عوارض و خطرات،فواید داروی كالاندولا

اثرات و عوارض مصرف كالاندولا,نحوه مصرف و خوردن,فواید داروی كالاندولا,درمان با كالاندولا,دوز مصرفی كالاندولا,موارد کاربرد و خطرات كالاندولا
كالاندولا    Calendula
اشكال دارويي     Topical Oint: 15g
تركيبات موجود: حاوي عصاره تام گل هميشه بهار مي باشد.
موارد و مقدار مصرف :
با توجه به اثرات ضد التهابي، ترميمي و ضد ميكروبي در درماتيت هاي آلرژيك، سوختگي هاي ادراري نوزادان، آزردگي جلدي ناشي از خراش ها و بريدگي هاي سطحي، خشكي و ترك هاي پوست، گزيدگي حشرات و پيشگيري و درمان آفتاب سوختگي مصرف مي شود.
پس از تميز نمودن پوست روزي 3 تا 4 بار به مقدار كافي روي پوست ماليده شود.
عوارض جانبي :
در مصرف مداوم اين پماد احتمال حساسيت وجود دارد كه شيوع آن نادر است.
تداخلات مهم :
ناشناخته است.
موارد منع مصرف و احتياط :
موارد منع مصرف و احتياط و هشدار خاصي براي اين دارو ذكر نشده است.

کالاندولا ( گل همیشه بهار ) یک گیاه است. بهار تا ارتفاع حدود 0.7 متر رشد می کند و گلهای کوچک، زرد نارنجی روشن دارد گل همیشه بهار دارای مقادیر بالایی از فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان گیاهی است که سلول را از آسیب مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد محافظت می کند و به نظر می رسد با تورم، ویروس ها و باکتری ها مبارزه می کند.

گل کالاندولا برای جلوگیری از اسپاسم های عضلانی، شروع دوره های قاعدگی و کاهش تب استفاده می شود همچنین برای درمان درد گلو و دهان، اسپاسم قاعدگی، سرطان، زخم معده و دوازدهه استفاده می شود. کالاندولا بر روی پوست برای کاهش درد و تورم ( التهاب ) و برای درمان زخم های با التیام ضعیف و زخم پا استفاده می شود. همچنین به صورت موضعی بر روی پوست برای خون دماغ، رگهای واریسی، بواسیر، التهاب مقعد (پروکتیت) و التهاب پوشش داخلی پلک (ملتحمه) استفاده می شود.
کالاندولا را با گل های جعفری زینتی از جنس Tagets، که به طور معمول در باغ سبزی رشد می کند اشتباه نکنید.
اثرات کالاندولا چیست؟

نرخ اثربخشی جامع داروهای طبیعی بر اساس شواهد علمی با توجه به مقیاس های  موثر، به احتمال زیاد موثر، احتمالاً موثر، احتمالاً بی اثر، به احتمال زیاد بی اثر، بی اثر و شواهد کافی برای آن می باشد.
امتیاز بندی برای اثربخشی کالاندولا به شرح زیر است:
شکاف مقعد ( شقاق مقعد ) .تحقیقات اولیه نشان می دهد که که کالاندولا در منطقه آسیب دیده ممکن است درد در افراد مبتلا به شکاف مقعد که به درمان با حمام سیتز و داروی نیفدیپین جواب نمی دهد را کاهش می دهد.
راش پوشک. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد کالاندولا 1.5٪ روی پوست به مدت 10 روز راش پوشک نسبت به ژل آلوئه را بهبود می بخشد.
عفونت گوش (اوتیت میانی). تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از یک محصول Otikon Otic حاوی ( مولئین، سیر، بهار و مخمر سنت جان ) بر روی گوش به مدت 3 روز، درد گوش در کودکان و نوجوانان مبتلا به عفونت گوش را کاهش می دهد.
التهاب پوست به علت پرتو درمانی ( پرتودرمانی برای درماتیت ). تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد کالاندولا بر روی پوست ممکن است درماتیت در اثر تابش و اشعه درمانی در افراد با سرطان پستان را کاهش دهد.
نازک شدن دیواره واژن ( آتروفی واژن ).  تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از ژل خاص (Estromineral Gel, Rottapharm-Madaus ) شامل کالاندولا، لاکتوباسیلوس اسپرونژنوس، ایزوفلاونها و اسید لاکتیک به داخل مهبل ( واژن ) به مدت 4 هفته علائم آتروفی واژن مانند خارش مهبل، سوزش، خشکی و درد در طول مقاربت کاهش می دهد.
زخم پا. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد کالاندولای 7.5 درصد روی پوست سرعت بهبودی زخم پای ناشی از گردش خون ضعیف را افزایش می دهد.
اسپاسم های عضلانی.
تب.
سرطان.
خون دماغ.
رگهای واریسی.
هموروئید.
ترویج قاعدگی.
درمان دهان و درد گلو.
زخم.
شرایط دیگر.
شواهد بیشتری برای سرعت اثربخشی کالاندولا برای استفاده مورد نیاز است.
کالاندولا چگونه کار می کند؟

تصور می شود که مواد شیمیایی در کالاندولا به رشد بافت جدید در زخم کمک کرده و سبب کاهش تورم در دهان و گلو می شود.
اقدامات احتیاطی ویژه و هشدارهای در مورد کالاندولا:

گل کالاندولا به احتمال زیاد برای اکثر مردم زمانی که از راه دهان و یا اعمال شده بر پوست مصرف شود ایمن است
بارداری و شیردهی: مصرف کالاندولا از راه دهان در زنان حامله به احتمال زیاد ایمن نیست زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.
اطلاعات قابل اعتماد برای ایمن بودن استفاده از کالاندولا در زنان شیرده وجود ندارد.
آلرژی به نوعی ابروسیا مرتبط با گیاهان: کالاندولا ممکن است یک واکنش آلرژیک در افراد حساس به جنس  Achillea کمپوزیته را سبب شود اعضای این خانواده شامل نوعی ابروسیا، گلهای داوودی، گل های جعفری، بابونه و بسیاری دیگر است اگر شما آلرژی دارید لازم است تا قبل از مصرف کالاندولا در مرکز مراقبت های سلامت خود را چک نمایید.
جراحی: کالاندولا ممکن است سبب خواب آلودگی بیش از حد شود اگر با داروهای مورد استفاده در طول و بعد از عمل جراحی ترکیب شود مصرف گل همیشه بهار را حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی قطع کنید.
آیا کالاندولا با با داروها تعامل دارد؟

در ترکیب با داروهای آرامبخش ( افسردگی  CNS) محتاط باشید
کالاندولا ممکن است سبب خواب آلودگی و گیجی شود. مصرف داروهایی آرام بخش که باعث خواب آلودگی می شوند همراه با کالاندولا ممکن است سبب خواب آلودگی بیش از حد شود.
برخی از داروها آرام بخش شامل کلونازپام (Klonopin)، لورازپام ( آتیوان )، فنوباربیتال ( Donnatal )، زولپیدم (  Ambien) و غیره می باشند.
آیا تعامل با گیاهان و مکمل ها وجود دارد؟
گیاهان و مکمل هایی که باعث خواب آلودگی می شوند اگر با کالاندولا مصرف شود ممکن است سبب خواب آلودگی و گیجی شود. گیاهان و مکمل های که این اثر خواب آلودگی را دارند عبارتند 5-HTP، سوسن اصغر، خشخاش کالیفرنیا، سنبل بری، گره ای، زغال اخته جامائیکا، کاوا، مخمر سنت جان، عرقچین، والرین، یربا مانسا و غیره است.
آیا تعامل با غذاهای وجود دارد؟
هیچ تداخلی با مواد غذایی ندارد.
دوز مجاز استفاده کالاندولا چقدر است

دوز مناسب کالاندولا بستگی به عوامل مختلفی از جمله سن ، سلامت و چندین شرایط دیگر دارد تا این زمان اطلاعات علمی کافی برای تعیین محدوده مناسب از دوز برای کالاندولا وجود ندارد به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً ایمن نیست و دوز می تواند مهم باشد لازم است تا دستورالعمل های مربوطه بر روی برچسب محصول را مطالعه و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.