پیشگیری از آلزایمر

تاثیر فشار خون بر عملکرد حافظه و بیماری آلزایمر

آلزایمر این روزها در کمین اغلب ما نشسته است، اما برای اینکه فراموشکار شوید، حتما نباید به میانسالی و پیری پا بگذارید و این بیماری سراغتان بیاید. محققان می‌ گویند مشکلاتی که در سال‌ های جوانی برای سلامت شما ایجاد می‌ شود نیز می‌ تواند بر حافظه شما تاثیر بگذارد و بدون ابتلا به آلزایمر فراموشکارتان کند.

ساینس دیلی، خبر از انجام پژوهش‌ هایی داده که ثابت کرده‌ اند ابتلا به نوسان‌ های فشار خون می‌تواند عملکرد حافظه را ضعیف و شما را فراموشکار کند.

پیش از این محققان ثابت کرده بودند بالا بودن فشار خون به چشم، کلیه‌ ها و قلب آسیب می‌ زند، اما در بررسی‌ های تازه به این نتیجه رسیدند که مغز هم از آسیب‌ های ناشی از این بیماری در امان نمی‌ ماند.

به گفته آن‌ ها، در حالی که بیمار خودش متوجه هیچ کدام از آسیب‌ های جانبی بالا بودن فشار خون به مغز نمی‌ شود، حافظه‌ اش به‌مرور ضعیف‌ تر می‌ شود و عملکردهای غیر کلامی، اجرایی و احساسات او هم به خاطر این بیماری آسیب‌ های جدی می‌ بینند.

از آنجا که از هر سه فرد میانسال یک نفر با این مشکل رو به‌ روست، بهتر است همین امروز به یکی از مراکز بهداشتی بروید و از متعادل بودن فشارخونتان مطمئن شوید.

اگر هم متوجه شدید که به این مشکل دچار شده‌ اید، با کم کردن میزان نمک مصرفی، کم کردن استرس‌ هایتان و انتخاب رژیم غذایی سالم برای برطرف شدن این مشکل تلاش کنید.

ورزش مرتب و کاهش وزن هم در این زمینه می‌ تواند موثر باشد. البته بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که به اندازه خوابیدن و به اندازه آب خوردن هم می‌ تواند فشار خون را تنظیم کند و اگر سهم سبزیجات تازه را در رژیم غذایی‌ تان بیشتر کنید، کمتر دچار نوسان‌ های فشار خون می‌ شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.