عوامل موثر بر نتایج آزمایشات هورمونی

عوامل موثر بر نتایج آزمایشات هورمونی :

  • محکم بستن یا طولانی شدن مدت تورنیکه باعث افزایش خروج مایعات از عروق و بالارفتن غلظت برخی آنالیت ها می شود.
  • سرم یا پلاسما: هر چند تفاوتی در نتایج آزمایشات انجام شده در سرم یا پلاسما ثابت نشده ولی به هر حال با توجه به تفاوت زمینه بعضی تداخلات را باید در نظر گرفت. بخصوص در بکارگیری ضدانعقادها باید دقت کرد.
  • پاره شدن RBC ها و رهاشدن Hb به محتوی سرمی رنگ قرمزی می بخشد، سرم های همولیز به علت بالابودن میزان Hb بر تعادل واکنش آنتی ژن و آنتی بادی اثر می گذارد  و زمان به تعادل رسیدن را افزایش می دهد. باقی ماندن مقدار ناچیزی Hb بعد از شستشو در آزمایش هایی که از آنزیم پراکسیداز استفاده می شود ایجاد تداخل می کند چون Hb بطور کاذب سبب افزایش جذب نوری می شود.
  • بالابودن میزان بیلی روبین در نوزادان و افراد مبتلا به اختلالات کبدی سبب ایجاد رنگ زرد تیره در سرم می شود غلظت بالای بیلی روبین در نمونه های ایکتریک مثل دترژان عمل می کند و با تداخل با قسمت های هیدروفوب آنتی ژن یا آنتی بادی منجر به تداخل در واکنش طبیعی بین این دو مولکول می شوند و در سنجش ایجاد اختلال می کند.
  • پس از صرف غذا و گوارش آن محتوای لیپیدی غذا در قالب شیلومیکرون ها بالارفته و چنانچه در این زمان از فرد خونگیری شده و سرم آن جدا شود سرم حاصله ظاهری کدر و شیری رنگ پیدا می کند و این کدر بودن نمونه در نتیجه آزمایش سنجش ایمنی تداخل ایجاد می کند.

اثر زمینه: پیچیدگی ترکیبات پروتئین، چربی، کربوهیدراتی، املاح و متابولیت ها از لحاظ کمی و کیفی باعث اختلاف بین استانداردها و نمونه ها می گردد این تفاوت ترکیبات را اثر زمینه
می نامند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *