عوارض جانبی قرص فینگولیمود

فینگولیمود (نحوه مصرف و دوز دارو،خطرات و عوارض جانبی)

 عوارض فینگولیمود,فینگولیمود ایرانی,مکانیسم فینگولیمود, عوارض قرص فینگولید, قیمت قرص فینگولید,قرص ام اس, مقدار مصرف فینگولیمود, نحوه مصرف فینگولیمود, تداخل دارویی قرص فینگولیمود, جیلنیا, Gilenya, نحوه مصرف قرص Gilenya, Fingolimod, قرص Fingolimod, عوارض Fingolimod, فینگولیمود چیست, فینگولیمود خارجی,قرص خوراکی درمان ام‌اس در آمریکا, همه چیز درباره دارو های موثر در درمان بیماری MSX دوزهای مختلف فینگولیمود,تداخل دارویی با قرص فینگولیمود

 

نام ژنریک: فینگولیمود (Fingolimod)

نام تجاری: جیلنیا (Gilenya)

کلاس درمانی: مولتیپل اسکلروزیس (MS)

کلاس دارویی: داروهای سرکوب کننده ایمنی انتخابی

فینگولیمود چیست

فینگولیمود (Fingolimod) یا فینگولید با نام تجاری جیلنیا (Gilenya) دارویی است که به منظور کاهش تعداد حملات و به تأخیر انداختن ناتوانی در بعضی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) استفاده می شود.

این دارو با اثر بر روی لنفوسیت‌ها مانع مهاجرت آنها از غدد لنفاوی و ورود آنها به مغز و نخاع می شود و از این طریق سبب کاستن از حملات بیماری می‌شود

فینگولیمود در شروع درمان یک کاهش گذرا در ضربان قلب و هدایت AV را سبب می شود.فاصله QT را افزایش می دهد.فینگولیمود روی تعدا د سلول های ایمنی خون تاثیر می گذارد.

فارماکوکینتیک

زمان رسیدن به حداکثر غلظت خونی ۱۲-۱۶ ساعت و فراهمی زیستی مطلق فینگولیمود از طریق خوراکی ۹۳% می باشد.غذا، حداکثر غلظت خونی و سطح زیر منحنی جذب فینگولیمود را تغییر نمی دهد. اتصال به پروتئین آن بیشتر از ۹۹٫۷% است. حجم توزیع آن تقریبا ۱,۲۰۰لیترمی باشد .

سوخت و ساز فینگولیمود به ۳ طریق اصلی صورت می پذیرد:فسفریلاسیون انتخابی فضایی قابل برگشت به فینگولیمود فسفات، اکسیداتیو از طریق سیتوکروم P450 4F2 با اسیدچرب مانندتجزیه شدن به متابولیت های غیر فعال و تغییر فرم فارماکولوژیکی به آنالوگ های سرآمید غیر پلار غیر فعال . CYP2D6, 2E1, 3A4, و ۴F12 کمترین تاثیررا در متابولیسم فینگولیمود دارد.

نیمه عمر دارو ۹-۶ روز است.تقریبا ۸۱% ازطریق ادرار ،۲٫۵% از طریق مدفوع از بدن دفع می شود.

هشدارها

۱-همه بیماران بمدت ۶ ساعت پس از مصرف اولین دوز فینگولیمود برای علائم ونشانه های برادی کاردی تحت نظر گرفته شوند.

۲-قبل از شروع درمان یک آزمایش کامل خونی انجام شود. بیماران فاقد سابقه آبله مرغان یا فاقد واکسیناسیون علیه ویروس واریسلا زوستر جهت وجود آنتی بادی های VZV مورد آزمایش قرار بگیرند. ۳- معاینه کامل چشم قبل از درمان با فینگولیمود و ۳ تا ۴ ماه بعد از شروع درمان انجام گیرد.اگر بیماران اختلال در دید در هر دورهای از درمان نشان دهند تحت ارزیابی چشم قرار بگیرند.بیماران دارای دیابت ملیتوس یا التهاب مشیمیه بطور منظم معاینه چشم انجام دهند.

۳-بیماران در حین درمان و حداقل دو ماه پس از قطع درمان با فینگولیمود از لحاظ بروز عفونت تحت نظر قرار بگیرند.

۴-در حین درمان اسپیرومتری برای ارزیابی عملکرد ریه و ظرفیت انتشار مونواکسید کربن ریه انجام شود.

۵- قبل از شروع درمان سطح بیلی روبین و ترانس آمیناز اندازه گیری شود.برای بیمارانی که علائم اختلالات کبدی را نشان می دهند آنزیم های کبدی بررسی شوند.

نکات قابل توصیه

۱- مصرف دارو به غذا وابسته نیست ( قبل یا بعد غذا مصرف شود.) .

۲-همه بیماران بمدت ۶ ساعت پس از مصرف اولین دوز فینگولیمود برای علائم ونشانه های برادی کاردی تحت نظر گرفته شوند

مقدار مصرف

۰٫۵ میلی گرم یک بار در روز از طریق خوراکی مصرف شود.

نکات مهم قبل از مصرف فینگولیمود

مطمئن شوید که شما با خیال آسوده می توانید این دارو را استفاده نمایید، اگر شما دارای هر یک از شرایط زیر می باشید با پزشک خود در جریان بگذارید:

یک عفونت فعال یا مزمن.
ضربان قلب بسیار آهسته (کمتر از ۵۵ ضربه در دقیقه)؛
فشار خون پایین یا سابقه غش.
فشار خون بالا، بیماری های قلبی، نارسایی احتقانی قلب.
سابقه سندرم QT طولانی.
دیابت.
بیماری کبد و یا بیماری کلیوی.
آسم یا اختلال تنفسی دیگر؛

مصرف فینگولیمود در دوران بارداری و شیردهی

مشخص نیست که آیا فینگولیمود می تواند به جنین آسیب برساند، اما این دارو گاهی اوقات ممکن است در دوران بارداری توسط پزشک شما استفاده می شود. دکتر شما تعیین خواهد کرد که آیا این دارو بی خطر است و یا آیا میتواند به جنین آسیب برساند یا خیر٬ قبل از اینکه شما از فینگولیمود استفاده نمایید با پزشک خود مشورت کنید .

استفاده از کنترل موثر از جلوگیری از بارداری می بایست در حالی که شما از این دارو استفاده می نمایید حداقل به مدت ۲ ماه پس از پایان درمان باشد.

فینگولیمود می تواند به شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند٬ در هر صورت قبل از مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک خود مشورت نمایید.

عوارض جانبی شایع و جدی فینگولیمود

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های جدی زیر شدید٬ با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

ضربان آهسته قلب ، سرگیجه، احساس ضعیف و خستگی شدید .
درد قفسه سینه، تپش ضربان قلب و یا اهتزاز در قفسه سینه .
بی حسی ناگهانی و یا ضعف، سردرد شدید، مشکلات در راه رفتن .
خس خس سینه ، تنگی قفسه سینه ، اشکال در تنفس ، سرفه با خلط زرد یا سبز .
تب، لرز ، بدن درد، علائم آنفلوانزا ، تهوع و استفراغ ، زخم در دهان و گلو .
تورم ، گرمی، قرمزی، ترشح ، بثورات خارش دار ، و یا سایر نشانه های عفونت پوست .
تهوع، درد بالای معده، خارش، از دست دادن اشتها ، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ ، یرقان (زردی پوست و چشم )؛
مشکلات بینایی ، تاری دید، درد چشم ، افزایش حساسیت به نور ، و یا داشتن نقطه کور یا سایه در مرکز بینایی ( مشکلات بینایی ممکن است ۳ تا ۴ ماه رخ دهد پس از شروع مصرف فینگولیمود) .

سایر عوارض جانبی فینگولیمود

سردرد، احساس خستگی .
درد پشت .
اسهال؛ یا
گرفتگی بینی ، درد سینوس ، یا سرفه .

تداخلات دارویی فینگولیمود

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید٬ به خصوص داروهای زیر :

مسدود کننده های بتا مثل آتنولول ( Tenormin ، Tenoretic ) ، carvedilol ( Coreg ) ، labetalol ( Normodyne ، Trandate ) ، متوپرولول ( Dutoprol ، Lopressor ، Toprol ) ، nadolol ( Corgard ) ، پروپرانولول ( Inderal ، InnoPran ) ، sotalol ( Betapace ) ، و غیره ؛

مسدود کننده های کانال کلسیم مانند آمیلودیپین (Norvasc ، Caduet ، Exforge ، Lotrel ، Tekamlo ، Tribenzor ، Twynsta ) ، دیلتیازم ( Cartia ، Cardizem) اگر نیفدیپین ( ، Procardia ) ، وراپامیل ( Calan ، Covera ، Isoptin ، Verelan ) ، و غیره .Nifedical