فواید و مزایای سیب،ویتامین ها و مواد موجود در سیب

فواید و مزایای سیب,رشد درخت سیب,ویتامین های موجود در میوه سیب,بهترین نوع سیب,سیب قرمز یا سبز,نگهداری سیب

گياه سيب
سيب (Malus domestica) از اعضاي زيرخانواده پوموييده و تيره گل سرخ است. گلابي، به و ازگيل نيز همانند سيب در همين تيره قرار مي گيرند. جنس مالوس دست كم داراي ۱۵ گونه اصلي است اما ترديدهايي درباره تعداد گونه هاي اين جنس وجود دارد و در برخي از رده بندي ها شمار گونه هاي آن به ۳۳ گونه بالغ مي شود. لينه براي نخستين بار سيب را Pyrus malus ناميد، اما در دهه ۱۸۰۰ نام علمي آن به M.communis و M. pumila تغيير يافت. سرانجام در ۱۹۸۴ نام علمي M.domestica براي سيب باغي برگزيده شد. گونه موردنظر به طور وحشي در طبيعت وجود ندارد و در واقع از طريق دو رگ گيري به دست آمده است. براساس بررسي هاي بيوشيميايي گلكوزيدهاي موجود در سيب باغي تنها در چهارگونه M.floribunda، M.sargenti، M.sieboldii و M.zumi يافت مي شوند و از اين رو به نظر مي رسد كه گونه هاي مذكور، والدين وحشي سيب باغي هستند. هم اكنون ارقام بسيار زيادي از انواع سيب وجود دارد كه سويه هاي بسياري از آنها حاصل مي شود. از بين انواع سيب مي توان به واريته هاي سيب سرخ، سيب طلايي، سيب مكينتاش، سيب امپراتور و… اشاره كرد.
غرب تركيه و جنوب غربي روسيه واقع در آسياي صغير جايي است كه تنوع گونه هاي جنس مالوس در آنها بيش از هر جاي ديگري است. به احتمال بسيار سيب و ساير اعضاي زير خانواده پوموييده نخستين بار در همين نواحي كاشته شدند و سپس از آن جا به سرتاسر اروپا انتشار يافتند. كيفيت محصول سيب طي هزاران سال و از طريق اصلاح نژاد به طور چشمگيري بهبود يافته است. اسكندر كبير در سال ۳۰۰ پيش از ميلاد براي اولين بار گياه سيب را در آسياي صغير ديد و آن را با خود به يونان برد. كريستوف كلمب نيز در ۱۴۹۰ اين گياه را به آمريكاي شمالي و مبلغان مذهبي در دهه ۱۸۰۰ آن را به ايالات متحده رساندند. سرانجام در اواسط دهه ۱۹۰۰ با آغاز پروژه آبياري محصولات زراعي در ايالت واشنگتن، تحول بزرگي در صنعت پرورش سيب به وجود آمد.

توصيف گياهشناسي
سيب گياهي به شكل درختچه يا درخت كوتاه با شاخه هاي بدون تيغ و برگ هاي ساده، تخم مرغي با لبه دالبر و راس تيز و كوتاه است كه در سطح زيرين برهنه و بدون كرك و در سطح رويي كرك دار است. گوشوارك ها در مدت كوتاهي مي افتند. گل آذين ديهيمي و كم گل است. كاسه گل كرك دار و گلبرگ ها بيضي شكل با ناخنك دراز و به رنگ صورتي اند. تعداد گلبرگ ها پنج تا است و پرچم نيز بين ۵۰ ـ ۲۰ عددند. تخمدان پنج خانه است. ميوه، گرد و كروي داراي درون بر سخت و غشايي است و در هر يك از خانه هايش دو عدد دانه به وجود مي آيد. اين گياه با واريته هاي بسيار متعدد در اكثر نقاط ايران كاشته مي شود، اما انواع وحشي آن در استان هاي گيلان، مازندران، آذربايجان، كردستان، كرمانشاه، لرستان و فارس به طور خودرو مي رويند.
موارد مصرف
ميوه سيب از زمره پرطرفدارترين و خوشمزه ترين ميوه هاي جهان است. ميوه هاي سيب را يا همان طور تازه يا به شكل آب سيب، كمپوت، مربا، ژله،  پاي، كرم ميوه، مارمالاد، سركه، شراب سيب و… استفاده مي كنند. ميوه سيب سرشار از اسيد هاي آلي، اسيد ماليك، اسيد گاليك و مقادير زيادي نمك هاي پتاس و سديم است. گليكوزيدهاي سيانوژنيك موجود در دانه سيب از طريق هيدروليز به اسيد هيدروسيانيك تبديل مي شود. اين اسيد مانع فعاليت سينوكرام اكسيداز، مرحله نهايي فسفوريلاسيون اكسيداتيو مي شود و از اين رو باعث بروز خفگي در سطح سلول مي شود. مقادير زياد اين ماده باعث اسپاسم، مشكلات تنفسي و نهايتاً مرگ مي شود. آميگدالين فراوان ترين ماده شيميايي اعضاي خانواده گل سرخ است و در دانه سيب و گلابي و همچنين در برگ، پوست و هسته ميوه هاي هسته دار به وفور وجود دارد. از اين رو اگر كسي يك فنجان پر از دانه سيب را بخورد، خواهد مرد. آميگدالين همچنين باعث بروز نواقص جنيني و اختلال در زايمان يا تولد است.

گياه سيب داراي خواص پزشكي بسياري است. بيشتر اسيدها و نمك هاي ارزشمند ميوه سيب، درست در زير پوست آن تجمع يافته اند از اين رو توصيه مي شود كه سيب با پوست خورده شود. خواص درماني سيب عمدتاً  به اسيدماليك و تارتاريك موجود در آن مربوط مي شود. اسيدهاي موجود در سيب باعث زود هضم بودن آن شده اند. پوست تنه و پوست ريشه سيب به خاطر داشتن فلوريدزين و كوئرستين بسيار تلخ است. سرخ پوستان ايالت واشنگتن با خيساندن پوست تنه سيب محلولي تهيه مي كنند كه از آن براي درمان اسهال استفاده مي شود. بررسي هاي كلينيكي نشان داده كه آب سيب در نوزادان و كودكان باعث بروز اسهال مي شود.
پوست و ريشه سيب داراي خاصيت ضدباكتريايي است.
خاصيت ضدباكتريايي پوست و ريشه عمدتاً به خاطر وجود فلوريدزين در آنهاست. خوردن يك سيب رسيده پيش از خواب بهترين درمان براي يبوست است. البته خوردن سيب ترش در اين خصوص نتايج بهتري را به همراه دارد. در برخي موارد نيز، سيب يكي از بهترين شيوه هاي درمان بي خوابي است. يك مثل قديمي انگليسي مي گويد: «اگر پيش از خواب يك سيب بخوريد، پزشكان مجبور مي شوند كه نانشان را گدايي كنند.» در گذشته هاي دور از سيب پوسيده ضمادي تهيه مي كردند كه آن را در درمان چشم درد مفيد مي دانستند. امروزه نيز در برخي از نواحي روستايي استفاده از چنين ضمادي هنوز هم رايج است.

وضعيت توليد در جهان
سالانه ۵۶۹۷۱۰۰۰ هزار تن سيب در سرتاسر جهان توليد مي شود كه چين با توليد ۱۹۴۹۰ هزار تن بزرگترين توليدكننده آن به شمار مي آيد و پس از آن به ترتيب، ايالات متحده، تركيه، ايتاليا، آلمان، فرانسه، ايران، لهستان، آرژانتين و هند مقام هاي دوم تا دهم را به خود اختصاص مي دهند. توليد سالانه سيب در ايران به ۱۹۴۴ هزار تن بالغ مي شود.

سيب در اسطوره ها و افسانه ها
ردپاي سيب را به فراواني مي توان در اسطوره هاي يوناني رومي و ساير نقاط دنيا مشاهده كرد. سيب در بيشتر افسانه ها نماد جاودانگي يا تناسخ است. در افسانه ها سيب غذاي محبوب خدايان و الهه هاست و به عنوان پاداش كارهاي نيك به انسان هديه مي شود. سيب همچنين نماد پادشاه آرتور است كه براي دستيابي به زندگي جاودانه، توسط خدايان به سرزمين سيب برده شد. درختان سيب در بيشتر استان ها محور جهان يا كانون زندگي هستند. در يك افسانه رومي، فرشته مگدالينا درحالي پديدار مي شود كه روي درخت سيبي نشسته است كه شاخه هاي آن به آسمان و ريشه هايش به ته اقيانوس ها مي رسد. از آن جايي كه ميوه سيب پنج پارچه اي است در يك برش عرضي پنج قسمتي بودن آن معلوم مي شود و اين خود نماد برخي از مذاهب به شمار مي آيد. در جشن عروسي كولي ها سيبي از وسط به دو نيم مي شود و عروس و داماد هركدام، يك نيمه از آن را مي خورند و بدين ترتيب شريك عشقي هم مي شوند. به خاطر ارتباط بين خدايان و جادو، در برخي از مناسك سيب را التيام بخش، شفادهنده و باعث ارتباط ذهني مي دانند. طبق چنين باورهايي اگر نام كسي كه دچار تب شده روي سيب حك شود، بهبود مي يابد و چنانچه ورد «ساتور، آريپو، لتنت روتاس» روي سيبي نوشته شود و زن حامله، سه روز متوالي آن را بخورد جنين اش سقط مي شود. طبق افسانه ديگري اگر كسي در جشن هالوون يك سيب بخورد مي تواند آينده اش را در خواب ببيند.
سیب

شرايط رشد و نگهداري

بهترين خاك براي پرورش سيب عبارت است از: خاك عميق، به خوبي زهكشي شده، آهكي و با PH بين ۷-۶. گياه سيب نسبت به بيشتر شرايط آب و هوايي مقاوم است اما اقليم هاي نسبتاً سرد را ترجيح مي دهد. با اين وجود به يك دوره ۱۸۰ – ۱۲۰ روزه بدون سرما براي توليد ميوه مرغوب  نياز دارد.
بهترين ميوه تحت شرايط روزهاي گرم، شب هاي خنك و نور زياد به وجود مي آيد. از آن جايي كه گل هاي سيب دير شكوفا مي شوند، اين گياه در مقايسه با ساير درختان ميوه كمتر در معرض خطر سرمازدگي قرار مي گيرد. ميوه هاي سيب توسط دست چيده مي شوند و براي جلوگيري از ضربه ديدن به دقت در جعبه هاي مخصوص ميوه ريخته مي شوند. ميوه ها پس از دست چين شدن، دسته بندي و بسته بندي و سپس روانه بازار يا انبار مي شوند. سيب از معدود ميوه هايي است كه انبارسازي هاي طولاني مدت را تحمل مي كند و كيفيت خود را از دست نمي دهد.
درصد از ميزان توصيه شده در روز
ويتامين A    ۱‎/۸
تيامين    ۲‎/۱
ريبوفلاوين    ۱‎/۲
نياسين    ۰‎/۶
ويتامين C    ۱۶
كلسيم    ۰‎/۹
فسفر    ۱‎/۲
آهن    ۳
پتاسيم    ۲‎/۳

آفات سيب
بررسي بيواکولوژي کرم سيب L.Pomonella درمناطق مختلف استان آذربايجان شرقي که يکي ازآفات مهم وکليدي درختان سيب بشمار ميرود نشان داد که اگر نوسان تراکم جمعيت آفت درطول سال مطالعه ومواقع انبوهي آن مشخص گردد ميتوان باحداقل دفعات سمپاشي بطور قاطع باآن مبارزه کرد. نتايج مفيد وارزنده حاصل ازاين بررسي ايجاب مينمود که اولا اين مطالعات درمناطقي که درآنها هنوز زندگي کرم سيب مطالعه نشده دنبال گردد ثانيا درجوار آن ساير آفات کليدي هم مورد تحقيق قراربگيرند تادر نهايت به يک مرحله ازاداره آفات که درآن ضمن مقابله باآفات مختلف درختان سيب جلوي سمپاشي هاي بي رويه وناخواسته گرفته شود برسيم .