خطرات سکته مغزی

عوارض سکته مغزی برای اندام های مختلف بدن

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که خون نمی تواند اکسیژن را حمل کند و به مغز برساند. در این صورت سلولهای مغزی آسیب می بینند و بدون اکسیژن حتی چند دقیقه هم نمی توانند زنده بمانند و از بین میروند.

سکته مغزی نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد و به طور معمول کشنده است و بعد از گذشت و رفع یک سکته ممکن است چندین قسمت از بدن تحت تاثیر آن قرار بگیرند.

بهترین فرصت برای کاهش آسیب های ناشی از سکته مغزی، این است که درمان مربوطه هر چه سریع تر انجام شود. علائم دراز مدت و زمان بهبودی بستگی به این دارد که چه مناطقی از مغز تحت تاثیر قرار می گیرند.

دستگاه تنفسی

آسیب به ناحیه مغز شما در خوردن و بلع شما مشکل ایجاد می کند و می تواند موجب اختلال در این نواحی شود. این اتفاق دیسفاژی نامیده می شود. این عارضه یکی از علائم شایع بعد از سکته مغزی می باشد که با پیگیری و درمان مداوم قابل بهبودی می باشد.

اگر عضلات گلو، زبان یا دهان شما قادر به هدایت صحیح غذا نباشند، غذا و مایعات به راه تنفسی وارد می شوند و در ریه ها قرار می گیرند.

این اتفاق می تواند عوارض جدی مانند عفونت و پنومونی ایجاد کند. سکته مغزی در بصل النخاع مغز اتفاق می افتد، جایی که توابع حیاتی بدن مانند تنفس، ضربان قلب و دمای بدن کنترل می شوند، همچنین می توانند مشکلات تنفسی زیادی ایجاد کنند.

این نوع سکته مغزی احتمال بیشتری دارد که در نهایت به کما یا مرگ تبدیل شود.

سیستم عصبی

سیستم عصبی، از مغز، نخاع و شبکه ای از اعصاب در سراسر بدن تشکیل شده است. این سیستم سیگنال ها را از بدن به مغز ارسال می کنند. هنگامی که مغز آسیب دیده باشد، این پیام ها به درستی دریافت نمی شوند.

شما ممکن است احساس درد غیر طبیعی یا بیش از حد کنید که قبل از سکته آن را تجربه نکرده اید و یا در انجام فعالیت های روزانه ای که قبلا به راحتی انجام میدادید با مشکل مواجه شوید.

این تغییرات در ادراک، به این معنی است که مغز ممکن است احساسات مختلف، مانند گرما یا سرما را به راحتی درک نکند. اگر قسمتهایی از مغز شما که با چشم ارتباط برقرار می کند، آسیب ببیند، تغییرات بینایی نیز ممکن است رخ دهد.

این مسائلی است که میتواند باعث از بین رفتن بینایی، از دست دادن یک قسمت یا قسمتهایی از زمینه دیداری و مشکلاتی در حوزه حرکت چشم ها باشد. مشکلات در پاها و یا افتادن پا، نوعی از ضعف یا فلج رایجی است که باعث می شود به سختی پای خود را تکان دهید.

این می تواند سبب شود که انگشتان پای خود را در حین راه رفتن بکشید یا روی زانو بچرخانید تا پا را بلندتر کنید تا از کشیده شدن آن جلوگیری کنید. این مشکلات معمولا ناشی از آسیب های عصبی است و ممکن است با درمان منظم بهبود یابد.

آسیب به بخش جلویی مغز می تواند باعث ایجاد تغییرات در هوش، حرکت، منطق، صفات شخصیتی و الگوهای تفکر ایجاد کند. اگر این ناحیه از مغز پس از یک سکته تحت تأثیر قرار گیرد، ممکن است درمان و بهبود آن نیز دشوار و مشکل باشد.

تأثیر سکته مغزی بر بدن

آسیب به سمت راست مغز می تواند موجب از دست رفتن مسائلی مانند توجه، تمرکز و حافظه شود و مشکل شناسایی چهره ها یا اشیاء شود و مشکلاتی از این قبیل را برای شما ایجاد کند.

همچنین می تواند تغییرات رفتاری، مانند، تحریک پذیری، ناسازگاری و افسردگی را در شما به وجود بیاورد. آسیب به سمت چپ مغز می تواند باعث ایجاد مشکل در صحبت کردن و ادراک، مشکلات حافظه، استدلال مشکل، سازماندهی، محاسبه تحلیلی و تغییر رفتار رادر شما ایجاد کند.

پس از سکته مغزی، شما همچنین در معرض خطر بیشتر تشنج هستید. این اتفاق اغلب، به نوع سکته مغزی، محل و شدت آن بستگی دارد. مطالعه ای نشان داد از هر 10 نفر 1 نفر می تواند تشنج پس از سکته را تجربه کند.

سیستم گردش خون

سکته مغزی، اغلب ناشی از مسائل موجود در سیستم گردش خون است که در طول زمان ایجاد می شود. این اتفاق اغلب به علت عوارض مربوط به کلسترول بالا، فشار خون بالا، سیگار کشیدن و دیابت است.

سکته مغزی می تواند به علت خونریزی ناشی از پارگی رگ ها، یا مسدود شدن جریان خون به نام سکته ایسکمیک ایجاد شود. لخته شدن خون به طور معمول باعث به وجود آمدن سکته نیز می شود.

این موارد شایع ترین عوامل هستند و تقریبا 90 درصد از سکته های مغزی را ایجاد می کنند. اگر یک بار دچار سکته مغزی شده اید، خطر ابتلا به سکته مغزی دوم و یا حمله ی قلبی در شما بالاتر می باشد.

برای جلوگیری از سکته مغزی دوم، باید پزشک مربوطه شما را زیر نظر داشته باشد، مانند داشتن رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم. در کنار این موارد ممکن است برای شما دارو نیز تجویز شود.

پزشک شما نیز توصیه می کند که در رژیم غذایی و سلامت خود، مانند کلسترول بالا، فشار خون بالا و یا دیابت کنترل بیشتری داشته باشید. اگر سیگار می کشید، شما را تشویق به ترک کردن میکند.

سیستم عضلانی

با توجه به اینکه کدام منطقه مغز آسیب دیده است، سکته مغزی، می تواند بر روی انواع مختلف گروه های عضلانی تأثیر بگذارد. این تغییرات می توانند از بزرگ به کوچک باشند و معمولا نیاز به درمان مکرر برای بهبودی دارند.

سکته مغزی معمولا یک طرف مغز را درگیر و تخریب می کند. سمت چپ مغز، سمت راست بدن را کنترل می کند و سمت راست مغز سمت چپ بدن را کنترل می کند.

اگر آسیب زیادی به سمت چپ مغز برسد، ممکن است در سمت راست بدن فلج ایجاد شود. وقتی پیام های مغز نمی توانند به طور صحیح از مغز به عضلات بدن منتقل شوند، باعث ایجاد فلج و ضعف عضلانی می شوند.

احساس خستگی بیش از حد معمول، نشانه ی طبیعی و شایعی پس از سکته مغزی است. این خستگی پس از سکته مغزی به وجود می آید و ممکن است لازم باشد بین فعالیت های خود وقفه ایجاد کنید و به استراحت بپردازید.

دستگاه گوارش

در طول بهبودی، شما به طور معمول و مانند قبل فعال نیستید. همچنین ممکن است شما در این دوره داروهای مختلفی مصرف کنید. یبوست یک عارضه جانبی معمول توسط بعضی از داروهای درمانی سکته مغزی و ضد درد است.

در این دوره باید به اندازه کافی مایعات مصرف کنید. ممکن است سکته مغزی بخشی از مغز شما که مربوط به روده ها است را کنترل کند.

این امر می تواند باعث بی اختیاری مدفوع شود، به این معنی که از دست دادن کنترل بر عملکرد روده باعث می شود شما اختیاری برای کنترل مدفوع خود نداشته باشید. این عارضه در ابتدای وقوع سکته امری طبیعی است و به مرور زمان و تحت درمان بودن بهبود می یابد.

سیستم ادراری

آسیب های پس از سکته مغزی می توانند باعث اختلال در ارتباط بین مغز و عضلات مثانه شوند. وقتی این اتفاق می افتد، ممکن است مجبور شوید بیشتر به حمام بروید یا ممکن است در خواب، یا هنگام سرفه یا خنده، کنترل بر روی ادرار خود نداشته باشید.مانند بی اختیاری روده، که این عارضه نیز در ابتدای وقوع سکته امری طبیعی است و به مرور زمان و تحت درمان بودن بهبود می یابد.

سیستم دستگاه تناسلی

داشتن سکته مغزی، مستقیما سیستم تولید مثل شما را تغییر نمی دهد، اما می تواند روی آن اثر بگذارد. افسردگی، کاهش توانایی جنسی و مصرف برخی داروها همچنین می تواند میل شما را برای فعالیت جنسی کاهش دهد. یک مسئله فیزیکی که می تواند بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد، فلج شدن است. انواع مختلفی از سکته مغزی وجود دارد.

علائم و نوع درمان، ممکن است بر اساس نوع سکته مغزی و شدت آن متفاوت باشد. در صورت بروز هرگونه علامت مشکوک یا علائم غیر معمول حتما به پزشک مراجعه کنید و تحت نظر باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *