غذاهای نوزادان در ماه های مختلف

مرحله اول : نخستين طعم ها و مزه ها
نخستين گام براي آشنايي کودک با غذاهاي واقعي ، غذاهاي جويدني هستند . از اين رو ، کودک با تمام انواع مزه ها و ترکيب ها آشنا مي شود .
اگر چه هنوز هم شير ، عمده مواد غذايي مورد نياز کودک را فراهم مي کند  ،اما اين غذاهاي واقعي بهانه ايي خواهند بود که بعدا ً عادت هاي غذايي کودک طبق آن ها حاصل شود . در نتيجه ، اين غذاها حايز اهميت هستند ، چرا که تجربه اي شاد و لذت بخش و مطلوب براي کودک هواهند بود . اين که عادت هاي غذايي کودک بر پايه و اساس مناسب به وجود آيند نيز ، امري مهم تلقي مي شود .
ابتدا با دادن پوره هاي بسيار نرم و روان ، يک بار در روز به اندازه يک قاشق چاي خوري آغاز کنيد و به تدريج ، مقدار آن را به دو تا سه قاشق چاي خوري افزايش دهيد و سپس به آهستگي ، وعده غذايي را دو تا سه بار ردر روز برسانيد.

غذا

غذاهاي مناسب چهارماهگي
غذاهايي که مي توان به کودکان داد ، عبارتند از :
* پودر فرني آماده (سرلاک گندمين ، برنجين و …)
* پور هسبزيجات با طعم طبيعي و معمول . مي توانيد با پوره سيب زميني شروع کنيد و با دادن پوره هويج ، زردک ، يا شلغم زرد ادامه دهيد .
* پوره ميوه هايي با شيريني طبيعي خود که با دسر سيب و گلابي درست مي شوند.

 

غذاهاي مناسب پنچ تا شش ماهگي
غذاهايي که مي توان به کودک داد  ،عبارتند از :
* انواع بيشتر سبزيجات شامل : نخود فرنگي تازه يا فريز شده  ،ذرت ، گل کلم ، کلم پيچ  ،يا کلم برگ  ،اسفناج  ،کرفس  ،قارچ ، تره فرنگ ؛
* گوشت مرغ ؛
* مقدار کمي گوشت قرمز بدون چربي
* نوعي سفره ماهي ، ماهي روغن ، هداک (نوعي ماهي روغن) ، ماهي قرل آلاي تازه يا منجمد .
* مقدار اندکي حبوبات از قبيل : نخود  ،لپه  ،عدس قرمز  ،و حبوباتي همچون نخود ولوبيا به صورت کاملا ًپخته شده يا کنسرو؛
* ميوه هاي خوش مزه تري همچون  : موز، زردآلو ، توت فرنگي ، تمشک ، طالبي , (هشدار : از ميوه هاي توت مانند نرم مقدار بسيار کمي به کودک بدهيد ؛ زيرا بعضي از کودکان ممکن است نسبت به اين ميوه ها حساسيت داشته باشند)
* غلات بدون گلوتن (مخلوطي از پروتئين هاي موجوددر غلات) ؛ مانند : برنج و آرد ذرت ؛
* مقدار کمي کاکائو

 

مرحله سوم : شش تا نه ماهگي
در اين مرحله مي توان پوره کودک را کمي درشت تر درست کرد ، اما هنوز هم لازم است که اين پوره نسبتا ًنرم باشد . سعي کنيد ترکيب موادي که استفاده مي کنيد ، متناسب با نياز او باشد . مثل هميشه  ،با کودکتان همگام باشيد و به سرعت به او غذا ندهيد ، اگر کودک دوست دارد  ،هنگامي که به او غذا مي دهيد ، بگذاريد قاشق ديگري در دست خود بگيرد ، تا مثلاً با شما همکاري کند . اين عمل نخستين گام در اين جهت است که کودک ياد بگيرد خودش غذا بخورد (بدون کمک والدين) . تمام غذاهايي که طرز تهيه آن ها در بخش قبل توضيح داده شدند ، هنوز هم براي رشد کودک مورد نيازند ؛ فقط ترکيب مواد غذايي را به گونه اي در نظر بگيريد که از لحاظ اندازه ، مواد کمي درشت تر باشند .

 

 مرحله چهارم : نه تا دوازده ماهگي
اکنون کودک شما در سه وعده غذاي خانواده سهيم خواهد بود و مقدار کمي از آنچه را که شما مي خوريد خواهد خود . خود را آماده کنيد که کودکتان سه وعده غذاي اصلي و دو يا سه ميان وعده را طي يک روز بخورد . کودکان به طرز باور نکردني رشد مي کنند و بنابراين  ،لازم است به دفعات مکرر و به مقدار اندک غذا بخورند تا انرژي ذخيره کنند و به رشد خود ادامه دهند. آن ها مي توانندهنوز هم غذاهايي را بخورند که طرز تهيه آن ها در بخش قبل توضيح داده شد . اما در صورتلزوم ، با ترکيباتي از نظر اندازه مواد ، کمي درشت تر .

 

مرحله پنجم : از کودکي تا نوپايي
هنگامي که کودک شما به دوازده ماهگي مي رسد ، از خوردن غذاهاي متنوع بسيار لذت مي برد . در اين زمان ، ممکن است عادت هاي غذايي نامناسب کودک ظاهر شوند . به خاطر داشته باشيد که اشتها و ميل يک کودک نوپا بسيار زيا تغيير مي کند و شما نيز ممکن است تا کنون متوجه شده باشيد که يک روز کودک به خوبي غذا مي خورد و روز ديگر ، ممکن است اصلاً ميل به خوردن غذا نداشته باشد . همواره همگام کودک نوپاي خود باشيد و به جاي اين که نگران باشيد که چرا فلان روز به خوبي غذا نخورده ، بيشتر به اين فکر کنيد که کودک طي چند روز گذشته چه چيزهايي خورده است . در اين بخش ، با طرز تهيه بعضي از غذاهاي مورد علاقه کودکتان آشنا خواهيد شد . اين غذا ها از مراحل اوليه آغاز و متناسب با رشد کودک پيش مي روند .