مضرات و خطرات گیاه خواری مطلق

با این عوارض و فواید رژیم غذایی گیاهخواری (وگان) آشنا شوید

آدم‌ها به‌دلایل مختلفی گوشت خوردن را کنار می‌گذارند. بعضی‌ها طعمش را دوست ندارند، بعضی‌ها بعد از دیدن نتایج آزمایش‌هایشان تصمیم به گیاه‌خواری می‌گیرند و بعضی دیگر دوستدار حیوانات هستند و حاضر به خوردن گوشتشان نمی‌شوند.

اما دلیل شما برای وگان شدن، یعنی کنار گذاشتن همه ترکیبات حیوانی (چه گوشتی و چه غیرگوشتی) از رژیم غذایی‌تان هرچه باشد، این سبک تغذیه تاثیرات مختلفی را بر بدنتان می‌گذارد. در این مطلب ما برخی از اتفاقاتی که با رژیم گیاه‌خواری کامل (وگان) در بدنتان می‌افتد را با شما در میان می‌گذاریم.

با گیاه خواری ممکن است وزن کم کنید

برخلاف تصور بسیاری از افراد، کسانی که رژیم وگان را انتخاب می‌کنند، بیشتر احساس سیری می‌کنند. در رژیم غذایی آن‌ها میزان قابل‌توجهی فیبر، آنتی‌‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و موادمعدنی وجود دارد و کم‌کردن وزن، برای این افراد آسان‌تر از دیگران است. البته کاهش وزن تنها در صورت انتخاب رژیم اصولی اتفاق می‌افتد. اگر خودسرانه وگان شدن را در پیش بگیرید و حواستان به میزان کربوهیدرات، چربی و پروتئینی که در طول روز مصرف می‌کنید نباشد، نه تنها وزن، کم نمی‌کنید، بلکه هر روز چاق‌تر هم می‌شوید.

ممکن است زیاد دستشویی بروید

فیبر بالایی که با انتخاب رژیم غذایی وگان به بدن شما می‌رسد، به پاک‌سازی روده‌هایتان کمک می‌کند. در صورت پیروی از این رژیم، احتمال دچارشدن به یبوست و مشکلاتی از این دست، پایین می‌آید.

بیشتر نفخ می‌کنید

مصرف بیشتر حبوبات یا سبزیجاتی مثل کلم یا مارچوبه، گرچه دفع را برای روده‌هایتان آسان‌تر می‌کند، اما به تجمع گاز بیشتر در آن‌ها منجر می‌شود. گذشته از این، ممکن است جویدن سبزیجات شما را خسته کند، مخصوصا در خام‌خواری، با درست نجویدنِ خوراکی‌ها احتمال نفاخ شدن معده‌تان بیشتر می‌شود.

با رژیم گیاهخواری کمتر گرفتار عفونت دستگاه گوارش می‌شوید

روده شما باکتری‌های بسیاری را در خود جا می‌دهد، اما محققان می‌گویند روده‌های وگان‌ها، کمتر میزبان باکتری‌های مضر است و تعداد باکتری‌های خوب در دستگاه گوارش آن‌ها بیشتر از گوشت‌خوارهاست.

انرژی می‌گیرید

وگان‌ها انرژی بیشتری دارند و کمتر دچار استرس می‌شوند. محققان می‌گویند، اگر این افراد زیر نظر متخصص تغذیه و به شیوه درست، این رژیم را پیش ببرند، فشارهای روانی روزمره را کمتر احساس می‌کنند و عملکردشان در طول روز هم بهتر می‌شود.

کمبود B12 می‌گیرید

B12 ویتامینی است که به‌ندرت در منابع گیاهی پیدا می‌شود و یکی از تهدید‌های جدی برای سلامت وگان‌هاست. درست است که وگان بودن احتمال ابتلا به سرطان، دیابت و فشارخون را پایین می‌آورد، اما اگر در کنار پیروی از این رژیم، برای تامین کمبودهای احتمالی ویتامین و موادمعدنی در بدنتان، سراغ مکمل‌های دارویی نروید، سلامتتان به خطر می‌افتد.

شاید عضلاتتان ضعیف شود

درست است که وگان‌ها هم در صورت انتخاب رژیم اصولی، پروتئین کافی دریافت می‌کنند، اما نباید این واقعیت را انکار کرد که کیفیت پروتئین‌های گیاهی، اغلب از پروتئین‌های حیوانی پایین‌تر است. اگر وگان هستید، ورزش کردن زیر نظر یک مربی آگاه را از یاد نبرید. عضلات شما برای حفظ سلامتشان ممکن است به تمرین‌های بیشتر و دقیق‌تری نیاز داشته باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *