عوامل خطردر بروز سرطان پستان

سرطان پستان،هدف از غربالگری سرطان پستان،روش خودآزمایی پستان و …

 

سرطان پستان شایعترین سرطان زنان است و یک سوم از سرطانهای خانمها را تشکیل میدهد. هریک از زنان جامعه احتمال دارد که به این سرطان مبتلا شوند. زنان کشور ما به دلیل عدم اشنایی با این بیماری و عدم اطلاع از روشهای تشخیص زود رس، موقعی متوجه این سرطان می شوند و به پزشک مراجعه می کنند که بیماری در مرحله پیشرفته ای قرار گرفته و در نتیجه تشخیص و درمان تاثیر زیادی نداشته و بیماری دیر یا زود منجر به فوت بیمار می شود.
خوشبختانه روشهای بسیار موثری برای مقابله با این بیماری وجود دارد . با تشخیص زود رس سرطان پستان در مراحل اولیه ، درمان کاملا موفقیت آمیز است و اکثر زنان مبتلا به سرطان پستان می توانند زندگی کاملا طبیعی داشته باشند.

 

سرطان پستان

 
 عوامل خطردر بروز سرطان پستان :
۱٫ سابقه سرطان (کانسر) در خانواده
۲٫ زمینه ژنتیکی
۳٫ اولین زایمان در سن بالا(بعد از ۳۵ سالگی)یا نداشتن فرزند
۴٫ مصرف قرصهای هورمونی از هر نوع
۵٫ چاقی در دوران بعد از یائسگی
۶٫ سابقه ابتلاء به سرطان رحم
۷٫ قاعدگی زودرس (قبل از ۱۲ سالگی)و یائسگی دیررس (بعد از ۵۰ سالگی)

 
 هدف از غربالگری در سرطان پستان:
یافتن کانسر اولیه ، کنترل و مراقبت و درمان
برای زنان و دختران بالای ۲۰ سال بصورت :
– در افراد عادی ماهانه توسط خود فرد و سالانه توسط پزشک
– در افراد پر خطر ماهانه توسط خود فرد و هر ۶ ماه توسط پزشک
– در سن ۴۰ سالگی : اولین مامو گرافی
– در سن ۷۵-۴۱سالگی مامو گرافی: هر دو سال یکبار

 

 سه روش برای مقابله با سرطان پستان و تشخیص زود رس آن وجود دارد:
۱- خود آزمایی پستان ( معاینه توسط خود خانمها)
۲- معاینه توسط کارکنان بهداشتی درمانی
۳- عکس برداری از پستان ها (مامو گرافی)
خود آزمایی پستان هیچ عارضه ای ایجاد نمی کند و درواقع با تشخیص زود رس از مرگ و میر زنان و مادران جامعه جلو گیری می کند.
بهترین زمان برای انجام خود آزمایی پستان ، ۲ الی ۳ روز پس از قطع خونریزی عادت ماهانه است . همه خانمها باید از ۲۰ سالگی شروع به انجام این کار نمایند. خود آزمایی را نباید قبل یا در زمان عادت ماهانه انجام داد، چون پستانها متورم و درد ناک هستند. در دوران یائسگی ، حاملگی و شیر دهی معاینه را در روز اول هر ماه یا هر روز دلخواه دیگر می توانید انجام دهید . به هیچ وجه نباید هنگام حاملگی یا شیر دهی ، خود آزمایی پستان را متوقف کنید.
شایعترین علامت سرطان پستان ، وجود یک غده سفت و بدون درد در پستان است.
 خود آزمایی پستان شامل دو قسمت است:
 نگاه کردن به پستانها در جلوی آیینه
 لمس کردن کامل پستانها
توجه داشته باشید که معاینه پستان ( نگاه و لمس ) باید به طور کامل و به ترتیب انجام شود. بعد از انجام خود آزمایی همیشه از روش مناسبی برای یاد آوری در ماههای بعد استفاده کنید.

 

نگاه کردن : بعضی از بیماریهای پستان ، به صورت تغییرات ظاهری خود را نشان می دهند و تنها با نگاه کردن مشخص می شوند. برای این کار ، قسمت بالا تنه خود را لخت کنید و در مقابل آیینه به پستانهای خود نگاه کنید . تغییرات غیر طبیعی شامل: – فرو رفتگی های کوچک یا بزرگ در پوست پستان ، – تو کشیدگی نوک پستان که به تازگی ایجاد شده باشد- زخم پوست یا نوک پستان – قرمزی و پوسته پوسته شدن – خارش نوک و هاله اطراف پستان – قرمز و متورم شدن پستان و تغییراتی شبیه پوست پرتغالی در پوست پستان می باشند.
– نگاه کردن شامل چند حالت است:
الف- دستها را در دو طرف بدن به حالت آویزان قرار دهید و پستانها را از نظر عدم تقارن ( تفاوت چشمگیر در اندازه آنها ) و نشانه های بالا بررسی کنید.
ب- در این حالت دستها را در دو طرف سر به صورت صاف بالا ببرید و به پستانها خصوصا از نظر فرو رفتگی پوست و توکشیدگی نوک پستانها و سایر علائم نگاه کنید.
ج- در این حالت کف دستها را پشت سر به هم قفل کرده و شانه ها را به عقب بکشید و به پستانها نگاه کنید و آنها را از نظر هر کدام از تغییرات ذکر شده بررسی کنید.
د- دستها را بر روی کمر فشار داده و شانه ها را به عقب بکشید و در این حال پستانهای خود را مانند حالتهای قبلی به دقت بررسی کنید.
ه- خم شوید و دستها را به صورت آویزان در دو طرف تنه قرار دهید و در آیینه به ظاهر پستانها به دقت نگاه کنید.
در هر یک از این پنج حالت ، پستانها را هم از روبه رو و هم از کنار نگاه کنید. توجه داشته باشید که هیچ زنی دو پستان صددر صد مشابه و قرینه ندارد. مهم این است که تغییراتی را که در ظاهر پستان نسبت به ماه قبل در آن ایجاد شده پیدا کنید.
توجه داشته باشید که : علائم مهمی مانند کشیده شدن نوک پستان به داخل و یا فرو رفتگی پوست ممکن است فقط در یکی از این حالتها دیده شود. لذا ضروری است که تمام مراحلی را که شرح داده شد همیشه و به ترتیب انجام دهید.

 

 لمس کردن: لمس پستان مهمترین مرحله خود آزمایی پستان است . اگر با حوصله و دقت لمس را انجام دهید اکثر موارد مشکوک را با لمس کردن می توانید تشخیص دهید. شایعترین حالت تشخیص سرطان پستان ، لمس یک توده (غده) سفت و بدون درد است . لمس هر گونه غده و هر سفتی در پستان بسیار مهم می باشد.

 

۱- برای لمس کردن پستان ابتدا به پشت دراز بکشید . برای معاینه پستان چپ ، یک بالش کوچک در زیر شانه چپ بگذارید و دست چپ خود را زیر سرتان بگذارید به طوریکه پستان چپ کاملا در وسط قفسه سینه قرار بگیرد . برای لمس پستان چپ از دست راست استفاده کنید.در مورد پستان راست بر عکس عمل کنید.
۲- برای معاینه از نرمه انگشتان (بند آخر انگشت) استفاده کنید. از نوک انگشت یا بند های دیگر انگشتان استفاده نکنید. هیچ وقت بافت پستان رابین انگشت شست و سایر انگشتان فشار ندهید، زیرا به اشتباه احساس می کنید یک غده لمس کرده اید.
ابتدا هر قسمت ازپستان را با نرمه انگشتان و با فشار آرام معاینه کنید. سپس همان قسمت را بین سطح انگشتان و قفسه سینه فشار بیشتری داده و معاینه کنید.با این روش هم قسمتهای سطحی و هم قسمتهای عمقی پستان معاینه می شوند. توجه داشته باشید که انگشتان از روی پوست برداشته نشوند. با این روش همه قسمتهای پستان، از انتهای بالایی پستان( حدود استخوان ترقوه ) تا پایین پستان ( لبه پایینی سینه بند) و از جناغ سینه تا تمام زیر بغل باید معاینه شوند.
• برای انجام صحیح لمس ، بافت پستان را بین پوست و دنده ها فشار دهید و پوست را روی بافت پستان بلغزانید.

 

۳- حرکت دورانی در معاینه : برای این کار می توانید از اطراف پستان به طرف نوک پستان در دایره های فرضی هم جهت با عقربه های ساعت ، لمس را انجام دهید. پس از لمس هر پستان ، لمس زیر بغل همان طرف را انجام دهید.لمس زیر بغل مانند لمس پستان با نرمه انگشتان انجام می شود و در صورت وجود هر گونه سفتی یا غده در زیر بغل ، باید به واحد بهداشتی جهت معاینه مراجعه نمایید.
در انتهای معاینه ، پستانها را در جهات مختلف مانند حالت دوشیدن فشار دهید و به ترشحات نوک پستان توجه کنید.ترشحات نوک پستان شایع هستند و اگر از هر دو پستان باشند، معمولا خطری ندارند. ترشحات خونی یا خونا به ای و بی رنگ یک طرفه مهمتر هستند و ممکن است به دلیلبیماریهای سرطانی ایجاد شده باشند.
– لمس پستانها را میتوان در زیر دوش هنگام حمام کردن ، انجام داد.در این حالت هم مطابق توضیحات قبلی باید تمام پستان و زیر بغل با نرمه انگشتان بطور کامل معاینه شوند. در این حالت که پستان و انگشتان خیس و لغزنده هستند بسیاری از توده ها بهتر لمس می شوند.

 

 مامو گرافی: مامو گرافی مفید ترین وسیله تشخیصی برای یافتن سرطان پستان در مراحل اولیه می باشد.
• اولین مامو گرافی در سن ۴۰ سالگی
• ۵۰-۴۰ سالگی هر ۲-۱ سال یکبار
• از ۵۰سالگی به بعد سالیانه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *