علائم خراب شدن لنز چشمی (انواع لنز،نگهداری و تمیز کردن،انتخاب بهترین نوع)

لنز چشمی در واقع یک ورقه نازک از یک پلیمر شیمیایی هستند که بر روی قرنیه قرار می گیرند وباعث اصلاح عیوب انکساری چشم می شوند البته لنزهای تماسی استفاده های دیگری هم دارند وگاهی نیز برای بهبود زیبایی وتغییر رنگ چشم یا پوشیدن لک و کدورت قرنیه بکار برده میشود.

انواع لنز چشمی

لنز ها از دو نوع کلی نرم soft ویاسخت hard می باشند لنزهای نرم یا هیدروفیلیک از جنس هیدروکسی ایتیل متا کر یلات HEMA بوده وبر حسب نوع استفاده نیز به دو نوع روزانه Daily wear و استفاده مداوم Extended wear تقسیم بندی می شوند.

معمولا محتوای آب لنزهای Exetended wear بیشتر است وبنابراین توانایی عبور دهی اکسیژن آن بیشتر است وبر حسب نوع آن میتوان آنرا از یک هفته تا یک ماه نیز در چشم نگاه داشت اگر چه که این نوع استفاده از لنز (بصورت طولانی)خالی از اشکال نیست و توصیه نیز نمی شود.

لنزهای یکبار مصرف

لنزهای یکبار مصرف یا Disposable نیز از نوع لنزهای نرم هستند که پس از یک دوره استفاده کوتاه که معمولا یک هفته است دور انداخته می شوند ویک لنز جدید جایگزین آن میگردد این نوع لنزها در کشور ما بخاطر جنبه های اقتصادی آن جایگاه چندانی ندارد .

لنز چشمی نرم روزانه

در حال حاضر بیشترین نوع مصرف را لنز چشمی نرم روزانه دارند که قطر متوسط آنها از 5/13الی 5/14 میلیمتر متغیر میباشد و با یک یا دو انحناء پایه ثابت در دسترس میباشد .
لنزهای نرم علاوه بر پوشش تمام قرنیه اغلب دوتا سه میلیمتر دورتر از آن را هم میپوشاند وتحمل آنها راحت تر است ولی چون شکل قرنیه را بخود میگیرند نمی توانند آستیگماتیسم قرنیه را اصلاح نمایند و بنابراین درآستیگماتیسم های بالاتر از یک ونیم دیوپتر تجویز نمیشوند زیرا نمی توانند دید خوبی را برای بیمار فراهم نمایند .

گذاشتن وبرداشتن لنزهای نرم به نسبت مشکلتر از لنزهای سخت است .یکی دیگر از مزایای لنزهای نرم هزینه پایین اولیه آن است ولی هزینه مراقبت ونگهداری آن وجایگزینی گاه بگاه آن(که دراثر خراب شدن یا گم شدن وتغییر رنگ لازم میشود)آنرا جبران می کند .

لنز چشمی سخت یا Hard

لنز چشمی سخت فعلی از نوع نفوذ پذ یر به گاز RGP هستند ولنزهای سخت قدیمی که از جنس PMMA وغیر قابل نفوذ به اکسیژن بودند امروزه دیگر کاربردی ندارند .

لنزهای RGP

بدلیل قابلیت خوب عبور دهی اکسیژن وتوانایی اصلاح آستیگماتیسم تا چهار دیوپتر وکیفیت برتر بینایی انتخاب ارجح برای اغلب افرادی است که نمیتوانند از لنزهای نرم استفاده نمایند.

قطراین لنزها معمولا کوچکتر از قطر قرنیه بوده ( 9-5/9میلیمتر)وهمیشه ده تا پانزده درصد از قرنیه بدون پوشش باقی می ماند وامکان دسترسی قرنیه به اکسیژن هوا وجود دارد(امکانی که در لنزهای نرم وجود ندارد وقرنیه را در معرض ادم یا خیز قرار می دهد).

لنزهای RGP برخلاف لنزهای نرم که ازهمان اول فرد باآ ن راحت است نیاز به یک دوره زمانی برای انطباق دارند که ممکن است تا یک هفته نیز بطول انجامد .گذاشتن وبرداشتن لنزهای سخت راحت تر است ونگهداری ومراقبت از آنها ساده تر است ولی در عوض هزینه اولیه آنها بیشتر است وهمه براحتی باآن انطباق پیدا نمیکنند .

البته انتخاب لنز همیشه با بیمار نیست وگاهی وقتها چاره ای جز استفاده از یک نوع لنز خاص باقی نمی ماند اگر چه که ممکن است استفاده از آن به این سادگیها نیز نباشد .
لنزهایی که برای مقاصد درمانی بکار برده می شوند معمولاازنوع لنزهای نرم بوده وبرای بانداژقرنیه ویا آزاد نمودن تدریجی بعضی از داروها در چشم بکار برده می شوند.
لنزهای رنگی نیز از نوع لنزهای نرم می باشند وامروزه کاربرد زیادی بویژه در بین خانمها پیدا نموده است.

باید توجه نمود که لنز چشمی تماسی یک وسیله پزشکی است و باید حتما توسط یک اپتومتریست یا چشم پزشک تجویز وبکار برده شود وخریدواستفاده لنز(بویژه انواع رنگی آن)از مراکز ی غیراز مراکز بینایی سنجی وچشم پزشکی به هیچ وجه صحیح نمی باشد لازم به ذکر است که هر لنز متعلق به یک فرد خاص است و نباید آنرا به هیچوجه و به هیچ عنوانی از قبیل اجاره یا امانت و……..در اختیار افراد دیگر قرار داد.

خطرات لنز گذاشتن

اتحاديه اپتومتري كانادا به استفاده كنندگان لنزهاي رنگي بدون شماره اي كه اصطلاحا لنز هاي زيبايي ناميده مي شوند هشدار مي دهد كه همه لنز هاي تماسي چه تجويز شده باشند وچه تجويز نشده باشند داراي اثرات جانبي و صدمات چشمي بالقوه يكساني مي باشند.

خطر ايجاد صدمات چشمي با لنز هاي تماسي تجويز شده حداقل در نظر گرفته ميشود زيرا اين لنز ها از مواد تائيد شده اي توليد مي شوند ،بطور صحيح فيت مي شوند وتحت نظارت تجويز كنندگان حرفه اي مورد استفاذه قرار مي گيرند اما لنز هاي زيبايي كه از طرق مختلف تهيه مي گردند توسط تجويز كنندگان حرفه اي تجويز نمي شوند وتحت نظارت انان مورد استفاده قرار نمي گيرند.

از انجايي كه لنز هاي زيبايي بدون ارزيابي سلامتي چشم مورد استفاده قرار مي گيرند احتمال بروز خطرات جدي با انها بيشتر است اين خطرات عبارتند از :
1-تداخل با جريان اكسيژن دريافتي قرنيه . اين امر مي تواند منجر به تورم و زخم قرنيه ونهايتا عفونت گردد.
2-تجمع چربی ها ، گرد وغبار وذرات مختلف در زير لنز ي كه خوب فيت نشده مي تواند باعث صدمه به قرنيه و ايجاد عفونت گردد.
3-واكنش هاي آلرژيك ياشيميايي نسبت به محلول لنز تماسي ممكن است روي دهد.
4- آلودگي لنز با ميكرو ارگانيسم ها مي تواند عفونت يا آسيب جدي ايجاد كند.
5- تغييرات موقتي در شكل قرنيه مي تواند در كيفيت بينايي بويژه در شبها اختلال ايجاد نمايد.

استفاده كنند گان لنز چشمی رنگی در صورت تجربه هر گونه درد،ناراحتي،قرمزي و تاري ديد ويا ساير اختلالات بينايي بايد با يك اپتومتريست يا چشم پزشك مشورت نمايند.

اتحاديه اپتومتري كانادا توصيه مي كند كه لنز هاي رنگي تنها تحت نظارت تجويز كنندگان حرفه اي مورد استفاده قرار گيرند علاوه بر اين زمان استفاده بايد به حداقل ممكن كاهش يابد اين لنز ها را نبايد در خواب استفاده نمود ونكته اخر اينكه هر گز نبايد لنز خود را با ديگري معاوضه نمود.

خراشهاي قرنيه ، ميکروسيستم هاي اپي تيال ، التهابات حساسيتي در ملتحمه چشم و زخمهاي عفوني قرنيه از عوارض ناشي از لنزهاي تماسي است،در حالي که اگر عوامل عفوني قرنيه ميکرب سود و موناس يا آميبي باشد باعث عفونت شديد و حتي از دست رفتن کامل چشم مي شود.

پزشکان توصيه مي کنند به دليل اين عوارض پيش از استفاده از لنز بايد آنها را ضدعفوني کرد و دستها شسته ، دوره استفاده از لنز کوتاه و از شنا کردن با لنز خودداري شود.

چنانچه افراد بيماري هايي همچون خشکي چشم يا بيماري هاي ساختاري پلک داشته باشند، پزشک بايد از تجويز لنز چشمی خودداري کند؛ بنابراين توصيه مي شود استفاده از لنزهاي تماسي تحت نظر چشم پزشک باشد و رعايت توصيه هاي بهداشتي لازم انجام شود.

مطلب خواندنی دیگر:استفاده از لنز در ورزش

لنزهاي تماسي به رنگهاي گوناگون طراحي مي شوند و مي توان از آنها در کدورت هاي شديد قرنيه که تفاوت زيادي بين رنگ دو چشم مشهود است به عنوان کاربرد زيبايي استفاده کرد،با وجود اين عوارض ناشي از لنزهاي تماسي ، استفاده از اين لنزها را محدود کرده است.

لنز چشمی تماسي از نظر طبي علاوه بر جايگزين بودن عينک در بيماري هاي قرنيه اي به عنوان يک بانداژ روي اپي تليوم قرنيه عمل مي کند و باعث بهبود بيماري هاي اپي تليوم قرنيه مي شود.

از سوي دير افرادي که عمل جراحي کارتاراکت يکطرفه کرده اند (بويژه در شيرخواران) عملا بهتر از عينک مي توان تصوير واضحي از اشيا را براي شيرخوار فراهم آورد تا از تنبلي چشم در اين سن جلوگيري کرد و نيز در جواناني که مبتلا به کراتوکونوس (قوز قرنيه) يا آستيگماتيسم نامنظم هستند و ديدشان با عينک اصلاح نمي شود مي توان ديد مناسبي با لنزهاي تماسي ايجاد کرد.

بنابر اعلام کميته کشوري پيشگيري و کنترل بيماري هاي چشمي،کاربرد اصلي لنزهاي تماسي در اصلاح عيوب انکساري چشم است،يعني لنزهاي تماسي جايگزين عينک براي بيمار مي شود،ولي انگيزه اصلي و اوليه در بسياري بيماران مساله زيبايي است.

در بيماري هاي چشمي علاوه بر زيبايي بهبود دقت بينايي با لنزهاي تماسي انگيزه مهمي است.در عين حال تنوع زياد لنز چشمی تماسي موجود در بازار مويد آن است که تقاضا براي لنز زياد است و از سويي اين امکان وجود ندارد که بتوان براي تمامي بيماران،لنزهاي يکسان تجويز کرد؛بنابراين بايستي با تشخيص پزشک معالج براي هر بيمار لنز خاصي تجويز شود.

لنزهاي تماسي امروزه موارد استفاده زيادي داشته و پرسشهاي بسياري در ارتباط با اين لنزها مطرح است و به طور کلي لنزها از نظر اندازه،قوام،قدرت اصلاح عيب انکساري ،آب گيري،جنس ماده اوليه ساخته شده از تنوع کاملي برخوردارند.

علائم لنز خراب

لنز اگر شکاف و ترک داشته باشه و قسمتی از اون کنده شده باشه معیوب بحساب میاد… البته گاهی این عیوب مشخص نیستند و مصرف کننده بعدا که دچار مشکلات می شود متوجه این موضوع می شود.علائمی مثل اشک ریزش ,دید ناواضح و احساس وجود جسم خارجی در چشم از جمله آن علائم خرابی لنز چشمی هستند.

اینکه علائم چه موقع ظاهر می شود چندان مفید شما نخواهد بود همینکه نسبت به علائم اولیه عفونت آگاهی داشته باشید کافی هست این علائم شامل : كاهش ديد،ريزش اشك،درد،احساس جسم خارجي در چشم،تورم ملتهمه و قرمزي چشم از علل اصلي اين بيماري به شمار مي‌رود.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.