دلیل و درمان گرفتن سرطان ریه

آشنایی با عوامل موثر در ایجاد سرطان ریه

سرطان ریه علت های مختلفی دارد. سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را در شما افزایش دهد. با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ریه (CDC)، تقریبا 90 درصد از دلایل تمام سرطان های ریه ناشی از سیگار کشیدن است.

به طور کلی سرطان ریه ناشی از، جهش در DNA است. هنگامی که سلول های سرطانی تکثیر می شوند، باعث تشکیل شدن سلول های یکسان می شوند.

به این ترتیب، بدن شما به طور مداوم در حال دفاع از خود است. استنشاق مواد مضر یا سرطان زا، به سلول های بافت ریه شما آسیب می رساند. نمونه هایی از این مواد سرطان زا عبارتند از:

دود سیگار
آزبست
رادون

در ابتدا بدن شما ممکن است بتواند بافت های آسیب دیده را بازسازی کند. اما با قرار گرفتن در معرض مکرر عوامل سرطان زا، سلول های شما به طور گسترده ای آسیب می بینند و با گذشت زمان، سلول ها به طور غیر طبیعی عمل می کنند و غیر قابل کنترل می شوند و در نهایت به شکل سرطان توسعه می یابند.

ایجاد سلولهای اضافی باعث ایجاد تومورهای خوش خیم یا بدخیم می شوند. تومورهای ریه سرطانی بدخیم می توانند تهدید کننده ی زندگی باشند. آنها می توانند حتی پس از جراحی و برداشتن توسط جراح، گسترش پیدا کنند و حتی بازگردند. برای یادگیری درباره عوامل شخصی و محیطی که می توانند باعث بروز سرطان ریه شوند، این مقاله را مطالعه کنید.

عوامل موثر در ایجاد سرطان ریه:

ژنتیک

تحقیقات کنونی نشان می دهد که، اگر یک عضو خانواده درجه یک و یا یکی از فامیل های شما مبتلا به سرطان ریه شده باشد، احتمال ابتلا به این بیماری برای شما، کمی بالاتر است. خانواده درجه یک شامل افراد زیر می باشند:
مادر
پدر
خواهر و برادر
عمه
دایی
پدربزرگ و مادربزرگ

در این صورت، ابتلا به سرطان ریه، حتی اگر شما سیگار مصرف نکنید، بالا خواهد بود. کاملا مشخص نیست که آیا ژنتیک موجب سرطان ریه می شود یا اینکه فقط احتمال ابتلا به آن را بالا می برد.

سن

به گفته انجمن سرطان آمریکا، سرطان ریه، بیشتر درافراد مسن رخ می دهد. از هر سه آمریکایی، دو نفر مبتلا به سرطان ریه تشخیص داده میشوند. میانگین سنی این افراد معمولا 65 سال یا بیشتر می باشد. هر چه سن شما بالاتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان ریه در شما افزایش می یابد. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی نیز باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود.

سابقه بیماری های ریوی

سابقه بیماری های ریوی می توانند موجب التهاب و زخم در ریه ها شوند. نمونه هایی از این بیماری ها عبارتند از: سل، بیماری ریوی مزمن انسدادی (COPD)، برونشیت مزمن و آمفیزم. اگر سابقه ای از بیماری های مزمن نام برده، که مستقیم بر روی ریه ها اثر می گذارند، داشته اید، احتمال ابتلا به سرطان ریه در شما بسیار بیشتر از سایر افراد می باشد.

پرتو درمانی قفسه سینه

پرتودرمانی، روشی که برای درمان سرطان های دیگر مانند سرطان لنفوم و سرطان سینه استفاده می شوند، خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهند. مصرف هم زمان سیگار و دخانیات نیز، احتمال ابتلا را چند برابر می کند.

دود

حتی اگر شما فردی سیگاری نباشید، در معرض دود سیگار بودنتان می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را در شما افزایش دهد. این قرار گرفتن در معرض دود می تواند در هر جایی که شما وقت خود را در طول روز صرف می کنید باشد، مانند:
خانه
محل کار
رستوران ها
کافه ها

سیگار کشیدن

طبق گزارش CDC، سیگار کشیدن، یکی از عوامل اصلی ابتلا به سرطان ریه است که تقریبا 90 درصد از کسانی که دچار سرطان ریه شده اند افرادی سیگاری بوده اند.

دخانیات و تنباکو حاوی بیش از 7000 مواد شیمیایی و سمی هستند که بسیاری از آنها سرطان زا می باشند. نمونه هایی از مواد شیمیایی سرطان زا که در دود سیگار وجود دارند اکسید نیتروژن و مونوکسید کربن هستند.

استنشاق مواد شیمیایی موجود در سیگار بلافاصله موجب تغییر در بافت ریه می شود. در ابتدا بدن شما ممکن است قادر باشد آسیب را برطرف سازد، اما در صورت قرار گرفتن در معرض میزان بالایی از آسیب، توانایی خود را برای تعمیر از دست می دهد.

درباره مکمل های سودمند برای سرطانیها نیز بخوانید

رژیم غذایی

رژیم غذایی متعادل و سالم، بدن شما را با ویتامین ها و مواد معدنی غنی می کند. اگر شما ترکیبی متنوع از غذاهای سالم، از جمله میوه ها و سبزیجات نداشته باشید، ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه در شما افزایش یابد. به خصوص اگر شخصی سیگاری باشید.

عوامل زیست محیطی

رادون، گازی است که به طور طبیعی با تجزیه اورانیوم، در سنگ ها و خاک اتفاق می افتد. این گاز، بی بو، بی رنگ و بی مزه است. در معرض این گاز بودن میتواند ساختار ریه شما را دچار مشکل کند و در نهایت سرطان ریه را ایجاد کند.

افراد سیگاری که در معرض این گاز هستند احتمال ابتلا به سرطان ریه در آن ها بسیار بالاتر از افراد غیر سیگاری است. با توجه به منبع CDCTrusted، گاز رادون دومین عامل سرطان ریه در ایالات متحده آمریکا است.
آزبست

آزبست ماده ای صنعتی است که در ساخت عایق استفاده می شود و کلا یک عامل بازدارنده آتش است. اگر در معرض آزبست هستید احتمال ابتلا به سرطان ریه در شما بسیار بالا است.

سایر مواد شیمیایی

گروهی دیگر از مواد شیمیایی، خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد. این مواد عبارتند از:

آرسنیک
بریلیم
کادمیوم
وینیل کلرید
ترکیبات نیکل
ترکیبات کروم
محصولات زغال سنگ
گاز خردل
کلرومتیل
دود اگزوز

قرار گرفتن در معرض این مواد احتمال ابتلا به سرطان ریه را بسیار بالا می برد، به همین خاطر برای جلوگیری از ابتلا به سرطان ریه تا حدد ممکن از این مواد دوری کنید.

منبع؛سلام سلامت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *