لثه‌پزشکی یا پریودنتولوژی

لثه‌پزشکی یا پریودنتولوژی (Periodontology) که پریودنتیکس (Periodontics) و تخصص لثه هم نامیده می‌شود شاخه‌ای از دندان‌پزشکی است که به بررسی و تشخیص و درمان بیماریهای مربوط به بافت‌های پیرادندانی می‌پردازد.
پیرادندان periodontium مجموعه‌ای از بافت‌های نگهدارندهٔ دندان‌ها است که پیرامون آنها را احاطه کرده و شامل لثه و استخوان آلوئول alveolar bone و سمان دندان cementum و رُباط‍های پیرادندانی است.
دندانپزشک عمومی که موفق به گذراندن دوره لثه‌پزشکی می‌شود به عنوان پریودنتیست (لثه‌پزشک) یا متخصص پریو شناخته می‌شود.

بیماری‌های پیرادندانی
بیماری‌های پرودنتال اشکال متفاوتی دارد ولی معمولاً نتیجهٔ پیوستن پلاک‌های باکتریایی و انباشته شدن روی دندان و لثه، همراه با سازوکارهای ایمنی – التهابی و بقیهٔ عوامل خطر که باعث آسیب رساندن به استخوان‌های فک و لثه‌ها در اطراف دندان‌های طبیعی می‌شود. اگر این بیماری‌ها درمان نشود، به تخرب لثوی و از دست دادن دندان می‌انجامد.
آموزش
پیش از یادگیری این تخصص، شخص باید مدرک دندانپزشکی عمومی خود را دریافت کند.طول دوره آموزش در کشور های مختلف بین ٢ تا ٣ سال میباشد

آمریکا
طبق انجمن دندانپزشکان آمریکا (CODA)، تکمیل این دورهٔ تخصص به طور میانگین سه سال طول می‌کشد. براساس انجمن آمریکایی لثه‌پزشکی، این تخصص مربوط به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریهای پریو و بیماری‌هایی که باعث تورم در دهان می‌شود. همچنین این تخصص، کاشت ایمپلنت را نیز آموزش می‌دهد.

لثه

استرالیا
براساس انجمن دندانپزشکان استرالیا (ADC)، این تخصص سه سال به طول می‌انجامد. پس از اتمام این دوره، فرد مدرک تخصص یا مدرک دندانپزشکی بالینی((DclinDent دریافت می‌کند و بعداً می‌تواند مدرک فلوشیپ پریو (FRACDS (Perio را از کالج سلطنتی جراحان دندانپزشک استرالیا دریافت کنند.

کانادا
انجمن دندانپزشکان کانادا (CDAC) اعلام کرده که این دوره در کانادا به طور متوسط دو سال است. دانش‌آموختگان پس از آن می‌توانند در امتحانات فلوشیپ کالج سلطنتی دندانپزشکان کانادا (FRCD) © شرکت کنند.

هند
پریودنتیکس یک رشتهٔ تخصصی در هند است. پریودنتیست‌ها باید در کنار این رشته، تخصص جراحی دندانپزشکی (M.D.S) نیز دریافت کنند.

بریتانیای کبیر
جامعهٔ بریتانیایی پریودنتولوژی در زمینهٔ پیشرفت هنر و علم این رشته فعالیت می‌کند. اعضای این انجمن شامل متخصصان، پریودنتیست‌ها، دندانپزشکان عمومی، دندان‌پزشکی بازسازی، آکادمیی بالینی، بهداشت کاران دهان و دندان و بسیاری دیگر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.