع تر است اغلب جنین هایی که این کار را انجام می دهند، هیچ مشکلی ندارند.

با این حال، یک جنین با استرس ممکن است مكونیم را در معرض خطر قرار دهد و موجب ایجاد نوع بسیار شدید پنومونی و به ندرت مرگ شود. به همین علت، پزشکان در صورتی که مایع آمنیوتیک نوزاد رنگ آمیزی شده با مكونیم باشد، پزشکان برای روشن كردن راه هوایی كودك تلاش می كنند.

اگر مشكلات رشدي مشكوك به نظر مي رسد، پزشک مي تواند از سونوگرافي براي اندازه گيري جنين استفاده كند و محاسبه وزن جنين تخمين زده شود. برآورد می تواند با محدوده وزن نرمال برای جنین های مشابه مقایسه شود.

برای تعیین اینکه آیا جنین برای سن یا رشد محدود است، یک سری از سونوگرافی ها به طور همزمان انجام می شود تا بتوانند وزن یا کمبود آن را ثبت کنند.

منبع:سلام سلامت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *