فواید و خواص گیاه گل خیار

خاصیت و فواید و مزایای گل خیار,اثرات دارویی درمانی گل خیار بر پوست و سلامتی,عکس گیاه گل خیار,مضرات گل خیار,نحوه مصرف گل خیار

گیاه گل خیار

این گیاه مصرف خوراکی ندارد و از کوبیده گل آن به عنوان یک نرم کننده ی پوست استفاده می شود. گونه کوهستانی آن در ارتفاعات و گونه دشتی آن در جلگه ها و کف دشتها می روید و فصل گل دهی این گیاه از اواخر فروردین ماه تا پایان اردیبهشت ماه است.

نام علمى: Ixiolirion tataricum (Pall.) Herb
نام انگلیسى: Siberian lily, Mountain lily

محل رشد و پراکنش
این گیاه خاص نواحى مرتفع بوده و به‌طور پراکنده در کشتزارهاى مختلف یافت مى‌شود، اما تجمع آن بیشتر در حاشیهٔ آبراه‌ها و زمین‌هاى شنى است. در مزارع غلات نیز به‌صورت پراکنده مشاهده مى‌شود.
گل‌آذین و اندام‌هاى رویشى این گیاه بو و طعم خیار دارد و از این‌رو به گل خیار موسوم است.
گیاه کامل

گیاه گل خیار

اندام‌هاى رویشى:
گیاهى پایا، ایستا و یا خزنده به ارتفاع ۲۰ تا ۴۵ سانتى‌متر است که عمدتاً توسط پیاز تکثیر مى‌یابد. ساقه‌هاى آن بلند، باریک و کمى ضخیم و برگ‌ها به رنگ سبز مات و داراى جلاى آبی، خطی، با لبه‌هاى زبر و خشن و تقریباً لوله شده و ناودانى شکل است. پیازهاى این گیاه تخم‌مرغى شکل، به قطر ۱ تا ۵/۱ سانتى‌متر و طول ۵/۱ تا ۵/۲ سانتى‌متر و با پوششى چرمى به رنگ قهوه‌اى متمایل به سیاه است.
اندام‌هاى زایشى:
گل‌هاى این گیاه به رنگ بنفش متمایل به آبى با دمگل‌هاى محورى و حامل دو تا چهار گل، با گلپوش‌هاى تقریباً استکانی، بیضى کشیده یا سرنیزه‌اى هستند. میوهٔ پوشینه و بذرها تقریباً بیضى شکل با سطحى کاملاً ناهموار، به رنگ سیاه براق و به طول ۵/۳ و قطر ۵/۰ میلى‌متر هستند. موسم گلدهى این گیاه اردیبهشت و خردادماه است.