كاكتوس عيد پاک

كاكتوس عيد پاک  –  CACTUS DE PAQUES
SCHLUMBERGERA BRIDGESII: نام علمی
  CACTACEAE  – کاکتوس: خانواده
برزیل: بومی منطقه
Zygocactus truncatus,Thanksgiving Cactus, Christmas Cactus, Easter Cactus,زيگو كاكتوس : نام های دیگر

 

كاكتوس عيد پاک

 

 

 

كاكتوس عيد پاک:

 

كاكتوس عيد پاک گونه ای از کاکتوس ها از جنس Schlumbergera و خانواده Cactaceae بومی برزیل است که به عنوان تزئین در زمان تعطیلات میلادی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

این گیاه با نام کاکتوس کریسمس نیز شناخته میشود، هرچند کاکتوس کریسمس با نام علمی Schlumbergera Truncata و گونه Truncata بیشتر شناخته میشود.

 

كاكتوس عيد پاک دارای ساقه های مسطح دارای مفصل کاذب است. این ساقه ها میتوانند به حدود 1 فوت ارتفاع برسند و در سبد های آویز جلوه زیبایی دارند. زمان شکوفه دهی گل های آن در فصل زمستان است.

 

انواع مختلف كاكتوس عيد پاک عبارتند از: 1 ـ كاكتوس عيد پاك قرمز : اصل اين گونه از جنوب كشور برزيل است و دارای ساقه هاي نواري صاف و بند بند به رنگ سبز تيره و متمايل به مسي ، بطول 4 و عرض 2 سانتيمتر ميباشند و گلهاي قرمز درخشان استكاني شكل دارد . 2ـ كاكتوس عيدپاك صورتي : اصل آن از جنگلهاي برزيل است . گلهاي آن صورتي ميباشد . 3ـ كاكتوس عيدپاك هيبريد hibrid CACTUS de Paques : با گلهاي گلي رنگ .

 

کاکتوس کریسمس گیاه شناخته شده ای است که به عنوان تزئین در زمان کریسمس مورد استفاده قرار میگیرد.

 

این گونه بومی جنگلهای انبوه استوایی برزیل میباشد. دارای گل های صورتی رنگ زیبایی است که در زمستان و در زمان کریسمس ظاهر میشود.

 

کاکتوس کریسمس متعلق به گیاهان روز کوتاه است. دارای ساقه بریده بریده و تخت است و گل آن تا 7.5 سانتی متر بزرگ میشود. گل دارای دو ردیف گلبرگ در هم پیچیده است.

 

ساقه در امتداد بصورت پنجه اي منشعب شده و با گلهاي دلپذير و متمايل بسمت زمين خود مجموعه اي زيبا را تشكيل ميدهند .

 

بهتر است در دوره استراحت، آن را در اتاقی که در آن درجه حرارت حدود 10-15 درجه سانتی گراد نگهداری کنید و در این دوره لازم است کمی سیراب شود.

 

در آغاز ماه سپتامبر آن را با کود مایع تغذیه نمایید ، زیرا پس از آن جوانه زدن های گل آغاز می شود .

 

بهترین نور برای کاکتوس کریسمس نور غیر مستقیم است مانند بنفشه آفریقایی. تابش مستقیم نور خورشید در بلند مدت می تواند رشد گیاه را کم و برگ های آن را بسوزاند. اگر مراقبت از گیاه به درستی صورت گیرد، این گیاه می تواند ده ها سال زندگی کند.

 

پس از گل دادن ميتوان گياه را به گلدان بزرگتري كه محتوي خاك سبك باشد منتقل كرد.

 

در پايان فصل گل، خوب است گياه را با گلدان در نقطه سايه دار باغچه كاشته و کمتر به آن آب بدهید و تا شروع فصل سرما يعني اواسط پائيز آنرا در اين وضعيت نگه داشته میتوانید هفته اي يكبار نيز به آن كود مايع بدهید

 

هرس منظم گیاه را تشویق به تولید شاخه جدید مینماید، و بهار بهترین زمان برای این کار است.

 

تعویض گلدان گیاه کاکتوس کریسمس هر 2 تا 3 سال یکبار توصیه میشود

 

بستر آن باید نفوذ پذیر و سرشار از مواد معدنی باشد. در طول زمان گلدهی و کمی قبل از آن، خاک گلدان باید بطور منظم و با فاصله مرطوب شود، این گیاه به آبیاری هر دو یا سه روز یکبار با آب گرم در این زمان نیاز دارد. خاک هوموسی با (pH 5-6) با مخلوط ماسه برای این گیاه مناسب است.

 

اگر جوانه های آن به اندازه حدود یک سانتی متر رسیده اند، آن را در یک نقطه گرمتر قرار داده و آبیاری آن را به آرامی افزایش دهید

 

ازدیاد کاکتوس کریسمس از طریق تهیه قلمه ساقه در بهار یا اوایل تابستان امكان پذیر است

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *