كلم و تخم كلم

انواع مختلف کلم

 

 

 

 

فواید کلم، تخم کلم،نحوه مصرف آن

كلم سبز و كلم قرمز، كلم پيچ، كلم چيني، كلم دلمه‌اي، گل كلم، كلم بروكسل و كلم بروكلي همه از انواع كلم‌ها هستند. كلم سرشار از ويتامين‌هاي A، B، B6، C است و داراي مواد معدني گوگرد، كلسيم، كلر، يد، پتاسيم، منيزيوم و كمي ارسنيك مي‌باشد، به همين جهت يكي از پاك كننده‌هاي خوب به حساب مي‌آيد. ملين است و به رشد عمومي بدن كمك مي‌كند. كلم به دليل دارا بودن كلسيم و گوگرد براي موها و ناخن‌ها مفيد است، پوست را نرم مي‌سازد و در درمان زخم‌هاي روده‌اي و معده‌اي مؤثر است.

 

دانشمندان ماده فعالي را كه در كلم است و زخم معده و روده را ترميم مي‌كند، ويتامين يو «U» ناميده‌اند. علاوه بر اينها كلم سنگ‌هاي كليه و مثانه را از بين مي‌برد. در يونان قديم كلم را به عنوان داروي شفابخش و جواني مي‌شناختند. ارسنيك موجود در كلم موجب تقويت اعصاب مي‌شود و رعشه را از بين مي‌برد و از ابتلا به بيماري جذام نيز جلوگيري مي‌كند. گوگرد موجود در كلم با باكتريهاي درون روده‌ها واكنش انجام مي‌دهد و ايجاد گاز مي‌نمايد و مسير دفع مواد زايد را نرم مي‌سازد. بذر سبز اين گياه را نيز مي‌توان آب گرفته و استفاده نمود كه همان خواص كلم را دارد. كلم براي قوه بينايي مفيد است، صدا را باز مي‌كند، ورم طحال و روده را معالجه مي‌كند.

 

كلم كمي خواب‌آور است، اين عامل دارويي در كلم قرمز مربوط به آنزيم‌ها است كه در اكثرساقه‌هاي زيرزميني، هويج و شلغم نيز وجود دارد. اما در كلم بيشتر يافت مي شود. آب كلم قرمز براي سينه مفيد است. ماليدن آب كلم روي جايي از بدن كه روماتيسم يا نقرس دارد، مفيد است. افراط در خوردن انواع كلم باعث ديدن خواب‌هاي پريشان، توليد نفخ و بالاخره غليظ شدن خون و بالا رفتن فشارخون مي‌شود. كلم طبيعتاً گرم است و براي اشخاص سرد مزاج مفيد است.

 

براي افراد گرم مزاج چندان سودمند نيست. كلم خاصيت نيروبخشي زيادي دارد. جهت رشد اطفال مناسب است. آب برگ‌ها و ساقه و جوانه كلم كرم‌كش است و جهت دفع كرم معده كودكان بسيار مؤثر است. آب كلم قرمز جهت مبارزه با چاقي اگر به همراه آب پرتقال يا نارنج مصرف شود، تأثير فراوان دارد. براي رفع گرفتگي صدا و اختلالات ريوي بهتر است يك يا دو برگ كلم قرمز را خرد كرده و در نيم ليتر آب جوشانده و ميل شود. كلم كلسيم، كلروفيل و ويتامين A دارد.

كلروفيل آن موجب افزايش تعداد گلبول‌هاي قرمز خون مي‌شود و گردش خون و تنفس سلولي را تقويت مي‌كند. كلم قمري نيز طعمي تند و غليظ دارد و مزه آن چيزي مابين كلم پيچ، تربچه و شلغم است. كلم قمري داراي كلسيم و آهن است و ديگر مواد آن كربوهيدرات و كلروفيل و ويتامين C است. آب كلم قمري به همراه آب ديگر ميوه‌جات يا سبزيجات طعم خوبي دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.