غذای گربه

غذاهایی که گربه ها نیاز دارند

غذاهای خشک مخصوص گربه دارای مواد نگهدارنده ,کربوهیدرات و مواد افزودنی دیگری است که بدن گربه به بعضی از ان ها نیازی ندارد.به همین دلیل بهتر است به گربه غذای خانگی نیز داده شود.غذای خانگی برای گربه های بیمار_گربه های مسن و گربه های دیابتی بسیار مفید می باشد.بهتر است به برنامه غذایی گربه خود غذای خانگی را نیز اضافه کنید

 

بزرگترین گربه دنیا

۵مواد مغذی مورد نیاز گربه:

 

هنگامی که غذایی برای گربه خود اماده می کنید باید مطمئن باشید این مواد در غذا باشند:

*پروتئین:مولکول های پروتئین از امینو اسید تشکیل می شوند.گربه ها نمی توانند همه امینو اسید مورد نیاز بدن خود را به دست بیاورند .به همین دلیل بیشتر امینو اسید های مورد نیاز بدنشان را از غذایی که می خورند به دست می اورند.امینو اسید های ضروری برای بدن گربه یعنی آرژنین ( arginine) و تورین ( taurine) در غذاهایی مانند:سویا,گوشت,تخم مرغ و سبزیجات یافت می شوند

 

*اب :دادن اب تمیز و پاکیزه یکی از مهمترین مسائلی است که باعث می شود گربه سالم بماند

*ویتامین ها:دادن زیاد از حد ویتامین به گربه می تواند خطرناک باشد.استفاده از اندام های حیوانی مانند کبد در مقادیر کم در غذای گربه می تواند موثر باشد اما اگر از مکمل هایی که دارای ویتامین A هستند استفاده می کنید نباید از کبد در غذای گربه استفاده کنید.دیگر ویتامین های مورد نیاز و مهم عبارتند از : ویتامین B ، D ، E، تیامین و نیاسین

 

*چربی ها :استفاده از اسید های چرب مانند اسید لینولئیک و اسید آراشیدونیک در رژیم غذایی گربه ضروری است.گربه می تواند این اسید ها را از روغن آفتابگردان , روغن کانولا ،روغن ماهی ،چربی های حیوانی و گوشت و زرده تخم مرغ دریافت کند.

 

 

*مواد معدنی : کربنات کلسیم، منیزیم، فسفر، پتاسیم، روی، آهن ، و مس در گوشت و مکمل های معدنی مخصوص گربه وجود دارد.

 

منبع پروتئین ها ، چربی ها ، مواد معدنی و ویتامین ها عبارتند از :

 


* مرغ

* خرگوش

* بوقلمون

* گوشت گاو

* بره

* ماهی

* تخم مرغ پخته — تخم مرغ خام هرگز داده نشود

* ماهی تن — اما به مقدار کم و حساب شده

این موادی را که نام برده شد بهترین منابع ویتامین ها و مواد معدنی و … بدن گربه هستند(به یاد داشته باشید گوشت مرغ و بوقلمون و … باید بدون استخوان و پوست به گربه داده شود)

غذاهای خانگی که هرگز نباید به گربه داده شوند عبارتند از:

* پیاز

* انگور

* شکلات

* شیر

* گوشت خوک

* کشمش

* قارچ

* استخوان

* ماهی خام

اگر گربه شما به غذاهای خانگی عادت ندارد می توانید غذای مخصوص و غذای خانگی را با هم برای او ترکیب کنید(۴ تا ۷ روز این کار را انجام دهید)

می توانید غذای خانگی را برای گربه تان فریز کنید اما ممکن است با منجمد شدن برخی از مواد مغذی شان از بین برود.اگر غذای خانگی گربه را فریز می کنید می توانید قبل از گرم کردن و دادن به گربه به ان مقداری پودر ویتامین اضافه کنید.

هرگز از ویتامین ها و مکمل های انسانی برای گربه استفاده نکنید زیرا فرمول ساخت ویتامین ها و مکمل های انسان و گربه با هم متفاوت است.

از سبزیجات تازه در غذای گربه تان استفاده کنید.(اما در مقادیر کم)

 

 

 

از آن جایی که گربه ها هر غذایی را نمی خورند گاهی به نظر می آید که گربه می داند کدام غذاها برای آن مفید است. اما این واقعیت که گربه از کنار گوشت بد رد می شود به این معنا نیست که گربه از کنار کنسرو ماهی تن نیز رد می شود و همان قوطی کنسرو به همان اندازه گوشت بد برای آنها خطرناک است. در واقع در اینجا متوجه می شوید که برخی غذاهای معمولی وجود دارد که گربه نباید بخورد و از مطالعه آن حیرت زده می شوید.

تن ماهی

 

تن ماهی

 

گربه ممکن است به خوردن ماهی تن معتاد شود چه این محصول مخصوص گربه ها باشد چه مخصوص انسان ها. البته گاهی کمی ماهی تن ایرادی ندارد. اما یک رژیم غذایی دایم از ماهی تن که مخصوص انسان است ممکن است باعث سو تغذیه گربه شود زیرا این غذا فاقد همه مواد مغذی که گربه به آن نیاز دارد. و استفاده بیش از حد از تن باعث مسمومیت با جیوه می شود. گربه قوطی باز ماهی تن نزدیک سینک را به عنوان شام می بیند.

پیاز، سیر، موسیر برای گربه خانگی مضر است

 

پیاز، سیر، موسیر برای گربه خانگی مضر است

 

 

پیاز در تمام اشکال آن پودر، خام، پخته یا خشک باعث شکسته شدن گلبول های قرمز خون گربه شده و منجربه بروز کم خونی می شود. این امر در مورد پودر پیاز نیز صادق است که در برخی غذاهای بچه یافت می شود. البته مقدار کمی پیاز گاه به گاه ایرادی ندارد. اما مصرف مقدار زیادی پیاز در یک وعده یا مصرف مقادیر کوچک به صورت مرتب ممکن است باعث مسمومیت با پیاز شود. همراه با پیاز، سیر و موسیر ممکن است باعث ناراحتی معده و روده گربه شود.

شیر و سایر فراورده های لبنی به خاطر وجو لاکتوز برای گربه مناسب نیست

 

شیر و سایر فراورده های لبنی به خاطر وجو لاکتوز برای گربه مناسب نیست

 

 

چه ایرادی دارد اگر به گربه یک نعلبکی شیر یا یک قطعه پنیر بدهیم؟ توجه داشته باشید بسیاری از گربه ها قادر به تحمل لاکتوز نیستند. دستگاه گوارش آنان قادر به گوارش فراورده های لبنی نیست و نتیجه آن بروز ناراحتی های شکمی و اسهال است.

الکل هم برای انسان و هم برای گربه بسیار خطرناک میباشد

 

الکل هم برای انسان و هم برای گربه بسیار خطرناک میباشد

 

آبجو، شراب، غذاهای حاوی الکل هیچ یک برای گربه مفید نیست. زیرا الکل همان اثری را که روی کبد انسان و مغز انسان دارد روی گربه نیز دارد. اما در گربه ها این امر سریع تر اتفاق می افتد. فقط دو قاشق چای خوری الکل قادر است گربه ۲ کیلوگرمی را به کما ببرد و یک قاشق چای خوری بیشتر باعث مرگ گربه می شود. بعلاوه هر چه مقدار الکل در نوشیدنی بیشتر باشد عوارض آن شدید تر است.

انگور و کشمش برای گربه قابل هضم نیست

 

انگور و کشمش برای گربه قابل هضم نیست

 

انگور و کشمش اغلب به عنوان تشویق به حیوانات داده می شود. اما این کار درستی نیست. هر چند دلیل آن مشخص نیست اما انگور و کشمش باعث نارسایی کلیه در گربه ها می شود. و مقدار اندک آن باعث بیماری گربه می شود که عوارض اولیه آن شامل استفراغ و اسهال است. گرچه در برخی گربه ها اثری از بیماری بوجود نمی آید اما بهتر است از دادن انگور به گربه خودداری نمایید. پس انگور و کشمش را از روی کابینت و مکان هایی که گربه به آن دسترسی دارد دور کنید.

به گربه خود کافئین ندهید

 

به گربه خود کافئین ندهید

 

کافئین به مقدار زیاد ممکن است باعث مرگ گربه شود. و هیچ پادزهری برای آن وجود ندارد. علایم مسمومیت با کافئین شامل بی قراری، تنفس سریع ، تپش قلب، لرزش های عضلانی و قرمزی پوست گربه است. علاوه بر چایی و قهوه و دانه های قهوه، کافئین در کاکاﺋو، شکلات، کولا و نوشیدنی های محرک مانند ردبوول وجود دارد. در برخی داروهای سرماخوردگی و مسکن ها نیز کافئین وجود دارد.

شکلات ممکن است برای گربه مرگ آور باشد

 

شکلات ممکن است برای گربه مرگ آور باشد

 

گرچه بسیاری از گربه ها شکلات نمی خورند اما ممکن است توسط صاحب خود مجبور به خورن آن شوند; صاحبان گربه که گمان می کنند دارند با شکلات گربه را تشویق می کنند. عامل سمی موجود در شکلات تئوبرومین است. در همه انواع شکلات این ماده وجود دارد حتی در شکلات سفید. البته خطرناک ترین نوع شکلات شکلات تلخ و شکلات مخصوص کیک پزی است. مصرف شکلات در گربه باعث ضربان غیر طبیعی قلب، لرزش، تشنج و مرگ گربه می شود.

یک غذای ممنوعه برای گربه : آب نبات و آدامس

 

یک غذای ممنوعه برای گربه : آب نبات و آدامس

 

آب نبات، آدامس، خمیر دندان، محصولات پختنی، و برخی از مواد غذایی با ماده ای به نام زایلیتول شیرین می شود. زایلیتول منجربه افزایش انسولین در خون گربه می شود و باعث می گردد قند خون گربه بیفتد. زایلیتول همچنین ممکن است باعث نارسایی کبد شود. علایم ابتدایی آن شامل استفراغ بی حالی و از دست دادن هماهنگی اعضای بدن گربه است. و گربه ممکن است پس از هضم زایلیتول تشنج کند و چند روز بعد دچار اختلال کبدی شود.

دنبه و استخوان

 

دنبه و استخوان

 

پسماندهای غذا اغلب حاوی دنبه و استخوان است. هم چربی و هم استخوان برای گربه خطرناک است. چربی چه پخته باشد چه خام باعث ناراحتی روده و منجربه استفراغ و اسهال در گربه می شود. در ثانی گربه ممکن است استخوان را ببلعد. بعلاوه استخوان ممکن است تکه تکه شود و باعث پارگی و انسداد دستگاه گوارش گربه شود.

تخم مرغ خام برای گربه خانگی دو عارضه دارد

 

تخم مرغ خام برای گربه خانگی دو عارضه دارد

 

با دادن تخم مرغ خام به گربه دو مشکل پیش می آید.

 

یک. احتمال مسمومیت غذایی در اثر باکتری بالا می رود باکتری مانند سالمونلا و ای کولای

 

دو. پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ که به نام آویدین معروف است در جذب ویتامین بی بیوتین اختلال ایجاد می کند. این امر ممکن است باعث بروز بیماری های پوستی و مشکلات در خز گربه شود.

گوشت خام و ماهی

 

گوشت خام و ماهی

 

گوشت خام و ماهی خام و تخم مرغ خام ممکن است حاوی باکتری هایی باشد که باعث مسمومست غذایی گربه می شود. بعلاوه آنزیم موجود در ماهی خام تیامین را از بین می برد. تیامین ویتامین بی ضروری برای گربه است. کمبود تیامین ممکن است باعث بروز مشکلات جدی عصبی و منجربه تشنج و کما در گربه شود.

غذای سگ

 

غذای سگ

 

هر از گاهی یک گاز از غذای سگ برای گربه ضرری ندارد. اما غذای سگ جایگزین غذای گربه نیست. البته هر دو غذا دارای مواد یکسانی است. اما غذای گربه بنابه نیازهای گربه تهیه شده است و شامل مقدار پروتئین بیشتر و ویتامین های خاص و اسیدهای چرب است. استفاده مداوم از غذای سگ باعث سو تغذیه شدید در گربه می شود.

جگر موجب مسمومیت ویتامین E در گربه میشود

 

جگر موجب مسمومیت ویتامین E در گربه میشود

 

مقدار اندک جگر ایرادی ندارد اما مصرف بیش از اندازه جگر باعث مسمومیت ناشی از ویتامین E می شود. این بیماری خطرناکی است که روی استخوان های گربه تاثیر دارد. علایم آن شامل تغییر شکل استخوان، پوکی استخوان ، رشد استخوان در ناحیه آرنج و ستون فقرات است. مسمومیت ویتامین ای همچنین منجربه مرگ گربه می شود.

تشویقی بیش از حد

 

تشویقی بیش از حد

 

مصرف بیش از غذا ممکن است باعث بروز همان عوارضی شود که در انسان بروز می کند. مصرف بیش از حد غذا باعث بروز چاقی در گربه می شود.

خمیر ترش

 

خمیر ترش

 

قبل از پخته شدن، خمیر نان باید ور بیاید. و اگر گربه آن را بخورد دقیقا همین امر باید در معده گربه صورت گیرد. هنگامی که خمیر در داخل معده ور می آید معده را می کشد و باعث درد شدید می شود. به علاوه هنگامی که خمیر ترش به خمیر اضافه می شود تا ور بیاید الکل تولید می کند که منجربه مسمومیت الکل می شود.

داروی شما

 

داروی شما

 

مصرف با داروهای تجویز شده برای انسان یکی از علل شایع مسمومیت در گربه است. همانند کودک باید همه داروها را از دسترس گربه دور کنید. هرگز به گربه هیچ داروی همراه با نسخه ندهید مگر اینکه دامپزشک توصیه کرده باشد. داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوبروفن که در مسکن ها وجود دارد و داروهای سرماخوردگی. این داروها ممکن است برای گربه کشنده باشد.

آشپزخانه: ورود گربه ممنوع

 

آشپزخانه: ورود گربه ممنوع

 

بسیاری از مواد موجود در کابیت برای گربه مضر است. غذاها را از دسترس گربه دور کنید و کابینت و کمد ها را ببندید که از بروز بیماری های مربوط به مصرف غذاها در گربه جلوگیری شود.

اگر گربه غذایی را بخورد که مضر است

 

اگر گربه غذایی را بخورد که مضر است

 

هرقدر هم که محتاط باشید بازهم ممکن است گربه ماده ای را که نباید بخورد مصرف می کند. بهتر است همیشه شماره دام پزشک یا شماره درمانگاه اورژانس نزدیک را داشته باشید و یا می توانید در صورت بروز هر مشکلی با یک کلینیک دامپزشکی تماس بگیرید. و اگر فکر می کنید گربه شما غذایی را مصرف کرده است که سمی است بلافاصله با اورژانس حیوانات حاصل کنید.

گربه چه غذایی می تواند بخورد

 

گربه چه غذایی می تواند بخورد

 

گربه ها گوشتخوار هستند و به گوشت نیاز دارند. با دام پزشک درباره غذاهایی که برای گربه تهیه می کنید مشورت نمایید و از دستورالعمل ارایه شده بر روی برچسب مواد غذایی پیروی نمایید تا اطمینان یابید رژیم غذایی گربه شما متعادل است و گربه شما سالم است. گاه گاهی گوشت بدون استخوان پخته یا برنج قهوه ای برای تشویق گربه ایرادی ندارد. اما بهتر است این مقدار کم و مداوم نباشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «غذای گربه»

  1. سلام خسته نباشید ^^

    من دوتا دوست دارم که حدود دو ماهه براشون غذا میبرم . ولی مامانم خیلی وقتا جلومو میگیره و همه ش میگه احمقم که اینقدر برای گربه ها وقت میزارم ! … و به خاطر این مقاومت های مامانم بعضی وقتا فقط میتونم بهشون پوست مرغ بدم … چون جور کردن غذا براشون سخت میشه !… ولی وقتای معمولی اکثرا سنگدان و قلب مرغ میدم بهشون …
    :(((
    پوست مرغ تا چه مقدار باعث بیماری شون میشه 🙁 ؟

    1. داش پوست مرغ همش هرمونه براشون خوب نیست حدقل اگر میتونی بزار 30 دقیقه تواب بپزه بعد بشور بهشون بده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.