غذاهای گیاهی برای عوارض قرص‌های ضدبارداری

بیشتر داروها ازجمله قرص ضدبارداری عوارض  جانبی متعددی دارد. این داروها برای پیشگیری از بارداری، درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک  و ناراحتی‌های هورمونی دیگر تجویز می‌شود.

به دلیل عوارضی که دارد ، بیشتر زنان از مصرف این قرص پرهیز می‌کنند. این قرص‌ها هورمونی است که از تخمک گذاری پیشگیری می‌کند و در نتیجه مانع از باردارشدن می‌شود.

به نقل از سایت هلث نیوز  این دارو ها  عوارضی شامل حالت تهوع،نرم شدن سینه‌ها، اسهال، گرفتگی عضلات، ریزش مو، افزایش وزن، تغییر در خلق‌وخو، نامنظم شدن قاعدگی و… دارد بنابراین هنگام مصرف این قرص‌ها باید یک برنامه غذایی سالم داشته باشید که به شرح زیر است:
*جو  دوسر :
ازآن جا که مصرف این قرص باعث از بین رفتن منیزیم بدن می‌شود، جو دو سر را به برنامه غذایی خود اضافه کنید تا این کاستی جبران شود.
*بادام :
قرص  ضد بارداری به رادیکال‌های آزاد  آسیب می‌رساند که باعث پیری زودرس پوست می‌شود. ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان های  موجود در بادام از بروز این عوارض پیش‌گیری می کند.
*ماهی:
ماهی سرشار از ویتامین E است که برای رشد مو بسیار ضروری است. ازآن  جا که مصرف قرص ضدبارداری باعث از دست رفتن موها می‌شود، ماهی را به رژیم غذایی تان اضافه کنید.
*مرکبات :
مانند پرتقال سرشار از ویتامین C است که  از آسیب دیدگی مو و پوست براثر مصرف قرص‌های ضدبارداری پیشگیری می کند.
*آووکادو:
غنی از اسید چرب امگا3 و فولات است و ناهنجارهای هورمونی را  کنترل و تنظیم می‌کند.
*ماست:
زنانی که قرص ضدبارداری مصرف می‌کنند، باید ماست را بخشی از رژیم غذایی خود کنند زیرا  ماست سرشار از ویتامین B و پروبیوتیک است و به‌این‌ترتیب  حالت تهوع و سردرد  را کاهش می‌دهد.
*موز:
ویتامین B6موجود در موز میزان سرتونین مغز را  افزایش می‌دهد درنتیجه  خطر عارضه تغییر خلق و خو را کاهش می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *