غربالگری روتین HSV ژنیتال در نوجوانان و بزرگسالان

کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده توصیه‌های خود را در زمینه عفونت ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ژنیتال منتشر کرده و در آن، غربالگری روتین را در نوجوانان و بزرگسالان بدون علامت، از جمله زنان باردار توصیه نمی‌کند. این کارگروه توصیه‌های نهایی خود را در مورد استفاده از تست‌ها خونی برای غربالگری به تازگی منتشر و در وب‌سایت این کارگروه قابل دستیابی است.
این توصیه‌ها، در واقع نسخه نهایی پیش‌نویس آن است که در آگوست ۲۰۱۶ منتشر و روزآمد شده گایدلاین سال ۲۰۰۵ این کارگروه است.
پس از بررسی کامل شواهد، USPSTF نتیجه‌گیری کرده که مضرات غربالگری بر مزایای آن برتری دارد. این توصیه‌ها همسو با گایدلاین‌های دیگر موسسات مطرح است، از جمله آکادمی پزشکان خانواده آمریکا، کالج زنان و مامایی آمریکا، و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا.
علیرغم شیوع بالای هرپس ژنیتال، انجام تست‌های غربالگری همیشه هم برای افراد بدون علامت فایده ندارد، خصوصا به دلیل آنکه تشخیص زودهنگام لزوما سلامت فرد را بهبود نمی‌دهد، زیرا در حال حاضر درمان قطعی برای این وضعیت وجود ندارد. علاوه براین، با توجه به آنکه روش‌های غربالگری کنونی اغلب دقت بالایی ندارند، ضررهای غربالگری شامل نرخ مثبت کاذب بالا و اضطراب بالقوه و قطع روابط شخصی فرد در ارتباط با تشخیص بیماری است.
HSV نوعی عفونت منتقله از راه جنسی است که یک نفر را از هر ۶ آمریکایی ۱۴ تا ۴۹ سال درگیر می‌کند. هرچند داروهای ضدویروسی می‌توانند علایم عفونت HSV را درمان و از شیوع آن پیشگیری کنند، قادر نیستند عفونت زمینه‌ای را از بین ببرند. دو نوع از HSV وجود دارد: HSV-1 که اغلب عفونت دهانی است و HSV-2 که اغلب عفونت ژنیتال ایجاد می‌کند.
توصیه‌های جدید همچنین تاکید می‌کنند که تست‌های کنونی برای HSV-1، که در حال حاضر بیشتر به سوی عفونت ژنیتال پیش می‌رود، نمی‌توانند مشخص کنند منبع عفونت دهانی است یا ژنیتال.
کارگروه خدمات پیشگیرانه همچنین توصیه می‌کند مشاوره‌های رفتاری برای پیشگیری از STIs در افراد پرخطر جدی گرفته شود و زنان بارداری که اخیرا به این ویروس آلوده شده‌اند، از نزدیک تحت نظر قرار داشته باشند. هرچند عفونت HSV نوزاد نادر است، تهدید کننده حیات بوده و به زنانی که عفونت فعال دارند، باید زایمان به روش سزارین پیشنهاد شود.
یکی از محققان مطرح این حوزه که البته در نگارش توصیه‌ها نقشی نداشته، ضمن حمایت از گایدلاین مذکور، هشدارهایی را هم می‌دهد. وی معتقد است: «توصیه‌هایی که بر ضد غربالگری سرولوژیک علیه HSV ژنیتال هستند، توجیه‌پذیر اما باید نگرانی‌هایی را هم برای پزشکان و بیماران در مورد اپیدمی‌های آینده و ضرورت ارتقای تست‌ها و استراتژی‌های تست‌ها برای تشخیص HSV برانگیزد.
وی تاکید می‌کند که هرپس ژنیتال، به عنوان یک مشکل سلامت عمومی به‌طور گسترده‌ای کمتر از لزوم تشخیص داده می‌شود. ارتباط قوی میان هرپس ژنیتال و عفونت HIV دلیل دیگری است که باید این مشکل را ردیابی کرد.
به هرحال، نبود یک برنامه کنترل ملی، فقدان واکسن برای پیشگیری، و ناآگاهی گسترده از وضعیت حاملین در میان افراد آلوده، تلاش‌ها را برای کنترل آن با چالش جدی مواجه کرده است. تست‌ها برای HSV نسبت به یک دهه قبل پیشرفت چشمگیری نداشته و باید ارتقا یابند. کم کردن انگ و سوء تفاهم درباره عفونت HSV نیز در کنترل تلاش‌ها نقش مهمی دارند.
این موضوع که نسبت به توصیه‌های سال ۲۰۰۵ این کارگروه، شاهد پیشرفت‌‌های اندکی در عملکرد تست‌های تشخیصی بوده‌ایم، گایدلاین‌ کنونی باید راهنمایی باشد برای نو کردن تلاش‌ها جهت ارتقای تست‌های بهتر برای HSV، بهبود استراتژی‌های مدیریت و رسیدگی به مضرات و انگ فراگیری که در ارتباط با هرپس ژنیتال در جامعه وجود دارد.

نظرات بسته شده است.