عمل جراحی لوزه سوم

لوزه سوم یا آدنوئید (عمل جراحی،عوارض و خطرات)

آدنوئید که در اصطلاح عامیانه لوزه سوم نامیده می شود، قسمتی از حلقه لنفاوی حلق است که به صورت توده ای از بافت لنفاوی در عقب سوراخ ها بینی و بالای فضای حلق قرار گرفته و مانند لوزه ها نقش دفاعی بر عهده دارد.

در بدو تولد اندازه آن نزد نوزادان متفاوت است و با توجه به مسایل ارثی می تواند کوچک یا بزرگتر باشد. در بعضی از نوزادان و کودکان حجم زیاد آدنوئید از همان ابتدا باعث انسداد راه تنفسی بینی و مزاحمت های همراه آن مانند اشکال در تهویه گوش های میانی ( که با لوله ظریفی با حلق ارتباط دارد ) می گردد.

خطرات

با توجه به میزان رعایت مسایل بهداشتی در خانواده و یا عدم مراقبت، توده آدنوئید می تواند التهابی، عفونی و یا چرکی شود و حتی گاهی اوقات موجب انتشار عفونت به فضای بینی و سینوس های صورت و یا از طرفین به گوش های میانی گردد که اغلب همکاران متخصص برای درمان آن مجبور به تجویز مکرر داروهای ضد ورم و میکروب می گردند.

در نزد اطفالی که تحت عمل برداشتن لوزتین قرار می گیرند معمولا جراح در زیر بیهوشی آدنوئید را هم کنترل و کورتاژ می نماید.

کودکان مبتلا به بزرگی لوزه سوم معمولا دچار اشکال تنفسی از راه بینی، خر خر کردن، ضعف، لاغری و گاهی ترشحات دایم و سرفه هستند که با برداشتن لوزه سوم بهبود می یابد.

از عوارض دیگر لوزه سوم که عمل جراحی و برداشتن آن را الزامی می کند عفونت های مکرر گوش است.لوزه سوم در دوران بلوغ بتدریج کوچک می شود و اهمیت خود را بکلی از دست می دهد.

عمل جراحی

عمل جراحی معمولا کوتاه مدت است و با بیهوشی عمومی در بیمارستان و توقف روزانه انجام می گردد و جراح، آدنوئید را تراشیده برمی دارد و معمولا کودک در همان روز عمل از بیمارستان مرخص می شود.

عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و جراح به کمک چاقوی مخصوص توده لوزه سوم را تراشیده و آن را خارج می کند و پس از اطمینان از کنترل خونریزی، کودک به اتاق بهبود فرستاده می شود. در روز بعد از عمل رژیم مایعات و نرم شروع می شود و توصیه می گردد کودک یکی دو هفته از رفتن به مدرسه و بخصوص مهد کودک معاف باشد.

عوارض و خطرات

همانند هر عمل جراحی، شامل خونریزی و عفونت است که باید کنترل شود.

توصیه
چنانچه وجود آدنوئید و لزوم عمل جراحی تایید شده باشد نباید در انجام عمل جراحی تاخیر کرده و باصطلاح آن را پشت گوش انداخت؛ زیرا عوارض آن برای کودک جدی و مادام العمر خواهد بود. عفونت های مکرر گوش به کاهش شنوایی و پارگی پرده گوش می انجامد و اختلالات رشد در فک و دندان ها تغییر قیافه وکشیدگی بی قواره صورت ماندگار خواهد شد.

درست است که با افزایش سن، آدنوئید از بین می رود ولی حتی یک سال تاخیر در عمل جراحی سبب بروز عوارض فوق خواهد شد. بعلاوه عمل جراحی آدنوئید ساده و بسیار کم خطر است و چنانچه در بیمارستان و توسط مجرب انجام شد تحمل آن برای کودک از یک دوره دارو درمانی هم ساده تر خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.