فشار خون بارداری

فشارخون و مراقبت های پیش از بارداری؛قبل از باردار شدن بهتر است به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کرده و پرونده مراقبتهای پیش از بارداری تشکیل دهید. یکی از مراقبتهای اساسی که برای شما انجام می شود اندازه گیری فشارخون قبل از بارداری می باشد در صورت بالا بودن فشارخون با انجام اقدامات لازم خطرات بارداری شما کاهش خواهد یافت.

فشارخون در بارداری
عفونت
فشارخون از اختلالات شایعی است که در مسیر حاملگی رخ می دهد و یکی از عوامل اصلی است که می تواند باعث آسیب به مادر و جنین شود.

اگر فشارخون در حالت استراحت درحد ۱۴۰ بر روی ۹۰میلی متر جیوه باشد این فشارخون بالا در نظر گرفته  می شود.افزایش فشار خون بیش از ۱۴۰ بر۹۰ میلی متر جیوه قبل از باردار شدن یا پیش از هفته ۲۰ بارداری فشار خون مزمن در بارداری تعریف می شود. در صورتیکه فشار خون پس از ۲۰ هفته بارداری افزایش پیدا کند به آن فشار خون بارداری اطلاق می شود.

علل فشارخون

مکانیسم افزایش فشار خون در بارداری هنوز ناشناخته است ولی محققان آن را توعی اختلال عملکرد دیواره عروق و انقباض آن می دانند اختلالات جفت مانند تشکیل لخته ، التهاب و عفونت های عروق جفتی یا تهاجم و رشد غیر نرمال جفت به دیواره رحم باعث اختلال در گردش خون و در نهایت افزایش فشار خون در بارداری می شود. بدن دچار افزایش وزن سریع ، تورم صورت و دست ، التهابات ریه و تغلیظ خون می شود مشکلات و اختلالات جفت از دیگر عواملی است که باعث کاهش جریان خون رحمی و جفتی شده و با اختلال در فشار خون و ضربان قلب جنین سلامت جنین را به خطر می اندازد.

عوامل خطر فشارخون در بارداری

سابقه ارثی ، حاملگی چندقلویی ، سابقه خانوادگی فشارخون بارداری ، عفونت های مادری ، بیماریهای مزمن مادر(دیابت، کلیوی ، بیماریهای روماتوئید ، هایپرتانسیون) ، بارداری در سنین بیش از ۳۵ سال و کمتر از ۱۸ سال ، بارداری اول ، چاقی،دیابت، افزایش تعداد بارداری ها عواملی هستند که احتمال افزایش فشار خون را در بارداری بالا می برند.

فشارخون و مراقبتهای بارداری

در سه ماهه دوم و اوایل سه ماهه سوم بارداری به طور طبیعی فشارخون پایین می آید اگر مادر باردار مراقبت بارداری خود را به موقع شروع نکند بالا بودن فشارخون تشخیص داده نشده یا دیرتر شناسایی خواهد شد پس بهتر است به محض مثبت شدن آزمنایش بارداری جهت انجام مراقبتها مراجعه نمائید.

 

عوارض فشارخون در بارداری

عوارض فشارخون دربارداری به میزان فشارخون

حداکثر و حداقل بستگی دارد.

 

عوارض فشار خون در مادر  :

خونریزی جفت                        ادم ریه

نارسایی کلیه                            تشنج

نارسایی کبد                             سکته مغزی و مرگ

خونریزی داخل جمجمه

عوارض قلبی عروقی دراز مدت

صدمه به عروق چشمی و تاری دید

 

عوارض فشارخون در جنین :

زایمان زودرس                        تأخیر رشد جنین

آسیب مغزی جنین                    مرگ پری ناتال

تأثیر فشارخون بر رشد جنین

تغذیه جنین در دوران بارداری بر عهده جفت و عروق جفتی می باشد  به نحوی که جفت مواد غذایی و اکسیژن را از خون مادر جذب و به جنین می رساند در اثر بالا بودن فشارخون مادر بارداری عملکرد جفت مختل شده و می تواند بر رشد و تکامل جنین تأثیر گذار باشد که انجام سونوگرافی از جنین و عروق جفت جهت تشخیص ضروری است که در این زمینه پزشکتان شما را راهنمایی خواهد کرد.

فشارخون و تشنج در مادر باردار

در صورت کنترل نکردن فشارخون در بارداری و بی توجهی به آن در مواردی مادر دچار تشنج      می شود کلیه عضلات بدن حرکات سریع و غیر ارادی دارند و امکان دارد مادر از روی تختی که در آن دراز کشیده است به پایین پرتاب شود.

از عوارض تشنج می توان به گیر افتادن زبان مادر در میان دندانها که باعث پارگی یا قطع زبان شد اشاره کرد.

اگر در دوران بارداری دچار فشارخون هستید:

۱-مراقبتهای بارداری خود را به طور مرتب انجام دهید.

۲-از درمانهای خانگی بپرهیزید.

۳-در صورت نیاز در بیمارستان بستری شوید تا داروهای لازم و آزمایشات مربوطه برای شما درخواست شود.

۴-با پزشک و ماما همکاری لازم را داشته باشید.

۵-بالا بودن فشارخون خود را از پنهان نکنید.

فشار خون و مراقبتهای پس از زایمان

زنانی که دچار افزایش فشارخون در دوران بارداری بوده و سابقه فشارخون قبل از بارداری ندارند در مدت زمان چند روز تا چند هفته بهبود پیدا می کنند ۴۸ ساعت اول پس از زایمان خطرناکترین زمان برای بروز حملات تشنج و افزایش فشار خون است بنابراین افراد مبتلا به فشارخون باید حداقل به مدت ۴۸ ساعت پس از زایمان در بیمارستان بستری شده و فشارخون خود را تا ۶ هفته پس از زایمان کنترل نمایند برای کنترل فشار خون انجام آزمایشات لازم ضروری است اگر ۶ هفته پس از زایمان فشار خون همچنان زیاد باشد احتمال ابتلاء به افزایش فشارخون مزمن زیاد است.

روشهای پیشگیری

رژیم و محدودیت نمک و پروتئین

ورزش

مصرف آسپرین با دوز پایین با نظر پزشک معالج

مصرف ۵/۱ گرم کلسیم روزانه

مصرف آنتی اکسیدان (ویتامین C و E)

مصرف مکمل روی و منیزیم و روغن ماعی

مصرف مرتب داروهای ضد فشارخون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *